frame

Düzeltemediğim Baskı Hatası

ackarakulakackarakulak Yeni Üye
kategorisi Genel
Aşağıdaki ekte dün gece aldığım baskıyı ekliyorum. Sorunum fotoğrafta da görüldüğü gibi dış perimeterlerde boşluklu bir yapı var bunun sebebi ne olabilir? Bir diğer sorunum ise 90 derecenin üstündeki keskin dönüşlerde veya küre gibi baskılarda yine dış perimetrelerin yukarı doğru kıvrılmasından dolayı sorun yaşıyorum bunun sebebi ne olabilir? Kullandığım filament ESUN PLA 1.75mm.

Fotoğraftaki baskı ayarları :

0.3 mm nozzle diameter
0.3 mm layer height
10 % doluluk oranı
185 C first layer - 180 C other layers
20 % infill/perimeters overlap

Bu baskıyı da aldığım filamentle ilgili daha önce nemlenme sorunu yaşamıştım kapalı bir kapta silika jel yardımıyla nemlenme sorunun önüne geçtim. Acaba tamamen nem olayını çözememiş olabilir miyim? Filamentten kaynaklı nem dışında bir sorun olabilir mi? Dilimleme programı olarak Slic3r kullanıyorum. Baskı sırasında fanla soğutma uyguluyorum.

Yorumlar

• ta1drta1dr Bilir Kişi
    0.3 mm nozzle ile 0.3 mm layer yüksekliği bu tür kalitesiz baskıya sebeb olabilir kisslicer manuelinden alıntı;

Layer thickness:

? For quick prints, with low quality requirements, 75% of nozzle diameter will suffice, therefore it should
    be 0.3mm in case of a 0.4mm nozzle

? For good quality prints, 50% of nozzle diameter is usually a good choice

? For very good detail, but long print times, it is possible to use 20% or even 10% of nozzle diameter: do
    note that it may be necessary to greatly slow down and fine tune the temperatures to get really good
    results.
  • sabrisabri Yeni Üye
    Sıcaklığı değiştirip deneyin. Bazen düşük sıcaklıkta erimiyor. ta1dr nin dediği gibi nozzle ile layer yüksekliği eşit olmamalı
  • hacibothacibot Abbas Geliştiricisi
    0.3 mm nozzle diameter : 0.200 ( 0.075-0.210 mm ) ile yazdırınız.
    10 % doluluk oranı : doluluk oranı %20 üstü tercih ederseniz daha güzel sonuç alırsınız.
    185 C first layer - 180 C other layers : bu sizin thermistor bağlı
    20 % infill/perimeters overlap
  • Cevaplayan herkese teşekkürler. Bende layer yüksekliğinden kaynaklandığını düşünüyordum yalnız destekleyecek bir bilgiye denk gelmemiştim. Verdiğiniz tavsiyeler doğrultusunda ayarlarımı değiştirip tekrar deneyeceğim.
  • Kesinlikle nozzle ve layer yükseklikleri eşitliğinden kaynaklanıyor.

General Mobile 4G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
  • Benim deltamda da aynı sorun vardi. Extruder motorunun filamenti yeterli itemediğini farkettim. Bundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için 200-210 derece aralığında deneme baskısı alırken filamenti elinizle itin, extruder motoruna yardım edeceksiniz. Eğer hata bundan kaynaklanıyorsa, daha iyi bir baskı alırsınız. Yapmanız gereken extruder motorunu filamenti düzgün itebilmesi için upgrade etmek.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bir Yorum Bırak

Görsel/dosya bırak

3d Yazici Destek

| 3d Yazıcının kalbi burada atıyor
3d Yazıcı Destek© 2017 | 3d yazıcılar hakkında herşeyi bulabilceğiniz, ücretsiz yardımlaşma ve dayanışma forumudur.