frame

Hotend Direk Is?nmaya Ba?l?yor Yard?m Edermisiniz

darkasdasdarkasdas Yeni Üye
kategorisi Donanım
Merhaba öncelikle sitenize yeni üye oldum konuyu yanl?? yere açt?ysam kusuruma bakmay?n
3d printer yapmaya çal???yorum ve bitirdim say?l?r ama benim ?uan için tek bi sorunum var yaz?c?ya güç verince yaz?c? çal???r çal??maz direk hotend direk ?s?nmaya ba?l?yor ve ?s?y? sabit tutmuyor 300 350 dereceye kadar ?s?n?yor ve extruder motoru duruyor ama hotend ?s?nmaya devam ediyor
300 ün üstüne ç?kt???nda termistörde ölçmeyi kesiyor def yaz?yor sorunum neden olabilir nerde yanl?? yapm?? olabilirim. yard?m ederseniz çok sevinirim.

Programdan olabilir diye dü?ündüm ba?ka bi arkada??m?n program?n? yükledim ayn? ?ekilde poweri açar açmaz otomatik ?s?tmaya ba?lad?.

Yorumlar

• hacibothacibot Abbas Geliştiricisi
    300 derece ölçen thermistor mu buldun. Bence ramps ar?zal? olabilir.
  • ya ?öyle oldu en son hani bask? yap?yormu diye bi gcode att?m cal?st?rd?m 260 derecelere falan c?kd? ç?kmaya devam ediyordu sonra dereceyi gösteren yer kayboldu iyice s?cakl?k art?nca def yaz?s? yazmaya ba?lad? biraz daha bekledim cünkü yaz?c? parca yapmaya cal?s?yordu sonra extruder flament itmeyi kesdi ama yaz?c? halen flamentsiz gcodenu yapmaya devam etti bende kapatt?m bi geri aç?y?m dedim geri aç?ncada termistörün ordaki yaz? 338 dereceyi gösterdi ve yükselmeye devam etti 340 olunca geri kapatt?m bende yaz?c?y?
    Thermistor'de s?k?nt? var. kablosunu kontrol et ba?ka varsa tak. kartlar? yakm??ta olabilirsin.
  • cevab?n için çok te?ekkür ederim ak?am biraz kurcalay?m dediklerinizi
  • peki bi?i sormak istiyorum ramps üzerinden ben ?s?t?c?y? d10 takd?m muhtemelende ramps?n d10 pinlerinde s?k?nt? var çünkü d9 a fan? takd?m fan gayet düzgün açar açmaz çal??m?yor ben kontrol edebiliyorum ?imdi acaba ben ?s?t?c?y? d9 yada d8 e taksam muhtemelen o pinler sa?lam çal??t?rmak ardiunodan nas?l bi de?i?iklik yapmam gerekir ben program? repetierden yapd?m elimdeki bi kitapdan bakarak o yüzden bilen varsa yard?m edebilirmi repetierde nas?l bi de?i?iklik yapmam gerekecek d8'e takd???mda cevaplar?n?z için ?imdiden te?ekkürler
    Merhaba

D8 Is?t? tabla
    D9 Extruder Fan ( S?cakl?k 150 dereceyi geçmeden çal??maz önce s?cakl??? art?racaks?n?z)
    D10 Extruder Is?t?c?

Firmware üzerinden atama yapabilirsiniz san?yorum. Ama denemedim.
  • Gerçekden çok te?ekkürler yard?mlar?n için bugün yeni ramps sipari? verdim sorun muhtemelen onda multimetreyle bakd?m güç gelir gelmez 12v veriyor muhtemelen mosfet tetikleme yapm?yor galiba tam bilmiyorum tekrardan cevaplar?n için çok te?ekkür ederim sa?ol
  • togitogitogitogi Yeni Üye
    darkasdas yazdı:
    Gerçekden çok te?ekkürler yard?mlar?n için bugün yeni ramps sipari? verdim sorun muhtemelen onda multimetreyle bakd?m güç gelir gelmez 12v veriyor muhtemelen mosfet tetikleme yapm?yor galiba tam bilmiyorum tekrardan cevaplar?n için çok te?ekkür ederim sa?ol

Mosfet direk iletime geçmi? yani delinmi?de derler.Asl?nda onar?labilir problem bu.
  • valla onarabilirsem çok güzel olur ama nas?l yapacag?m hakk?nda bilgim yok nas?l onar?ld???n? yazarsan çok sevinirim bu arada cevab?n için te?ekkürler

edit: multimetre ile kontrol ettim sorun mosfette elimde i?e yaramaz devrelerdeki mosfetlere bakd?m isimleri ayn? de?il almaya kalksam kargoyla bi ramps paras?na gelecek nerdeyse yeni ramps ald?m bi ara al??veri? yapd?g?mda ondanda sipari? veririm art?k yedek olur yada biraz ara?t?r?p altarnatif ba?ka mosfet kullan?l?rm? diye bakar?m art?k :)
    Sorun çözülürse bilgi verirsen güzel olur.
  • ethicrowethicrow Yeni Üye
    Ayni sorun bende de var 3 gundur uzerinde calisiyorum ayni sekilde d8 ve d10 da fise takar takmaz 12 volt oluyor d9 saglam. Sorun mosfette sanirim bugun yeni mosfet aldim aksama deneyecegim calisirsa mosfet kodunu vs. Paylasirim

Sent from my ASUS_Z00AD using Tapatalk
  • valla ben direk yeni kart ald?m sorunum çözüldü e?er olursa yazarsan iyi olur bende mosfeti de?i?tiriyim elimde yedek olsun.
    ?imdide hotend extrudere takd?g?mda 1cm'den fazla sallan?yodu bi?ilerle s?k??t?rd?m sallanmad? ama sürekli t?kan?yordu bende yeni hotend ald?m bakd?m yine t?kan?yo galiba sorunum extruderin plastik parçalar?nda in? sorunu çözerim
  • Mosfetleri degistirdim duzgun calisiyor su an

Sent from my ASUS_Z00AD using Tapatalk

Bir Yorum Bırak

Görsel/dosya bırak

3d Yazici Destek

| 3d Yazıcının kalbi burada atıyor
3d Yazıcı Destek© 2017 | 3d yazıcılar hakkında herşeyi bulabilceğiniz, ücretsiz yardımlaşma ve dayanışma forumudur.