frame

Delta 3D Auto Calibration

oceanssouloceanssoul Yeni Üye
kategorisi Genel
Merhaba arkadaşlar bir süredir sahip olduğum delta yazıcının baskı kalitesini artırmak için araştırma yapıyorum. Araştırmalar sonucu auto calibration olayı ile karşılaştım. Benim deltamda Marlin firmware var ancak marlin auto calibrasyon olayına sahip değil (öğrendiğim kadarıyla). internette bir çok kişi auto calibration olayını Repetier firmware ile yapıyor. Ben de auto calibrasyon olayını yapıp daha iyi baskı almak istiyorum.

Marlin yüklü olan deltama Repetier yükleyebilir miyim?
Yükleyebilirsem ne gibi değişiklikler yapmalıyım?

Aşağıdaki videoda bu işin proximity sensör ile nasıl yapıldığı gösteriliyor fakat Repetier firmware'de nelerin değiştirilmesi gerektiği bilgisi yer almamış.

Bu konuda bilgi sahibi olan var mı acaba?

https://www.youtube.com/watch?v=XC0O9FC9-0s

Yorumlar

• Auto calibration derken anladığım kadarıyla z ekseni için endüktif sensör ile olan uygulamadan bahsediyorsunuz. Eğer öyleyse ben kendi makinalarımda da Auto Bed Levelling yaptırıyprum Marlinle. Marlinin desteği var. Beni tek düşündüren yazıcı modelinin kartezyen değil delta olması. Eğer başında delta olarak bildirirseniz sorun olacağını sanmıyorum. Problama deltaya veya kartezyene özel bir şey değil sonuçta.

Marlin Firmware den bunun ayarlanması ile ilgili bir video hazırlamayı düşünüyorum.
    Vakit bulursam kalibrasyon kısmında paylaşacağım.
    Sorularınız varsa yazın fırsat buldukça yardımcı olayım.
    Marlin kullanacaksanız önce indirin.
    https://github.com/MarlinFirmware/Marlin

şuna Delta için denilmiş ama inceleyemdim.

https://github.com/RichCattell/Marlin
  • Marlin firmware'i kullanıyorum. Manuel kalibrasyon yapılabiliyorum ama auto calibration için ne gibi değişiklikler yapılması gerektiği hakkında bir bilgiye ulaşamadım.
    RitchCattel'in marlinini de denedim ancak yazılımda bazı değerlerin değişmesi gerekiyor sanıyorum. Çünkü g28 kodu ile home pozisyonuna almak istediğimde extruder yukarı gitmek yerine aşağı (bed e doğru) hareket ediyor. ışte tam da burada yardıma ihtiyacım var uyarım sizin çalışmalarınızdan ben de forumdaki diğer arkadaşlar da istifade eder. Tabi deneyimleriniz delta bilgisi içerir mi bilmem :)

Bu arada deltada Repetier gibi diğer firmwareleri de kullanabilir miyiz? Yoksa herhangi bir donanım mı olması gerekiyor?

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
  • oceanssoul yazdı: »

Bu arada deltada Repetier gibi diğer firmwareleri de kullanabilir miyiz? Yoksa herhangi bir donanım mı olması gerekiyor?
    Bildiğim kadaıyla kullanılabiliyor. ılk ayarlama yapılırken kartezyen yerine delta seçilmesi gerekiyor. Delta için bir marlin düzenliyorum. Siz LCD ısıtıcı tabla ve diğer bilgileri verirseniz günceller gönderirim. Bir kontrol edersiniz.
  • Size anlatmayı planladığım şeylerle başlı başına bir kalibrasyon konusu açılır :D Kafam durdu, Delta sahibi değilim bu yüzden de alın böyle yapılır demek istemiyorum ama isimlerini tam hatırlayamadığım bu millerin(rod) dikey/merkezden merkeze vs gibi özellikleri ve isimleri gerekli.
    Marlin nerdeyse hazır. Sizde endüktif bobin var mı ? Düzenlediğim Marlin koduna bakıp, "hmm şurası şöyle olmuş ama böyle olmalı aslında" diyebilecek kadar biraz bir bilginiz varsa deneyebiliriz. Bunu şu yüzden söylüyorum, eğer yanlış bir şey yaparsak, yakında olamadığım için müdahale edemem, yazıcınıza ya da size zarar gelsin istemem.
  • Lcd olarak Ultipanel reprap tanımlı kullandığım marlinde. Bu arada jcrocholl'un marlinini kullanıyorum. Burada pek fazla ayar yapmaya gerek kalmıyor. Zaten yazılımda bir çok şey ayarlanmış sadece sensor_bed degerini 1, maximum_print_ height değerini ve de kollarda bazı ölçümler yaparak yazılımda bu değerleri güncelliyorsunuz. Sonrasında manual calibrasyon islemini de yapip baskı alabiliyorsunuz. Bu da kağıt tekniği ile yapılıyor kolların üstündeki vidaları sıkıp gevşeterek kağıdı hafif sıkıştıracak şekilde oluncaya kadar bu işlem tekrarlanıyor. (Endstop limit switchlerine olan uzaklık ayarlanıyor).

Benim yapmak istediğim ise bu vidaları iptal edip auto calibrasyonla yazicının en uygun değerleri iterasyon kullanıp, bulması ve epromuna kaydetmesi. Bu konuda bir sürü video var ama detaylı açıklama henüz bulmuş değilim.

Biraz karışık ifade etmiş olabilirim. Bir taraftan çalışırken, bir taraftan da yazmak zor oluyor...

• Hocam şu şekilde yapılıyor. Sizin yazıcınız hali hazırda çalışıyor ya zaten, siz extrudere bir endüktif bobin monte edeceksiniz sonra bu bobinin offset değerlerini marlinin configuration kısmına yazacaksınız. ılk denemede Z değerine atıyorum -10 verdiniz. Yüksekte kalması gerekir tablaya çarpmaması açısınan. G28'den sonra Z nin kaldığı mesafeden,Communicationdan G92 Z100 yazıp, Nozül tablaya değene kadar manuel olarak ufak adımlarla ineceksiniz. Nozülün tablaya değdiği noktada Z ekseni atıyorum Z=92,8mm de. Bu durumda yeni Z offset değeriniz -2,8 olacak. Farkettiyseniz daha problama işlemine başlamadık. G28 yaptığınızda nozülün tablaya olan mesafesi basım için uygunsa, G28 hemen sonra G29 kodlarını göndereceksiniz. Her şey yolundaysa, dilimleyinizin başlangıç scpritine
    G28; Home all axes
    G29; Z-Probing
    Kodlarını ekleyeceksiniz.

http://www.repetier.com/documentation/repetier-firmware/z-probing/

L1r9rj.png
    1M5z5A.png
    vn9M9v.png
    nLn1n0.png
  • Video kısmını kendi makinamda ancak memleketten dönünce çekebilirim.
  • Yukarıda anlatılan repetier firmware için mi geçerli? Eğer öyleyse repetier fw bulmam gerek.

• Hayır, Z offset terimleri Auto Bed Levellingi sağlayan her fw de aynıdır.
  • Video olursa daha anlaşılır olacak

• DeltaDelta Yeni Üye
    Selamlar sorunu çözebildiniz mi bende kossel tipi delta kullanıyorum ve repetier firmware yüklü fakat oto kalibrasyonda sorun yaşıyorum. Sensör olarak kapasitif sensör kullanıyorum g29 ve g32 kodlarını gönderdiğimde ölçümleri yapıyor fakat ya eproma kaydetmiyor ya da z kulede sorun oluyor merkez, x ve y kulelerin önündeki nozzle yüksekliğini ayarlarken z kule önünde nozzle tablaya baskı yapıyor hatta kollar bile çıkıyor ( manyetik kollardan kullanıyorum ) bu sorunu çözdüyseniz yardımınızı bekliyorum tabi birde marline geçmek için :)

Bir Yorum Bırak

Görsel/dosya bırak

3d Yazici Destek

| 3d Yazıcının kalbi burada atıyor
3d Yazıcı Destek© 2017 | 3d yazıcılar hakkında herşeyi bulabilceğiniz, ücretsiz yardımlaşma ve dayanışma forumudur.