frame

Sende kendi 3d yazicini yapabilirsin!

Günümüzde üç boyutlu yazıcılar yaygınlaşmaya başladı ve bu gitgide hız kazanarak devam etmekte. Öyle ön görülüyor ki 3 Boyutlu yazıcılar her eve girecek gibi herkesin kişisel bilgisayarının olması gibi herkesin kişisel 3 Boyutlu yazıcısı olabilir ve bu pek de sanılanın aksine zor değil.Yazımda Fatih Bölük (@hacibot) tarafından tasarlanan 3 boyutlu yazıcının yapımını sizinle paylaşacağım ve sizde bunu evinizde kolaylıkla yapabilirsiniz.
*GEREKLı MALZEMELER*

şASE MALZEMELERı

20×20 Sigma profil 39cm 2 adet
20×20 Sigma profil 35cm 2 adet
20×20 Sigma profil 32cm 3 adet
M8mm indiksiyonlu mil 42cm 4 adet (M: Metrik)
M8 indüksiyonlu mil 37 cm 2 adet
M5 Gijon 33cm 2 adet (Gijon: Dişli mil)
M6x40 Alyan civata 6 adet
M6 Pul 6 adet
M4x10 Alyan civata 32 adet
M4x40 Alyan civata 2 adet
M4 Tırtıklı somun 32 adet
M4 Somun 4 adet
M4 Pul 32 adet
M3x40 Havşa civata 8 adet
M3x25 Havşa civata 5 adet
M3x20 Havşa civata da 1 adet
M3x10 Havşa civata 3 adet
M3x35 Alyan civata 2 adet
M3x25 Alyan civata 8 adet
M3x12 Alyan civata 6 adet
M3x10 Alyan civata 8 adet
M3 Fiberli somun 40 adet
M3 Pul 42 adet

HAREKET ELEMANLARI

Kasnak GT2, 16 diş, 2 adet
Kayış GT2, 2 metre
Esnek kaprin M5, 2 adet
Stepper motor (Nema 17) 5 adet
Lineer rulman sc modeli M8, 2 adet veya 4 adet
Lineer rulman lm modeli M8, 7 adet
MK8 Dişli 1 adet

DığER MALZEMELER

Endstop 3 adet
Power supply 12V 15A veya 20A
Mk3 Isıtıcı Tahta veya normal bir plaka
Arduino Mega 2560
Motor sürücü A4988 5 Adet
Ramps 1.4
3 Boyutlu yazıcı ile basılan parçalar buradan indirebilirsiniz

Bu parçaların hepsini 3-4 yerden toplamanız mümkün kolaylık olması açısından bu yerleri aşağıda belirtmekteyim.
Doğuş Kalıptan şase malzemeleri (1,2,3,4,5,11) numaralı malzemeleri bulabilirsiniz
Bayrampaşa demirciler çarşısından şase malzemeleri (6,7,8,9,10,12,13,14,15,16,17,18,19,20,21,22,23) diğer malzemeler (2) numaralı malzemeleri bulabilirsiniz.
http://tr.aliexpress.com/ dan hareket elemanları (1,2,3,4) di?er malzemeler (4,5,6) numaralı malzemeleri bulabilirsiniz.
Step motorların gelmesini beklemek istemiyorum derseniz. Karaköyde Keskinler motordan nema 17 motorları bulabilirsiniz.(Aternatif)
Ve tekraradan beklemek istemiyorum derseniz. Bayrampaşadaki ıpek rulmandan diğer malzemeler başlığı altındaki (5,6) numaralı malzemeleri bulabilirsiniz. (Aternatif)

ADRESLER

Doğuş kalıp: Terazidere Mahallesi Çiftehavuzlar Caddesi Melihbey iş hanı No:36/6 Bayrampaşa / ıSTANBUL Tel: (0212)480 0821
Demirciler Çarşısı: Terazidere Mahallesi Hastahane Yolu sokak Bayrampaşa / ?STANBUL
Keskinler motor: Erişteci Sok. Karaköy Pasajı No:9 D:12, Beyoğlu/ ıstanbul – Avrupa Tel: (0212)249 0018
ıpek Rulman: Terazidere Mahallesi Çiftehavuzlar Caddesi No: 3/3-E Bayrampaşa / ıSTANBUL Tel (0554)592 3165 (Doğuş Kalıbın karşı çaprazında)

şASENıN KURULUMU

şaseyi kurmaya başlamadan önce 3 boyutlu yazıcıdan basacağınız parçalardan 6.parçaya kadar basmış olmanızı tavsiye ederim.
20150529_232840.jpg
20150529_232812.jpg

ılk olarak 32 cm uzunluğunda olan profilleri iki ucundan 10 mm uzak olacak şekilde matkabın M6 ucu ile deliyoruz.

20150530_003117.jpg

Sonrasında 39 cm olan profilin iki ucunu ve 35 cm olan profilin tek ucunu ortasındaki kare yere 6 lık klavuz ile diş açıyoruz. Dişide açtıktan sonra profileri M6x40 lık civata ile birleştirebiliriz. Tırtıklı somun ve M4x10 luk civataları kullanarak aşağıdaki resme kadar olan süreye çok kolayca gelebilirsiniz.

20150530_144916.jpg

Z yönü profili yerleştirirken 3 boyutlu yazıcı parçası arka tarafa 6 cm uzaklıkta olacak.

20150530_161151.jpg
20150529_233241.jpg

Bu aşamada güç kaynağının ana kablolamasını yapabiliriz. Güç kaynağını harici olarak tutmak istemediğim için yanındaki vidalama yerlerini kullanaraktan şasenin sol arka tarafına montajladım tabi bunu bir ayağı çıkartarak yaptım. Yükseklik neredeyse aynı ama bu fark diğer ayaklarda somunu biraz döndürerek kapatılıyor.

20150602_151242.jpg

ELEKTRıK BAğLANTILARININ YAPIMI

Bu aşamadan sonra Elektronik parçaları takmaya başlayabiliriz.

12.jpg

Resimde görmüş olduğunuz üzere extruder olarak E3D firmasının lite6‘yı seçmiş bulunmaktayım. 5 tane step motorumuz, arduino mega, ramps1.4 ve 4 adet motor sürücümüz var. Motor sürücümüzün motorlardan 1 adet az olmasının sebebi Z eksenine kullanılan 2 motoru 1 motor sürücü ile kontrol edecek olmamamız.

600px-Rampswire14.svg_.png

Bağlantılarımızı yukarıdaki resimde gösterildiği gibi yapıyoruz. Abbas RepRap sitesi içindeki Prusa i3 baz alınarak yapıldığı için oraya da bakmanızda fayda var. Kablo bağlantılarını daha kapsamlı anlatımını link'e basarak ulaşabilirsiniz. Sayısız küçük problemle karşılaştıktan sonra son halimize yaklaşıyoruz.

1.jpg
2.jpg

Tablaları ben 5mm’lik pleksiglastan yapmayı tercih ettim. Tablaları yerleştirirken eğer iki rulman kullanacaksanız rulmanları çaprazlamasına yerleştiriniz ki sanki dört rulman kullanıyormuş gibi sağlam olsun, oynama olmasın veyahut direk 4 rulman kullanın. Tablaların tasarımlarına link yazısına tıklayarak ulaşabilirsiniz. Pleksiglas kesimini karaköyde tünel’in girişinin arkasında Birnur plekside yaptım. Tel:0212 292 1700

YAZILIMIN KONULMASI

Bu aşamada herşeyimiz tamam olması lazım. ış artık içine kod atmaya kaldı. Kodumuzu Marlin Firmware’in açık kaynaklı paylaşmış olduğu kodu kullanacağız. ındireceğiniz dosyaları link yazısına tıklayarak ulaşabilirsiniz. Sağ sutunda Download ZIP’i tıklayarak hepsini birden almanızı tavsiye ederim. Bu kodu arduino’nun içine atarken arduino’nun kendi ara yüzününü kullanmamız gerekiyor. ındirme sayfasına gitmek için Arduino yazısına tıklamanız yeterli. Kodu çalıştırdığımızda birçok sekmeden oluştuğunu göreceksiniz.

MakerWare-9.7.2015-002627.jpg

Yeni başlayan bizler için bu sekmelerden sadece Configuration.h sekmesi bizi ilgilendiriyor. Size bu dosyanın içinde yapacağımız değişiklikleri anlatacağım ama asıl yerden okumak isterseniz link yazısına tıklamanız o sayfaya gitmeniz için yeterli olucaktır.

Configuration dosyası içinde bizi ilk ” #define BAUDRATE 250000 ” yazılı satır karşılıyor burada ferkans’ı belirliyoruz. Bu frekans yazıcımızı çalıştırırken ki frekansımızla aynı olmalı. Sıradaki durağımız ise ” #define MOTHERBOARD BOARD_ULTIMAKER ” yazısını içren satır. Bu satırda hangi kartı kullandığımızı belirtiyoruz. Arduino mega ve Ramps 1.4 kullandığımız için ” BOARD_ULTIMAKER ” yazan yeri silip 33 yazıyoruz. 33 sayısı kullandığımız kartlar için tanımlanmış olduğu için yazıyoruz.

Sonrasında sıcaklık tanımlamalarına geliyoruz. Burada önemli olan sıcaklık ölçerimizi doğru tanımlamak E3D’nin sıcaklık ölçeri 5 numarasına tanımlanmış olduğu için ” #define TEMP_SENSOR_0 -1 ” yazan yerdeki -1i 5 yapıyoruz birden fazla extruderımız ve ısıtıcı yatağımız olmadığı için diğerlerini 0 yapıyoruz. ilerleyen satırlar da minimum ve maksimum sıcaklık değerlerini belirliyorsunuz. Ben minimum olarak 1 Maksimum olarak ise 250 de?erlerini girdim. şimdi ise mekanik ayarlara gelmiş bulunuyoruz.

#define INVERT_X_DIR true ” diye başlayan satırlarda motorumuzun yönünü tersliyoruz. Eğer motorumuz başlangıç konumuna git dediğimizde ters tarafa gidiyorsa “true” yazan yere “false” yazarak motorun yönünü tersine çeviriyoruz. Bu ayarımotorları çalıştırarak ayarlamanız daha kolay olur. ilk denemede eliniz end switch’in üzerinde hazır vaziyette bekliyor olsun. Olur da ters tarafa giderse diye kendiniz basıp durdurursunuz. Kodun biraz daha ilerisinde başlangıç konumundan her eksen için ne kadar uzaklaşabileceğinizi ayarlayabiliyorsunuz.

şimdi ise kod da en heyecanlı nokta olan hareket ayarları geldik. ” #define HOMING_FEEDRATE {50*60, 50*60, 50*60, 0} ” satırı ile başlayan ve ardından devam eden 3 satır hereket adımlarımızı belirleyeceğimiz yer. Değerlerin ilki x sonraki y diğeri z ve sonuncusu extruder motoru içindir. Burada hiçbir değişiklik yapmadan kodumuzu arduino’nun içine atalım. ve printerımızı çalıştıralım. Kodu arduinonun içine atarken iki şeye dikkat etmemiz gerekiyor. Birincisi doşru board seçimi
Arduino-board-choice.png

ikincisi ise port’u seçmek.

21.jpg

ilk yüklemede bilgisayarınız bu port’a bağlı arduino boardınızı tanıyamayacak bunun için aygıt yöneticisine gidip arduino’yu kurmak için indirdiğiniz dosyanın içinden göstereceğiniz driver’ı kurmanız gerekmektedir. Bu işlem bir defaya mahsusustur ve çok kolay bir işlemdir korkmanıza gerek yok. Kodumuzu atrıktan sonra ilk hareketimizi verebiliriz. Printer’ımızı yönetmek için Repetier programını kullanıcağız. Programı indirme dosyalarına ulaşmak için link yazısına tıklayınız. Repetier programını görüntüsü aşağıdaki resimdeki gibidir.

3.jpg

Resimde görmüş olduğunuz kutu ve yuvarlak içine alınmış yerler bizim için önemli. Bu yerler bağlantı kurmanıza bir diğeri boundrate’inizi ayarlamanıza ki bu 250000 dir. Diğerleri ise motorlarınızı başlangıç konumuna götürmenize yarar. Motorlara hareket vermeden önce eliniz end switch’lerde olsun ve sonrasında bir ekseni başlangıç konumuna göndermeye basın. yanlış tarafa giden eksenin kod içinde false ise true, true ise false’a çevirin. Sonras?nda ise printer’?m?z söylenen uzakl??a do?ru gidiyor mu diye kalibrasyon yapacağız.Aslında basit içler dışlar çarpımı. Bunun için kumpas ve ince uçlu keçe kaleminiz olsa iyi olur. Bir eksene istediğiniz uzaklığa gitmesini söyleyin sonra ne kadar gittiğini kumpas ile ölçüp yazın. formül şu Kod’a yazacağım değer = Kod’da yazan değer * Gitmesini söylediğim uzaklık / Aslında gidilen uzaklık. Misal; kodumda x ekseni için 78.7402 yazıyor ben 50mm git dedim 37mm gitti. Koduma yazacağım değer ise 78.7402×50/37 yani 104.4056 idir bu işlemi ne kadar çok ve doğru şekilde yaparsanız doğru sayıya o kadar yaklaşırsınız. Bunu 3 eksen ve birde extruder motoru için yapın. herseferinde kodu tekrardan atacaksınız. Bu arada arduino açık iken repetier bağlantı kuramaz. Herşeyi yeterince iyi yaptıysanız ve nozzle’ınızı tablaya yeterince yakın tutuysanız. ilk deneme baskınızı almanızın vaktidir. STL dosyalarının içinde calibration steps dosyası bu iş için ideal. Baskınız çok iyi çıktıktan sonra işte sizinde çok iyi bir yazıcınız oldu demektir.

Abbas 3d Yazıcımızın kablolarını kanallara gizledikten sonraki çok daha güzel bir görünüme sahip oldu. Resmi aşağıda;
34.jpg

33.jpg

ilk iki baskının çıktısı ise pek de kötü değil slicer ayarlarını biraz daha düzenlemeye gerek var sadece.

32.jpg

Yapmış olduğum Abbas 3 boyutlu printer’ın modeli ise aşağıdaki resimdeki gibidir.

ABBAS-MONTAJ.jpg

Çizimleri içeren dosyaya ulaşmak için link'itıklayınız. Bütün dosyaları içinde barındıran dosyaya ulaşmak için sayfanın sonundaki ” Dosyaları indir ” yazısına tıklayabilirsiniz.

Buradan, kendi yazıcımı yapmamda 3 Boyutlu parça basım sponsoru olan 3Durak‘a teşekkür ederim. Fatih Bölük’e de böyle birşeyi bize kazandırdığı için teşekkür ederim. Yapım aşamasında bana yardımcı olan Burak Uz’a da teşekkür ederim. Sağlıcakla ve hoşçakalın. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

Not:Bu yazı buradan alıntıdır

Yorumlar

• DralonemanDraloneman Yeni Üye
    elinize sa?l?k güzel payla??m
  • unnamedunnamed Administrator
    Faydal? bilgiler...Tesekkürler ;)

Sent from my iPhone using Tapatalk
  • togitogitogitogi Yeni Üye
    Faydal? Bilgiler için te?ekkürler...
  • frkn06frkn06 Yeni Üye
    filamenti nozzle iten parçay? nerden bulabilirim ?
  • hacibothacibot Abbas Geliştiricisi
    Bowden extduerda m? ?
  • Eline sağlık admin çok güzel bir paylaşım olmuş
  • drwildmfbdrwildmfb Administrator
    mutlu nun hazırladığı fiyat listesini sizinle paylaşıyorum. Fiyat listesi araştırmalarınız doğrultusunda daha da aşağıya inicektir.

MALZEME LıSTESı
    FıYAT LıSTESı

PLASTıK PARÇALAR
    100TL

11 ADET LM 800U LıNEAR RULMAN
    110TL

2 ADET KAPLıN 5*5
    20TL

1 ADET 624 YUVARLAK RULMAN
    5TL

4 ADET 608 YUVARLAK RULMAN
    20TL

1 METRE GT2 KAYIş
    10TL

2 ADET GT2 KASNAK
    30TL

5 ADET NEMA 17 - 1.7 DERECE STEP MOTOR
    300TL

41 ADET M3*14mm VıDA
    20TL

3 ADET M3*24mm VıDA
    2TL

4 ADET M3*30mm VıDA
    2TL

2 ADET M3* 60mm VıDA
    2TL

6 ADET M4*20mm VıDA
    5TL

1 ADET M8*30 mm VıDA
    1TL

1 ADET M8*20 mm TIRTIKLI VıDA
    2TL

5 ADET M3*8mm TIRTIKLI VıDA
    5TL

53 ADET 3mm pul
    10TL

6 ADET 8mm pul
    1TL

34 adet 10mm pul
    8TL

33 ADET M3 SOMUN
    10TL

6 ADET M4 SOMUN
    5TL

2 ADET M5 SOMUN
    1TL

1 ADET M8 SOMUN
    1TL

34 ADET M10 SOMUN
    10TL

1 ADET M8 NYLSTOP SOMUN
    5TL

1 ADET RAMPS
    60TL

1 ADET ATMEGA 2560
    100TL

4 ADET A4988 STEP MOTOR SÜRÜCÜ
    100TL

3 ADET DURMA BUTONU
    15TL

1 ADET GÜÇ KAYNAğI 12V-21 A
    65TL

ÇERÇEVE (FRAME)
    100TL

TOPLAM : 1235TL

• Arkadaşlar daha önce bu yazıcıyı yapan var ise Y Idler ve X Idler de kayış hareketi için kullanılan rulmanların adını yazabilir mi?
    Rulman MF128ZZ
    Tüm rulmanlar tek paket olarak : 85tl benden alabilirsiniz.
    (11 LM8UU + 4 F608ZZ + 4 MF128ZZ )
  • teslatesla Yeni Üye
    Arkadaslar kolay gelsin 3d yazıcılara merakım çok yapmak istiyorum burda kullanılan step motor kullanılmış ben servo motor la yapmak istiyorum. Devre değişikliği olurmu yazılım ile sıkıntı yaşarmıyım detaylı bir bilgisi olan yazabilirmi
    Firmware komple yeniden yazmak gerekebilir. Yapılır ama çok zor ve meşakketki olur.
  • ta1drta1dr Bilir Kişi
    firmware de değişikliğe gerek yok kullanacagın servo motorların sürücülerinde yon ve adım girişlerini kullanabilirsin bir cok servo sürücüsünde bu girişler var bazılarında parametre sayfasından ayarlanıyor bazılarında default olabiliyor bence önce servo motor ve sürücü nün manuellerini araştır..

arduino ve/veya ramps ın step motor sürücü pinlerinde step ve dır diye cıkışlar var bunları servo motor sürücünün adım ve yon klamenslerine girdinmi istediğin olur...
    sadece fw yada eeprom yapılandırmasında step/mm ayarlarını feedrate leri ayarlaman yeterli...

özetle fikrimi söyleyeyim. ; servo motor 3D printer için savurganlık dan öde olmaz cıktı kaliteni değiştirmez elinde var kullanırım dersen olur bu işiçin alıçam dersen onlara para vereceğine o para ile marka bir printer almanı da öneririm... nerden baksan 5 adet servo + 5 adet sürücü iyi paradır
  • Ben bu yazıcı nın şasesini topladım marlin realse nin düzenlenmiş yazılımını arduino ya yükleyemiyorum. Derleme sırasında hata oluştu diyor. orjinal halini denildiği gibi düzelttim arduino ya yükledim yüklendi dedi ama ekranda menü yok. yardımlarınızı bekliyorum.

hata su : Arduino:1.6.7 (Windows 10), Kart:"Arduino/Genuino Mega or Mega 2560, ATmega2560 (Mega 2560)"

C:\Program Files (x86)\Arduino\examples\marlin-oynanmis\marlin\marlin.ino, C:\Program Files (x86)\Arduino\examples\marlin-oynanmis\marlin'in içinde bulunamadı.

Derleme sırasında hata oluştu.
    C:\Program Files (x86)\Arduino\libraries\marlin-oynanmis içerisinde geçersiz kütüphane bulundu: C:\Program Files (x86)\Arduino\libraries\marlin-oynanmis
    C:\Program Files (x86)\Arduino\libraries\marlin-release içerisinde geçersiz kütüphane bulundu: C:\Program Files (x86)\Arduino\libraries\marlin-release
    C:\Program Files (x86)\Arduino\libraries\marlin-oynanmis içerisinde geçersiz kütüphane bulundu: C:\Program Files (x86)\Arduino\libraries\marlin-oynanmis
    C:\Program Files (x86)\Arduino\libraries\marlin-release içerisinde geçersiz kütüphane bulundu: C:\Program Files (x86)\Arduino\libraries\marlin-release

Rapor daha fazla veri içermeli
    "Derleme sırasında ayrıntılı çıktı göster"
    Dosya > Tercihler'de etkinleştirilmiş.
  • ta1drta1dr Bilir Kişi
    arduino ide 1.5 dene...
  • admsvgadmsvg Yeni Üye
    arkadaşlar merhaba yazıcı parçalarını topluyorum plastik parçalar net de çok pahalı yardımcı olacak arkadaşlar varsa çok memnun olurum
  • aynen linkteki listede fan termistor lcd yok ama aşağıdaki fotoğraflarda var pek sağlıklı bir listeye benzemiyor
    Tam bir şekilde abbas malzeme listesi olan var mı? a dan z ye bir liste kablolar dahil
    Valla bizde çok revizyona uğradı. Onun için basic olarak Fatih Ejder'de olabilir.
  • serkan887serkan887 Yeni Üye
    Merhaba. şase malzemeleri için anadolu yakasında bildiğiniz bir yer varmı?
    Doğuş kalıp bana çok uzak kalıyorda :)
  • sorduğum sorunun cevabını yazayım bari
    Bir liste yaptım arkadaşlar ve bunu paylaşacağım
    Malzemeler Adet
    20×20 Sigma profil 39cm 2
    20×20 Sigma profil 35cm 2
    20×20 Sigma profil 32cm 3
    M8mm ındiksiyonlu mil 42cm 4
    M8 ındüksiyonlu mil 37 cm 2
    M5 Gijon 33cm (Gijon: Dişli mil 2
    M6x40 Alyan civata* 6
    M6 Pul 6
    M4x10 Alyan civata* 32
    M4x40 Alyan civata 2
    M4 Tırtıklı somun 32
    M4 Somun 4
    M4 Pul 32
    M3x40 Havşa civata 8
    M3x25 Havşa civata 5
    M3x20 Havşa civata* 1
    M3x10 Havşa civata* 3
    M3x35 Alyan*civata* 2
    M3x25 Alyan civata 8
    M3x12 Alyan civata* 6
    M3x10 Alyan civata 8
    M3 Fiberli somun 40
    M3 Pul 42

HAREKET ELEMANLARI
    Kasnak GT2, 20diş, 2
    Kayış GT2, 2mt
    Esnek kaplin M5, 2
    Step motor (Nema 17) 5
    MK8 Dişli 1
    Rulman(11 adet LM8UU + 4 adet F608ZZ + 4 adet MF128ZZ )

DığER MALZEMELER
    Endstop kablolu 3
    Power supply 12V 20A 1
    24x24 5 mm pleksiglas tabla 1
    Arduino Mega 2560 1
    Motor sürücü A4988 4
    Ramps 1.4 kontrol kartı 1
    40mmx40mm fan + 50mmx50mm fan 1
    Ramps 1.4 ile uyumlu bu 4x20 Karakter LCD kiti 1
    Abbas v1 plastik parçaları 1
    mk8 Hotend takımı 1
    Soketli bağlantı kabloları,güç kaynağı fişi

Opsiyonel olarak eklenebilecek şeyler de var tabi ama minimum gereksinimler bunlar
    ısteyen için fiyatlarını da gönderebilirim özelden yazmanız yeter
  • Elerinize sağlık yazıcının boyutunu büyüte bilirmiyiz böyle bir imkan varmı

Bir Yorum Bırak

3d Yazici Destek

| 3d Yazıcının kalbi burada atıyor
3d Yazıcı Destek© 2017 | 3d yazıcılar hakkında herşeyi bulabilceğiniz, ücretsiz yardımlaşma ve dayanışma forumudur.