frame

Delta 3D yazıcı - Çıktı Hatası

oceanssouloceanssoul Yeni Üye
kategorisi Genel
Merhaba Arkadaşlar.

Kossel Delta 3D yazıcı sahibiyim. Yazıcıyı talimatlara göre birleştirip, kalibrasyonlarını yaptım. Ancak kalibrasyonu tam yapamamış olmalıyım ki hatalı çıktı alıyorum. Sorunun neyden kaynaklandığı hakkında bilgi sahibi olan var mı acaba? Forumda pek delta sahibi olan yok sanıyorum. Delta sahibi olan arkadaşların deneyimlerini de duymak isterim.

Marlin firmware
OO-Kuma Pla
Baskı sıcaklığı 190 derece
Maksimum baskı hızı 40
Layer Height 0.3 mm

hata.jpg

Yorumlar

• dgsbsbgdgsbsbg Administrator
    filamenti yenimi actin bide kalibrasyon bence sıkıntılı görünüyor
  • Evet filament yeni. Kalibrasyonu bir kaç defa tekrar yaptım ancak sonuç değişmedi. Bed leveling de mi sorun var? Kayışlarla mı alakalı yoksa başka birşey mi? Sorunun kaynağını bilememek hasta ediyor..

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
  • Hocam xyz mesafeleri yaklaşık olarak tutuyorsa artık firmware ile ilgili işiniz yok. Çalışma sırasında anormal Davranışları var mi ? ılk makinanız mi ikinci falan mi ? Dilimleme ve Filament hatasından Kaynaklı olabilir. Pla'lar fazla bekletmeye gelmiyor. Genel olarak baskı iyi, z atlamaları gibi görünenler sıkıntı tabi, makinanızın çalışmasında anormallik yoksa ben filamentten şüpheleniyorum hala.

Sent from my iPhone using Tapatalk
  • XYZ mesafelerini küçük hata payları ile birbirine yakın değerlerde ayarlamaya çalıştım. Tabi XYZ mesafelerinden kastınızın delta da karşılığını X-Tower, Y-Tower, Z-Tower ve Center değerleri olduğunu varsayarak söylüyorum. Bu işlemi ise X-Tower için extruder ucunu X-Tower'a yakın bir yerde baskı alanından (bed) 0.1 mm yüksekte kalacak şekilde ayarlayarak yaptım. Y-Tower, Z-Tower ve Center için de aynı işlemleri yaptım. Bu işlemleri ne şekilde yapacağımı anlatan Türkçe bir kaynak olsa durum daha iyi olabilir.

ılk defa 3d yazıcı kullanıyorum. Daha önce herhangi bir yazıcı deneyimim olmadı.
    Aynı baskı sorunu satın aldığım kitle gelen pla'da da vardı. şimdiki pla'yı ise yeni satın aldım.

Anormal davranış için şunu söyleyebilirim; USB üzerinden bilgisayardan çıktı aldığımda, makina baskı yaparken ara sıra duraksıyor. Sanki iletişim problemi oluyor, bilgi geç geliyor ve o esnada yazıcı yazmayı bırakıyor, kesikli kesikli çalışıyor gibi oluyor. Fakat SD kart üzerinden yazdırdığımda böyle bir davranış gözlemlemedim.

ıletişim için Repetier Host, dilimleme için ise Slicer kullanıyorum.

Tavsiye edeceğiniz başka bir program varsa onu da deneyebilirim.
  • Çok güzel açıklamışsanız :) ben Delta kullanmadım, çok az bilgim var. SD kart üzerinden baskı aldığınızda da aynı baskı problemi oluyor mu ?
    PC üzerinden baskı alırken marlin/repetier firmware ayarlarında tanımladığınız baudrate hızını seçin. Firmware de baudrate 115000 ise repetier hostta da 115000 Olmalı. Duraksamaya belki bu sebep olabiliyordur. Ben firmware olarak marlin dilimleme ve kontrol için simplify3d kullanıyorum (Lisanssız). Bir de parçada Boşluk Oluşan yerlerde nozzle geziyor mu yoksa atlayarak mi gidiyor onu merak ettim. Eğer üzerinden gidiyor ama extrude etmiyorsa --> extrusion multiplier Değeri düşük, extuder kalibrasyon değeri düşük. (100mm deneyi ile belirlenir). Çektirme dişlisi filamenti itemiyor, sıcaklık az, tork az, vs.. Bir çok sıkıntı olabilir. Kalibrasyon Küpü bastınız mı? (20x20mm) olan. Tabi bunlardan önce 100mm extrude deneyi gerekli. Telefondan girdiğim için toparlayamadım kusura bakma.

• Açıkçası baudrate değerini kontrol etmedim. SD kart ile bu sorunun önüne geçebiliyorum.

SD kart ile bastığımda da katmanlar arasında boşluklar oluşabiliyor. Aynı sorunu yaşıyorum diyebilirim.

Kalibrasyon küpünü defalarca bastım. Bazılarında aynı sorunu yaşarken bazılarında ise temiz baskı alabildim. En çok dikkatimi çeken şey ise baskı yaparken yükseklik arttıkça bozulmalar daha fazla oluyor. Sanki yükseldikçe extrusion yetersizliği artıyor.

Boşluklar oluşurken extruder atlama yapmıyor. Orada geziniyor ama extrude işlemi gerçekleşmiyor.

Extrusion kalibrasyonunu da bir kaç kez yaptım. Multiplier değerini de ayarladım. Bilemiyorum... Sanıyorum en baştan başlamam gerekecek. Delta hakkında bilgi sahibi olan bulamamak kötü aklımda onca soru varken...

Teşekkür ederim.

• Anladım hocam. Ama siz deltanın zor olan kısmını zaten yapmışsınız. Bu sorun deltaya özel değil.
    Extruder (Sürücü ve motor dahil) ve Filament ikilisine yoğunlaşmak lazım. Bir şeyler olması gerektiği gibi değil ve maalesef sanırım deneme yanılma ile bulacaksınız.
    Bunlar kablo bağlantıları, extruder dişli sıkılığı, extrude sıcaklığı, extruder motoru ve bu motorun sürücüsünün durumu, amper değeri, ivmelenme değeri, hızı, filament kalitesi ( bazılarının içindeki hava boşlukları bunun gibi baskı sorunlarına yol açabiliyor.) hepsini tek tek elden geçirmek gerekebilir. Abiler daha iyi bilir ama bana deltaya özel bir sorun gibi gelmedi.
    Kolay gelsin. Bir çözüme ulaşırsanız haber verin mutlaka.

• ılginiz için teşekkürler Serkan Bey. Ben de sorunun filament ve extruder arasında olabileceğini düşünüyorum. Bu konu üzerine yoğunlaşacağım. Deneyimleri de buradan paylaşırım. Saygılar..

• Burada belirttiğim sorunu filamentin itilememesi olarak buldum. Bazı yerlerde dişli kaydırarak filamenti itemiyor haliyle o layer boş kalıyor.

Sanırım daha iyi bir bowden extruder modeline ihtiyacım var. Filamenti sağlam tutacak ve kaydırma yapmadan itecek.

Bowden extruder tavsiyesi verebilecek olan var mı acaba?

• ta1drta1dr Bilir Kişi
    klasik bowden extruder sorunu görünüyor yanılmıyorsam delta larda bowden kullanılıyor birde flament 1.75 ise kronik sorun diyebilirim yok 3mm flament ise o zaman bowden hortum geçişler ve en önemlisi extruder sıkılıgı
  • Evet deltalarda bowden kullanılıyor. Direct drive kullanarak kollara fazladan ağırlık bindirmek istemezsiniz. Tabi delta yeterince büyükse direct drive kullananlar da var.

Bilemiyorum belki de alüminyum döküm extruder kullanmalıyım.

• ta1drta1dr Bilir Kişi
    aleminyum plastik hiç fark etmez filament 1.75 mm ise aynı sonunu yaşarsın
    hep 1.75mm göre yazıyorum çap küçük olunca extruder ittikce hortum içinde kasılıyor yani itme hareketi kasılma dediğimiz harekete dönüyor
    bunun için ısıyı yüksek kullanmalısın ben 1.75 flamentte 260-270 derecede iyi sonuç alıyordum birde
    geri çekme işlemini fazla uzun yapma hatta geri çekmeden sonra tekrar baskıya döndüğünde extruder e ön avans vermen lazım slicerda bu ayarlar var şimdi teknik ismi aklıma gelmedi
  • Pla için 260-270 derece biraz fazla olmadı mı? Daha önce o sıcaklıklara hiç çıkmamıştım. Fazla akışkan olmaz mı? Belki de denemek lazım.

Filament Extruder motoru ile rulman arasında iyice sıkışsa belki de bu sorun ortadan kalkacak. Aşağıdaki resimde görülen rulmanı deneyeceğim. Böylece filamenti itici dişli ile yataklı rulman arasında iyice sıkıştırıp, kaçmasını engellemeyi çalışacağım.

yataklı rulman.JPG

Aşağıdaki resimde de karşılaştığım sorunlar görülüyor.

1 numaralı baskıda retraction (geri çekme)işlemi olmayıp, extruder dişlisinin filamenti kaçırmasından kaynaklı bozuk baskı görülüyor.

2 numaralı baskıda ise nispeten düzelmiş filament itişi ile layerların daha düzgün olduğu görülmekte. Bu baskıda retraction işlemi de var. Sizin avans dediğiniz "Extra length on restart" değeri ayarlandı. Her yeni layera geçişte extra extrusion işleminden dolayı kenarda yığılmalar görünüyor. Bu değeri tam olarak ne ayarlamam gerektiğini henüz bulmuş değilim. Dolayısıyla şu an için 0 değerini veriyorum.

3 numaralı baskıda ise retraction işlemi yok, ayrıca yeterli filament itişi azami ölçüde düzeltilmiş, böylece baskı kalitesi bariz artmış olarak görünüyor.

Faulties.jpg
  • ta1drta1dr Bilir Kişi
    benim sıçaklık degerleri ABS ye göre pla cok az çalıştım (1kg)

Bir Yorum Bırak

Görsel/dosya bırak

3d Yazici Destek

| 3d Yazıcının kalbi burada atıyor
3d Yazıcı Destek© 2017 | 3d yazıcılar hakkında herşeyi bulabilceğiniz, ücretsiz yardımlaşma ve dayanışma forumudur.