frame

Aylık Filament Kullanımı

argorargor Yeni Üye
Merhabalar, Filament Üretimi işine girmeyi istiyoruz. Kapasite planımız için aylık ortalama ne kadar filamente ihtiyacınızın olduğunu öğrenmek istiyoruz.Ankete katılırsanız sevinirim.

Yorumlar

• dgsbsbgdgsbsbg Administrator
    tebrikler şimdiden
  • hacibothacibot Abbas Geliştiricisi
    Dünya ortalaması cihaz başı yıllık 6 adettir.

Benim geçen sene 150 yakın cihaz verdiğimi ve yaklaşık 500kg filament sattığımı düşünürsek. cihaz başı 4adet gibi .
  • argorargor Yeni Üye
    hacibot yazdı: »
    Dünya ortalaması cihaz başı yıllık 6 adettir.

Benim geçen sene 150 yakın cihaz verdiğimi ve yaklaşık 500kg filament sattığımı düşünürsek. cihaz başı 4adet gibi .

Çok teşekkür ederim güzel bir bilgi. Tabii bu rakamlar kişisel kullanıcılar için geçerli sanırım baskı hizmeti verenlerin daha çok kullandığını düşünüyorum.
  • Hocam eğer sizde piyasa ile yaklaşık kaliteye ulaşıp, 750gr'ı 100₺ ye satmayı planlıyorsanız hiç girmeyin.

Sent from my iPhone using Tapatalk
    Üreticilerin / baskı hizmeti verenlerin başka çözümleri var hocam. Örneğin ben üretim için getirdiğim filamentleri satmıyorum. Çünki çok kaliteli bir PLA ( hammadde farklı ). Benim aylık filament harcamam 8-10 kg bulur.
  • argorargor Yeni Üye
    Üreticilerin / baskı hizmeti verenlerin başka çözümleri var hocam. Örneğin ben üretim için getirdiğim filamentleri satmıyorum. Çünki çok kaliteli bir PLA ( hammadde farklı ). Benim aylık filament harcamam 8-10 kg bulur.
    Hocam eğer sizde piyasa ile yaklaşık kaliteye ulaşıp, 750gr'ı 100₺ ye satmayı planlıyorsanız hiç girmeyin.

Bizim düşüncemiz bu ikisini birleştirmek. Ne 750 gr. 100 liraya satmayı planlıyoruz. Ne de Standart PLA kullanıp piyasa ortalamasında üretmeyi. Amacımız makul fiyata üst sınıf üretmek. şuana kadar olan çalışmalarımız da bunu başarabileceğimizi gösteriyor.
    şöyle söyleyim
    necdet abi'nin filamentleri tuttu. kalitesi de fena değil ama biz beğenmedik tavsiye etmiyoruz . şuan kg 75tl diyor ama piyasaya bunun yarısına yakın fiyatla da mal veriyor haberim var.
    Esun çok iyi filamentleri vardı , 2014 aralıkta 350kg yükledim ama benim malzemeler gelmeden 2 firmayada distributörlük verdi. Onlar uçakla getirdiler ama 2015 malları börtlek çıktı. Konuştum formül değiştirmişler bende malzemelerin çoğunu satmayıp geçen sene kullandım. şu anda Esun kesinlikle tavsiye etmem.
    Ookuma 2 Türk girişimci üretiyor şuanda baya geliştirdiler fenada değil tavsiye ediyoruz ama 700gr /75tl kaliteye göre pahalı.
    Colorfabb 3dörtgen getiriyor çok güzel bir filament ama 750gr/99tl biraz pahalı.
  • Ben hala Esun kullanıyorum abi, makina parçaları falan basıyorum. Maket model olmadığı için, düzgün yapışması, sağlam olması yeterli ve ucuz. 2 ruloda sıkıntı yaşadım, satıcıya söyledim hemen değiştirdi. Genel olarak memnunum. Kaldı ki bu filamentlerin fiyatına gümrük + depo masrafı + yurtdışı kargo bedeline rağmen kilosu 70₺'ye satılıp, satana da kâr bırakabiliyor. Bu yüzden yerli üreticilerin fiyatlarının daha ucuz olmasını bekliyorum. Onların da kendilerine göre masrafları olacak tabi ki. (Kalkıp bana pla yı ithal ediyorum demesinler de) ama 750gr 100₺ %300 den bile fazla bir kâr ediyorlar gibi. Yerli ürünü her zaman desteklerim ama sırf yerli diye de düşünmeden alışveriş yapmam. Bilmem yanlış mı düşündüklerim. Bilen varsa tartışalım.

• argorargor Yeni Üye
    Bu biraz arz talep dengesi ile ilgili esun dünya çapında çok fazla satıyor. Bu nedenle üzerine fazla bir şey koymasına gerek de olmuyor. Tabii ki PLA ithal ediliyor ki zaten ithal edilmeli yoksa kaliteli ürün çıkmaz geri dönüşümden. Ancak direk de ithal edemiyorsunuz. Türkiye'deki distribütörler aracılığı ile ithal ediyorsunuz. Onlar da üstüne kar koyuyor. Sabit ve değişken giderleri de üzerine koyunca çok fazla bir kar kalmıyor aslında ancak çalışanların maaşı çıkıyor. Yani direk %300 kar elde edilseydi herkes bu işi yapar kar marjını %20 lere çekerdi. PLA'nın kilosu şu kadara filament bu kadara aradaki fark da kar, olmuyor maalesef. Bizim bu işe girme nedenlerimizin içinde süper kar elde ederiz yok. Teknoloji hammaddeye yakın olmadığı sürece gelişemez. Yarın öbür gün spesifik bir filament istediğinizde gideceğiniz kim var mesela şuanda var olabilir ama ya geliştiremezse ? Özel ıstediğiniz ürünü Esun'dan istediğinizde şuan aldığınız fiyatın 10 katı gibi bir rakam çıkabilir. 10 kat hızlı makina üretirseniz hangi filament üreticisi ile iletişime geçeceksiniz? Sizin için filament üretimine kim sıcak bakacak gibi gibi. Bizim belki de en büyük amacımız teknoloji geliştiren şahıslarla birlikte teknolojinin gelişmesine katkı sağlamak ve bunu Türkiye'de Yapmak.
    Bu kesinlikle yerli üretim olduğu için bizden alın anlamına gelmiyor. Serbest piyasa ekonomisinde kimden tercih ederseniz ondan alırsınız. Biz bizi tercih edeceklere yerli olmak dışında bir çok fayda sağlamayı hedefliyoruz. Başarıp başaramayacağımızı zaman gösterecek tabii.
  • Çok güzel açıklamışsınız teşekkür ederim. Ben sizi yargılamıyorum zaten, anlattıklarım genel bir algı. Sizde farkındasınızdır.

Filament başlangıç hedef mi yoksa 3d ile ilgili diğer teknoloji ve malzemelere de yönelecek misiniz?

• argorargor Yeni Üye
    Yok yargıladığınızı düşünmedim benim cevabımdan öyle düşündüğümü zannetmeyin lütfen.
    Filament üretimi şuan için önceliğimiz. Biz kendimize filament üreticisi olarak bakmıyoruz. 3D yazıcı sektörünün bir parçası olarak bakıyoruz. Daha geniş anlamda da evde üretim sektörü de diyebiliriz. Sektörün gelişmesi için elimizden geleni yaparız. Bunda da kimsenin alanına girmeyi istemiyoruz. Yani biz hiçbir zaman makina üretmeyeceğiz. Makina üreticileri için özel malzemeler geliştirebilir projelerine dahil ve/veya destek olabiliriz. bizim alanımız, malzeme teknolojileri, bu konu üzerine yoğunlaşmış bir grup olmayı istiyoruz.
    Kusura kalmayın o kadar yarım kalan proje var ki ben ne yazıkkı Abbas olarak yerli filament üreticilerine soğuk bakıyorum. Ankara'dan 2-3 firma ile uğraştım. ıstanbul'dan diret 2 firma ile hemde ne emek verdim sonuç hüsran oldu. Ben Abbas'ta şuan öncelik Colorfabb , sonra ookuma en son olarak esun garanti veriyorum. Onun dışında kullanımlarda garanti kapsam dışı kalıyor.

Kimsenin umudunu kırmak istemiyorum ama 40-50tl filament satacam diye ortalığa gerzek bir ürün verenden 700gr 75tl isteyene kadar acaip bir sektör bu. Siz yapın üretin test ettirin kabul ettirin o zaman bayilerim abi bakalım derler.

Ben Abbas olarak numune filament test istemiyorum. şimdiye kadar her teste hotend tıkandı şu oldu bu oldu . Benim işim makine yapmak ve makinede ciddi filamentler kullanmak.
  • argorargor Yeni Üye
    şimdiye kadar kimler bu işi yapmak istedi, neden yapmak istedi, uzmanlık alanı neydi o kısımlarını ben bilmiyorum. Dediğiniz gibi herkes kendi uzmanlık alanını yapmalı ve herkes işini ciddi yapmalı. Makina modifiye ederek, çıkma parça kullanarak, geri dönüşüm malzeme kullanarak bu işler olmaz. Biz kimseye diyemeyiz sen bu konuda bilgi sahibi değilsin yapma biz yapalım diye. Yatırım yapmak isteyen yapar. Ancak bu işi hakkıyla yapacak adama da zarar verir böyle. Spiral üreten adam filament üretmeye kalkıyor. Toleransı mm seviyesinde olan makinalar kullanıyor. Ancak bunun anlamı bu iş Türkiye'de olmaz değildir. Türkiye'de olur hatta en iyisi olur. Türkiye'de ameliyat ipliği de üretiliyor toleransı 1 - 2 mikron seviyesinde. Kalite Mühendisliği denilen bir olgu var ve bu olgu şimdiye kadar piyasada oluşmamış. Herkes yap geç derdine düşmüş sizin söylediklerinizden anladığım kadarıyla. Ne diyelim inşallah biz bu düşüncelerin değişmesine vesile oluruz.
    Akşama kadar gelen 3 telefondan 1 filament yaptım , yapacağım. yada siz niye yapmıyorsunuz çok daha mantıklı karlı iş neden gerizekalılık yapıyorsunuzdur.

Ben çin kalitesinde 1,75mm çapında +/-0,01mm toleransında çekmesi sabit. ısı dayanımı güzel matkaba , zımparaya dayanıklı filament istiyorum.
  • argorargor Yeni Üye
    Size o şekilde yaklaşmaları sadece haddini bilmemek. Adama sorarlar milletin akıllısı sen misin diye. şuan önümde finans dosyası açık sadece şunu söyleyeyim, bizim düşündüğümüz fiyat aralığında yıllık 10bin adet satamayan kişi değil kar elde etmek maaş ödeyemez.
    Sizin ve diğer tüm kullanıcıların istekleri bizim için önemli. Bu isteklerinizi not ettik. Buna çalışacağız. Diğer kullanıcılar da ne istediklerini iletebilirse bizim çalışmalarımıza katkısı olur.
    Birçok firma baştan vazgeçti geldiler çayımızı içtiler hesabı yaptım. Ayda toplam Türkiye gideri 100-200kg dedim. Adamlar yapılmaz bu iş dedi gittiler.
  • şu anda bu rakamlar böyle olabilir. 3-5 yıla kadar bir çok eve ve tasarım firmasına girecek bu aletler. Tabi ki daha profesyonel işler için sls-sla-polyjet kullanılacaktır. Ama fdm ucuz, kolay kullanılabilirliği sayesinde daha büyük bir pazar oluşturacaktır. Polimer bilgim yok, aslında PLA üretimi itibarı ile de zor bir işlem yoksa, direk ham maddede Türkiye'de üretilebilir. Hatta filament üretmek yerine direk ham madde üretimi daha kullanışlı olur. Çünkü yenilenebilir bioplastik PLA'nın bir çok kullanım alanı var.
  • adaada Yeni Üye
    merhaba,

oo-kuma diye bir üretici varken yürek yemiş olmanız lazım piyasaya girmek için :)
    doktoralı mühendis ekibi ile dünyada ses getiren malzemeler çıkarmış ve kalite yakalamış bir marka çıktı Türkiye'den ve yurtdışına sattığı fiyatlardan daha ucuza yerli piyasaya kurdan bağımsız tedarik sağlıyor. bu gibi arkadaşların bir parçası olmayı neden dikkate almıyorsunuz?!

kendim kullanıyorum ve tam anlamıyla fan'iyim! tavsiye ederim çünkü birçok malzeme kullanıp hüsrana uğradım. sürekli en iyi kaliteyi aynı fiyatta her zaman bulabildiğim için oo-kuma'dan vazgeçmiyorum.

herhangi bir şekilde malzeme üretimi düşünenlerin bir şekilde hali hazırda üreticileri tanıması gerektiğini düşünüyorum.

sevgiler,

ada
  • drwildmfbdrwildmfb Administrator
    ada yazdı: »
    merhaba,

oo-kuma diye bir üretici varken yürek yemiş olmanız lazım piyasaya girmek için :)
    doktoralı mühendis ekibi ile dünyada ses getiren malzemeler çıkarmış ve kalite yakalamış bir marka çıktı Türkiye'den ve yurtdışına sattığı fiyatlardan daha ucuza yerli piyasaya kurdan bağımsız tedarik sağlıyor. bu gibi arkadaşların bir parçası olmayı neden dikkate almıyorsunuz?!

kendim kullanıyorum ve tam anlamıyla fan'iyim! tavsiye ederim çünkü birçok malzeme kullanıp hüsrana uğradım. sürekli en iyi kaliteyi aynı fiyatta her zaman bulabildiğim için oo-kuma'dan vazgeçmiyorum.

herhangi bir şekilde malzeme üretimi düşünenlerin bir şekilde hali hazırda üreticileri tanıması gerektiğini düşünüyorum.

sevgiler,

ada

Öncelikle merhaba, Ada hoşgeldin yorumunu tarafsız bulmadık ve bu tarz gelişmeye engel olucak yorumlardan kaçınmanızı öneririm ve Oo-kuma nın başarılı olduğunu, hepimiz çok çok iyi biliyoruz Arda bu konuda fazlasıyla başarılı. Yeni firmaların çıkması bu teknolojinin ve pazarın gelişmesi anlamına gelir. Bir işe girmek için zaten yürek yemek gerekir.
    1,5 yıldır Ookuma satıyorum. Müşterilerim çoğu memnun değil. Esun kaltie bozunca ookuma onun önüne geçti. Ama şahsen ben üretimlerimde kullanmıyorum. Kalitesine göre fiyatı pahalı.

Yeni üretime geçecek arkadaşlara tek tavsiyem var piyasa hala çok dar. Bu ay 30-40 kg anca sattım. Geçen sene bu ay 60-70kg satmışım. Ayda 1-2 ton satmayı düşünmesinler.

ıkinci olarak 35-40tl filament satılan bir ülkede çok cesurlar.
  • adaada Yeni Üye
    merhaba, karşılama için teşekkürler, hoşbulduk :)

ismim ada, arda sanırım imla hatası. gerçek ismim de ada.

taraflı olduğumu söylüyorum, kullanıcı olarak takım tutuyorum bunda yanlış bir şey yoktur. iyi olan şeyleri desteklenmesi gerektiğini hatırlatıyorum. başka bir marka için de konuşabilirim. kötü olan markalar için kötü konuşmak yerine iyi olan markalar için iyi konuşmayı tercih ediyorum. forum için en doğrusunun bu olduğunu düşünmekteyim.

3b yazıcılar ile ilgili hep yabancı forumları takip etmekteydim. sizin forumu bulduğum gibi kaydoldum. bence sizin yaptığınız işin de desteklenmesi ve insanların etrafında toplanması lazım. forumunuzu başka arkadaşlara da benzer şekilde tavsiye ediyorum.

PS: oo-kuma'da hissem yoktur :))

sevgiler,

ada
  • adaada Yeni Üye
    haha hem kötü deyip hem 1.5 senedir satıyor olmanız değişik bir ikilem! sanırım ticari kaygılar ile forum ortamında mesaj vermeye çalıştınız. ben ticari değilim, kullanıcıyım. sizin gibi malını kötüleyen birinden hiçbir şey almam, ikilemli lafına da güvenmem.

siz belirttiğiniz kadar satıyorsunuz diye dünya küçük değildir. ıngiltere'de yaşarken, oo-kuma ile orada satın alarak tanıştım, Türkiye'ye dönünce kullanmaya devam ettim.

az önce forum yöneticisi oo-kuma'ya övgü dolu şeyler yazdım diye uyarı verdi. şimdik sizin yazınızı okudum. bu forumun tarafsızlığı ve amacını size de hatırlatılması gerektiğini düşünüyorum.

sevgiler,

ada
    1,5 yıldır Ookuma satıyorum. Müşterilerim çoğu memnun değil. Esun kaltie bozunca ookuma onun önüne geçti. Ama şahsen ben üretimlerimde kullanmıyorum. Kalitesine göre fiyatı pahalı.

Yeni üretime geçecek arkadaşlara tek tavsiyem var piyasa hala çok dar. Bu ay 30-40 kg anca sattım. Geçen sene bu ay 60-70kg satmışım. Ayda 1-2 ton satmayı düşünmesinler.

ıkinci olarak 35-40tl filament satılan bir ülkede çok cesurlar.
    merhaba ADA hanım ookuma nın sahibi ARDA bey iyi bir dostumuz =) imla hatası değil sizede çok teşekkür ediyoruz.Amacımız 3d yazıcı teknolojisini tanıtmak ve geliştirilmesine yardım etmek hep birlikte güzel şeyler başarmak dileğiyle iyi forumlar
    Ben satıcıyım ve müşterilerimin istediği fiyata göre ürün satıyorum. Benim malın değil ki , ben müşteri yorumlarını yazıyorum. Ben Ookuma sadece Türk malı olduğu için destekliyorum. Yoksa Esun ile arasında çok fark yok. 700gr ookuma mu 1 kg Esun mu derseniz. Aslında Esun ama ookuma Türk malı . Gerçi ookuma yerine Ayı deseler ne güzel olurmuş. Türk malında japon ismi yazık ezik zihniyet.

sattığım filamentler

Colorfabb çok güzel ürün 750gr 99tl
    Ookuma vasat bir ürün 700gr 75tl
    Esun vasat bir ürün 1000gr 65tl

piyasada olan diğer ürünler
    Z-Abs 50USD çok pahalı
    3d filaments 45-50tl çok sıkıntlı çok hotend tıkıyor.
    ada yazdı: »
    haha hem kötü deyip hem 1.5 senedir satıyor olmanız değişik bir ikilem! sanırım ticari kaygılar ile forum ortamında mesaj vermeye çalıştınız. ben ticari değilim, kullanıcıyım. sizin gibi malını kötüleyen birinden hiçbir şey almam, ikilemli lafına da güvenmem.

siz belirttiğiniz kadar satıyorsunuz diye dünya küçük değildir. ıngiltere'de yaşarken, oo-kuma ile orada satın alarak tanıştım, Türkiye'ye dönünce kullanmaya devam ettim.

az önce forum yöneticisi oo-kuma'ya övgü dolu şeyler yazdım diye uyarı verdi. şimdik sizin yazınızı okudum. bu forumun tarafsızlığı ve amacını size de hatırlatılması gerektiğini düşünüyorum.

sevgiler,

ada
    ada hanım övgü dolu sözleriniz yüzünden size birşey söylemedik isteyen istediğini över ama siz kimseye yürekmi yediniz diyemezsiniz sizede kimse diyemez bu konuda herkesi uyarırız teşekkürler anlayışınız için
  • FetihKFetihK Yeni Üye
    selam arkadaşlar,
    burada ookumayı tartışmaktan ziyade bir türk firmasının dünyadaki diğer tanınmış markalar ile çarpışmasını ve başarılı olmasını takdir etmemiz gerekmekte diye düşünüyorum.

ingilizceniz var ise aşağıdaki linkleri okumanızı tavsiye ediyorum.

http://3dprintingindustry.com/2015/11/16/which-flexible-3d-printing-filament-should-you-choose/
    http://3dprint.com/60171/globalfsd-filament-trends/

italyancanız var ise de
    http://stampoin3d.blogspot.com.tr/2015/11/come-stampare-la-gomma-trueflex-byoo.html okumanızı tavsiye ederim.

böyle bayrağımızı uluslararası ortamda dalgalandıran firmalara köstek değil destek olmamız gerektiğini düşünüyorum.

argor arkadaşımızda bayrağımızı bu derece başarılı ile dalgalandıracak ise onu da destekleriz tabii ki.
  • ta1drta1dr Bilir Kişi
    hepsi bir kenara ABS UP flament kullanıyorum geçen yaz 5kg almıştım stoklarımda duruyor bir 3 kg kadarda esun var...
    bir ara zaxe discovery test ettim oda fena değildi hatta beyaz lazım eldeki yetmez araştırıyorum zaxe mi up mı ?
  • adaada Yeni Üye
    tabi ki up!
    ta1dr yazdı: »
    hepsi bir kenara ABS UP flament kullanıyorum geçen yaz 5kg almıştım stoklarımda duruyor bir 3 kg kadarda esun var...
    bir ara zaxe discovery test ettim oda fena değildi hatta beyaz lazım eldeki yetmez araştırıyorum zaxe mi up mı ?

Bir Yorum Bırak

Görsel/dosya bırak

3d Yazici Destek

| 3d Yazıcının kalbi burada atıyor
3d Yazıcı Destek© 2017 | 3d yazıcılar hakkında herşeyi bulabilceğiniz, ücretsiz yardımlaşma ve dayanışma forumudur.