frame

Mk8 extruder t?kanma yap?yor

Merhaba arkada?lar.Prusa i3 modelli cihaz?mda bir türlü ç?kt? almay? ba?aramad?m sürekli mk8 extruder (0.35 mm nozzle 1.75 mm filament kullan?yorum) t?kanma yap?yor.Extruder Moturunun dönme miktar?n? ayarlad?m.10mm komutunda tam olarak 10mm filament içeriye veriyor fakat filament ç?km?yor içerisinde s?k???yor.Parçalar?n? ay?r?p tek tek temizledim kanallar?n? açt?m fakat yine ayn? sorunla kar??la??yorum.Arduino program?m?n extruder için olan kodlar?m :

// default settings
#define DEFAULT_AXIS_STEPS_PER_UNIT { 80 ,80 , 2560, 105.90192}
#define DEFAULT_MAX_FEEDRATE {400, 400, 2.5, 32} // (mm/sec)
#define DEFAULT_MAX_ACCELERATION {4000,4000,48,3200}
#define DEFAULT_EJERK 5 // (mm/sec)

extruder ?n dönme miktar?n? bu ?ekilde yapt?m.Herhangi bir sonuç alamad?m.E?er istenirse video veya resimde payla?abilirim.?imdiden yard?mc? olan arkada?lara te?ekkürler.

Yorumlar

• hacibothacibot Abbas Geliştiricisi
    Video payla??rm?s?n. s?cakl??? art?r dene. normalde ak?yor yazd?rmaya ba?lay?nca akm?yorsa . Bask? kötü olabilir. ?tki az olabilir.
  • ethicrowethicrow Yeni Üye
    Nozzle degistirip denesene bende cozulmustu

Sent from my ASUS_Z00AD using Tapatalk
  • shadow2401shadow2401 Yeni Üye
    nozzle değiştirmeyi deneyeceğim.Sorunla ilgili video çektim buradan bakabilirsiniz https://onedrive.live.com/redir?resid=94BAB90EB20799D8!5862&authkey=!AJv03720AjxJUGQ&ithint=video%2cmp4
  • proteusproteus Yeni Üye
    shadow2401 yazdı: »
    nozzle değiştirmeyi deneyeceğim.Sorunla ilgili video çektim buradan bakabilirsiniz https://onedrive.live.com/redir?resid=94BAB90EB20799D8!5862&authkey=!AJv03720AjxJUGQ&ithint=video%2cmp4

Sırf sizin sorununuza cevap yazmak için foruma üye oldum. On günlük 3d yazıcı kullanıcısıyım. Aynı sorunu bende yaşadım. Çözüm ararken sorunuzu gördüm. Çözünce yardımcı olayım dedim. Belki sebep aynıdır.
    şimdi, ince yay teli ile nozzle ın ucunu açıyorum. Parçayı yazmaya başlıyorum. Tam işin ortasında nozzle geri tıkanıyor. Bir kilo filament harcayıp hiç bir parçayı bitiremedim. Üstelik acemi olduğum için zorluk yaşamamak adına en pahalı filamentleri satın aldım. Yeni dişli, hotend, Teflon boru ve nozzle sipariş ettim. Sorunun kaynağını gelen hotend ve nozzle ın içine kullanmadan bakınca anladım.

Nozzle ve hotend lerin içi metal çapağı ile dolu. Biz ne kadar deliği açsak da o metal tozu ve çapaklar işin ortasında gelip nozzle ın deliğine dayanıyor.

Önce nozzle ı söktüm. Evde ne kadar 1,5-2 mm arası Matkap ucu varsa bir kenara hazır ettim. Nozzle ı havya ile ısıttım. Matkap uçları ile nozzle ın arka Tarafından çok sert sürttürmeden içini güzelce sıyırdım. ıçindeki plastikle beraber çapak artıkları da geliyor zaten. (Dikkat: Matkap uçları elimde, matkaba takılı değil) Hiç bir sorun kalmadı. Sipariş ettiğim malzemeler de boşta yedek kaldı.
    Makineyi yaptırdığım arkadaş hiç yardımcı olmadı. Senin kartın Arızalı diyor. Bir tek kartı ondan almadım ya. O Arızalı oluyor. Halbuki nozzle ın içindeki metal çapaklarını alıverip öyle montaj yapsa hiç bir şey olmayacak. Bu dertten muzdarip bir Sürü insan var.
  • Beyincik19Beyincik19 Yeni Üye
    merhaba kardeş. öncelikle nozzle kolay kolay tıkanmaz heleki 0.4 lük nozzle'sa. sorun başka bişey olabilir. numaramı vereyim iletişime geçelim istersen tabi CEP: XXXXXXXXXXXXX

Bir Yorum Bırak

3d Yazici Destek

| 3d Yazıcının kalbi burada atıyor
3d Yazıcı Destek© 2017 | 3d yazıcılar hakkında herşeyi bulabilceğiniz, ücretsiz yardımlaşma ve dayanışma forumudur.