frame

Ramps Test Code ile Motor ve Sürücü Kalibrasyonu

Serkan YıldırımSerkan Yıldırım Moderator
kategorisi Genel
Arkadaşlar bu kodu step motorlarınızın ve sürücülerinizin genel ayarlarını yapmak için kullanabilirsiniz.
Bu işlemlerde motorlar kesinlikle Ramps'a takılı olmayacak ve kesinlikle yazıcıya takılı durumda olmayacaktır. Bu testler için boşta bir step motor gerekmektedir.

1-> Ramps'ı ve LCD'yi takın. Motor kablolarınız da çıkartılmış olsun. Motorlar ve sürücülere tek tek takılacak! Elektrik vermeyin henüz. Çıplak elle sürücülere ve kartın iletken kısımlarına dokunmamaya özen gösterin. Eldiven kullanabilirsiniz.

2-> Kodu Arduino IDE'de aç, Mega2560'a yükle. Yükleme bittikten sonra usb'yi çıkart. Ramps'ın elektrik bağlantısını yap. (Motor kabloları çıkartılmış olmalı!)

3-> Pin bağlantısı düzgün yapılmış bir motor seçin ve pinlerini X sürücüsüne sakince takın. Motor bir kaç saniye sağa, bir kaç saniye sola dönmelidir. Motor milinden tutup kaldırdığınızda, motoru serbestçe döndürecek kadar tork sağlamalıdır. Eğer bu durumda motorda sadece titriyorsa A4988'in üzerinde bulunan potansiyometre çok minik adımlarla ve kesinlikle yalıtkan bir tornavida ile çevirilip gözlenmelidir. Yüksek amper değerlerinde de motor dönmeye devam edebilir ancak aşırı ısınan sürünün yanmasına sebep olabilir. Normal şartlarda bu işlemin avometre ile akımı sürekli ölçülerek yapılması gerekir. Bu işlem kısa süre içinde eklenecektir. Bu zamana kadar yaptığınız ufak değişiklileri sürücünün soğutucusuna dokunarak takip edin. Eğer aşırı ısınma varsa pot'u sağa doğru çevirerek kısın. Gözlemleyin. Her şey düzgün çalıştığında x sürücümüz artık hazırdır.

4-> 3'teki işlemleri tek tek Y-Z-E sürücüleri için uygulayın.

5-> Her şey düzgün çalıştığında kullandığınız Marlin/Repetier yazılımını tekrar yükleyip motorları da yazıcıya montajlayıp eksen haraketleri kontrol edilebilir.
Eksen üzerinde titreme/zorlanma durumlarında önce ivmelenme/acceleration değeri yazılımdan/firmware'den düşürülmeli son çare olarak sürücülerin akım değerleri değiştirilmelidir.

Örnek video https://www.youtube.com/watch?v=cQG8OFzuUgg

UYGULAMA TAMAMEN KULLANICININ SORUMLULUğUNDADIR.

Bir Yorum Bırak

Görsel/dosya bırak

3d Yazici Destek

| 3d Yazıcının kalbi burada atıyor
3d Yazıcı Destek© 2017 | 3d yazıcılar hakkında herşeyi bulabilceğiniz, ücretsiz yardımlaşma ve dayanışma forumudur.
Powered by VanillaForums, Designed by Raven Creativity

İletişim

info@3dyazicidestek.com
3dyazicidestek@gmail.com

Get In Touch