frame

EEPROM VE Z2 motor

2hafta önce Çin'den prusa i3 3d yaz?c? ald?m kurulumunda Ya?ad???m sorunlar?, daha önce benzer sorunlar? ya?am?? arkada?lar?n tecrübeleriyle çözdüm buraya kadar olay?n beni a?aca??n? bukadar dü?ünmemi?tim.. Ö?renmem gereken daha çok ?ey varm??.. Neyse benim ?u an tak?ld???m yerlerden biri z eksenine yukar? komutunu verdi?imde z2 motorundan ses geliyor ve zorlan?yor (EEPROM yap?land?rma ayarlar?ndan olabiliceini dü?ünüyorum).. di?er sorunum yaz?l?m ile ilgili Repetier 1.0.6 kullan?yorum kalibrasyon yapmak için yap?land?rma ayarlar?na gelip EEPROM yap?land?rma seçene?inin içine giremiyorum.. Kendimi ifade edemediysem afola:) ?imdiden te?ekkürler..

Yorumlar

• z ekseni motor1-motor 2 uclar?n? birle?tirip öyle takt?ysan?z ve motorun biri dönerken di?eri dönmüyorsa ses geliyorsa motor ar?zal? olabilir step sürücü ar?zal? olabilir.Yada motor kablolar?n? birebir ba?lamam?? olabilirsin detayl? anlat?rsan yard?mc? olal?m ama eeprom ayarlar?ndan olmaz.
  • yan?nda gelen cd ye göre bütün Ba?lant?lar?n? Yapt?m z ekseninine yukar? komutu verdi?imde bir yere kadar normal bir?ekilde ilerliyor 3 cm gittikten sonra zorlan?yor z1 devam ederken z2 k?r?lcakm?? gibi zorlan?yor.. Kalibrasyon yapamad?m onunla ilgili bir?eyde olabilirmi? Dün farkettim yaz?c? bilgisayardan verdi?im bütün komutlara cevap veriyor ama yaz?c? bilgilerine bast???mda hiç bir?ey ç?km?yor..Birde EEPROM ayarlar?na girmemiyorum. Benim için biraz Kar???k bir durum yada bana bu sorunlar için önerebilice?iniz bi teknik destek veren bir yer varm??
  • Forumda Çinden al?nan yaz?c?lar için kimse destek vermek istemiyor. Çinden al?nan demonte yaz?c?larda en büyük s?k?nt? da bu teknik destek. yaz?c? geldi teknik destek alacak muhatap yok Sorunun bence mekanik kullan?lan saplamalar di?er ad?yla gijonlar pek düz de?illerdir ve di?lerde de ezilmeler muhakkak olur önce gijonlar? düz bir zeminde yuvarla düz dönmüyorsa saplamalar? de?i?tir saplamalarda sorun yoksa somunlar? kontrol et saplaman?n her yerinde hareket ediyor mu bu sorunlardan önce kurtul daha sonra yada önce Z eksenlerini ayn? mesafede ba?lan gerekir yani sa? mil ile sol milin zeminden somuna kadar olan mesafeleri e?it olmal?
  • Te?ekkür ederim bunu farkettim destek olsalarbile yazd?klar?ndan Anl?yorum neyse çok dert de?il. Son bir sorum olacak EEPROM yap?land?rma ayarlar?na girmem için ne yapmal?y?m?
  • hacibothacibot Abbas Geliştiricisi
    Pardon arkada?lar biz destek olmuyoruz de?il. Ama sizin cihazlar?n?z?n ve cihazlar?n?zda kullan?lan parçalar hakk?nda fikrimiz olmuyor onun için yar?m doktor hesab?na gitmek istemiyoruz. Ha ke?ke burdan alsan?z bizim cihazlar?m?za destek veriyoruz. Garanti bile verecek hale geldik.
  • dgsbsbgdgsbsbg Administrator
    turkiyede cok iyi yazici yapanlarlar var ucuz etin yahnisi olayi oluyor o kadar kopmlike bi aleti yurt disindan aliyorsan sorunsuz calismali oda ucuz olmaz en iyisi turk mali forumunda amaci turkiyede 3d printer olayini gelistirmek bununla ilgili duyurumuzda var lütfen onlarida okuyunuz hepimize tesekkur ediyorum
  • ta1drta1dr Bilir Kişi
    3d printer hospital e bekleriz
  • bizden alsayd?n yard?m ederdik, ba?ka bir ülkeden olunca destek olam?yoruz dü?üncesi, gerçek bir ticaret vizyonu.. Bence forumdan ziyade bir e-ticaret sitesi sizin için daha do?ru olur.. Alternatif siteleri denemenizi tavsiye ederimInternet te aratt?m ama bir?ey bulamad?m bununla ilgili bilgi verirseniz sevinirim. Te?ekkürler
  • ta1drta1dr Bilir Kişi
    ben bir?ey satm?yorum ki...
    neyse kolay gelsin
  • dgsbsbgdgsbsbg Administrator
    @Efe?rnak forumun sahibi benim kardesim ben bu forumu kurana kadar paramida zamanimjda harcadir fuarlara gidip videolar cektim bo? beles bir adamda degilim isim gucum var bu kadar adami bir araya toplamam cok zamanimi aldi onlar sana neden yurt disi cihazlarina destek vermediginj soylemisler.Ben 3d pronter satmiyorum da uretmiyorumda forumda hic bir yerde satis gordunmu sorununun hemen cozulmesinide bekleme biraz beklemeyi ogren kimseye forumu zorla kullandirtmiyorum 3 kisi bu forumla ilgileniyoruz ve para kazanmiyoruz para harciyoruz ulkeye bi katkimiz olsun insanlar ogrensin diye sen herseyi kolay saniyorsun heralde.... hepinize iyi forumlar
  • ta1drta1dr Bilir Kişi
    tahminimce arkada?
    a-) firware yüklemedi
    b-) kulland??? kart nedir bilmiyoruz yalan yanl?? FW at?lm?? olabilir..
    c-) eeprom yap?land?rmas? gelmiyorsa kart me?guldür ve girilen komutu yapam?yordur..

bkz:kimler 3d printer yapmal? yada yapmamal?...
  • 1 bu forum için gerçekten çok ugras?ld?
    2 ben satt?g?m yaz?c?larda 1 y?l boyunca 1e1 deg?s?m garant?s? ver?yorum
    3 bende tekn?k destek ücretli
    4 çinden ürün al?yorsan gidip ona sorman laz?m çünku paray? o kazan?yor
    5 EVET BURASI UCRETSIZ BIR FORUM ANCAK sen g?d?p ne oldugunu b?lmed?g?n b?r malzemey? al?yorsun gel?p desteg? b?zden ?st?yorsun neden ald?g?n f?rmaya yazm?yorsunk? sen?nle ?lg?lens?n yaz ona gel?pte burada afra tafra yapma
    6 sen g?d?p 300 dolara mak?ne al?yorsun h?c b?r garant?s? yok b?z g?d?p 500 dolara sadece parcalar?n? al?yoruz ve 1. kal?te urunler çinli gibi kopyan?n kopyas?n?nda kopyas? deg?l !
  • @Efem?rnak bu forumu biz 3 arkada? kurduk ve ne ürün sat?yor nede üretiyoruz, amac?m?z bilgi eksikli?ini tamaml?yarak yararl? bir?eyler yapmak. Forumda ticari bir ç?kar amac?m?z yok. Bu forumu kurdu?umuzdan beri cebimize giren 5 kuru? parada yok. ?stedi?in cevab? alamad?n, yard?m isteklerin yan?ts?z kald? diye yapt???n ay?pt?r. Biz buraya bu kadar insan? topl?yana kadar bu kadar zaman harcad?k gelip bunu karalamana izin vermem. Adab?n? tak?narak forum kurallar?na uygun ?ekilde davran
  • Firmware 'e girebilirsen, z axis feedrate i dü?ür. Birden çok h?zlanmaya çal???yor, yetmiyor. B?rak sakin sakin hareket etsin. Sürücün ya da motorun ar?zal? de?ilse çözüm olur.
  • harunhbharunhb Yeni Üye
    merhaba bende sunhokey prus i3 var.z motorlardan biri yazım aşamasında ilk başta düzgün çalışıyor fakat bir süre sonra takılıyor. Yardımcı olur sanız çok sevinirim.
  • hacibothacibot Abbas Geliştiricisi
    Merhaba , Ya motorların tork sorunu var yada kablolarda sıkıntı en son ihtimal sürücüde problem olabilir.
  • ramses061ramses061 Yeni Üye
    Aynı sorunu yaşadım. Sıkıntı tamamen z ekseni kalibrasyonunu yapamamaktan kaynaklanıyor. Yani z ekseni gijonlarının y ekseni ile birleştiği yerin, referans düzleminden milimi milimine aynı yükseklikte olması gerek. Diğer bir deyişle somunların ikisinin de aynı hizada olması şart. Bunu kontrol et. Diğer bir husus ise o gijonun bir bölümü %90 aşındı. Yeni gijon alıp tak. Kanaatimce kesin olarak düzelecek.

Bir Yorum Bırak

3d Yazici Destek

| 3d Yazıcının kalbi burada atıyor
3d Yazıcı Destek© 2017 | 3d yazıcılar hakkında herşeyi bulabilceğiniz, ücretsiz yardımlaşma ve dayanışma forumudur.