frame

3 Boyutlu Yazıcı için Nasıl bir Güç Kaynağı seçmeliyim.

hacibothacibot Abbas Geliştiricisi
Merhaba arkadaşlar,

3 Boyutlu Yazıcı yaparken ilk başta güç kaynağını doğru ve yeterli seçmeniz gerekmektedir. ABS ( ısıtmalı tabla kullanacaksanız ) en az 12V 20A ve üstü , PLA kullanacaksanız ise 12V 7A ve üstü bir güç kaynağına ihtiyacınız vardır.

ABS için böyle bir ürün en mantıklı çözümdür.

12V%2B29A.jpg

Pla için ise aşağıdaki ürünler uygundur.

12V 8,5A Metal kasalı güç kaynağı ;

12v%2B7A.jpg

12V 7A Adaptör tip güç kaynağı.

12v10adp.jpg

ATX Bilgisayar Güç Kaynağı Kullanarak'da yazıcı yapabilirsiniz .

ABS kullancaksanız ya 1 adet 12V 20A çıkışı lazım size yada 2 adet toplam 20A çıkış.

300-350%2Batx.jpg

Normal 300-350W ATX güç kaynağı Tek 12V çıkışı var oda yetersiz. 12V 10A yetersiz.

PLA için ideal bu arada.

500w%2Batx.jpg

500W güzel bir ATX güç kaynağı 2 tane 12V çıkışı var. Toplam 34A çok rahat yeterli olur.

Yorumlar

• window_swindow_s Yeni Üye
    Gayet güzel açıklamışsınız. Özellikle ''PC güç kaynağı kullanasak olurmu'' sorusunu sildim kafamdan.
  • hacibothacibot Abbas Geliştiricisi
    Teşekkür ederim. Hala facebook'ta sorular geliyor. Oysa google nasıl bir güç kaynağı seçmeliyim yazsalar çıkacak.
  • IMG_1336.jpgIMG_1337.jpg. Hocam merhaba elimde bu iki güç kaynağı var bunları kullandam fazla gelme olayı felan olurmu acaba
  • Çıkış 12V olduğu sürece sıkıntı olmaz. Amper ise 25-30 civarı tavsiye edilir fakat daha yüksek amperlerde olmasının bir sakıncası yoktur, az olur ise kaldırmaz. 29A lik güç kaynağın yeterli olur. Isıtıcı tabla kullanıyorsan 12.5A lik olan kaynağın yetersiz kalacaktır.
  • Teşekkür Ederim hocam
  • IMG_1345.jpgIMG_1345.jpg Merhabalar hocam dün ben yazıcının elektronik kısmını bağlarken endstopun birini ters bağlanıyıp rampsi yaktım galiba trafo üzerinde de resimde görüldüğü üzere yanık oluştu trafo yanmış olabilirmi
  • hacibothacibot Abbas Geliştiricisi
    Geçmiş olsun . Öncelikle voltmetre ile ölçtün mü ? ( bu arada psu bağlantıların doğru değil mi? endstop ile zor yakarsın)

Bir Yorum Bırak

Görsel/dosya bırak

3d Yazici Destek

| 3d Yazıcının kalbi burada atıyor
3d Yazıcı Destek© 2017 | 3d yazıcılar hakkında herşeyi bulabilceğiniz, ücretsiz yardımlaşma ve dayanışma forumudur.