frame

Parçayı istediğim gibi çıktı alamıyorum

Çıktı alırken parçanın üst katlarında şekil bozulması meydana geliyor ve tıkanma sorununa yol açıyor.Daha net anlaşılabilmesi için resim paylaşıyorum.pen-holder_preview_featured.jpgWP_20160228_001.jpgWP_20160228_002.jpgWP_20160228_003.jpg

Yorumlar

• hacibothacibot Abbas Geliştiricisi
    Cihaz , extruder hammadde nozzle çapı nedir ?

Bu bilgiler olmadan yavaş yazdır. Sıcaklık azalt diye genel bir yorum yapayım.
  • Cihaz prusa i3 ekstruder mk8 extruder filament 1.75mm sıcaklık 250-255 derecede yapıyorum acaba bu sorun olabilir mi?
  • abs malzeme kullanıyorum
  • ta1drta1dr Bilir Kişi
    flament sıkışmış veya extruder sıyırıyor
    a-) extruder i temizle
    b-) flamenttin sarılı oldugu makarada bazen halk arasında kuş gözü olma denilen sarım dönmesinden kaynaklanan sıkışma olabilir kısacası flament sarilirken bir birinin üzerinden atlıyor
    ucuz flamentlerde sıkca olan sorun ben esun da hep yaşıyorum o yüzden baskı anında arasıra makaralı elimle döndürerek kontrol ediyorum..
    Mk8 dişlin temiz mi , bize gelem MK8 versiyonları çok karışıktı bazılarının dişleri kötü idi. onun için haşa mk7 kullanıyoruz.
  • extruder ı temizliyorum hatta asetona koyup 1-2 saat dinlendiriyorum sonra ocakta toplu iğne ile içini temizliyorum.fakat filamentin 10-15 mm düz çıkarken sonrasında kabarcıklı çıkıyor.Bunun neden olduğunu bulamadım.filament hiçbir şekilde katlanmıyor düz bir şekilde geliyor.Mk8 dişlim temiz hatta fırça ile aralarına kaçan filament tozlarını bile temizliyorum.
  • extruderı değiştiriyorum yerine micron3dp firmasının cobra dual head extruder siparişini verdim umarım onda bu sorunu yaşamam
  • ta1drta1dr Bilir Kişi
    sanki nozzle gerisinde sogutucu kısmı cok ısınıyor gibi yada nozzle sıcaklıgı ayarlanandan cok fazla
    sogutucu fan yeterlimi
    nozzle sıcaklıgını ölçen termistor un yerine tam oturuyormu veya faklı bir noktayamı kaymış bunlarıda kontrol etmeni tavsiye ederim
  • ılginiz için teşekkür ederim.Fazla sıcaklık olabilir abs için önerilen sıcaklık 230-240 derece diyorlar ben 255-260 derecede yapıyorum bunun ısısını düşürüp tekrardan deneme yapıcam.termistor yerine blok kısımını ortalıyor.
    thermistorün nedir ? hotend içinde teflon var mı ? 260 derecede teflon hasat olur
  • shadow2405shadow2405 Yeni Üye
    WP_20160229_007.jpg
    Sıcaklığı 240 dereceye düşürdüm fakat değişen bir sonuç yok.
    NTC 3950 1% 100K ohm Thermistor kullanıyorum.hotend içinde teflon yok.Isı bandı ile sardım ısıyı korumak için
    Yani çin malı . Bir kalibrasyon parçası bassan. http://www.thingiverse.com/thing:5573 0,5mm calibrasyon küp
    Tamamdır akşam eve geçince deneyip videosunu ve parçanın resmini göndericem
    https://onedrive.live.com/redir?resid=94BAB90EB20799D8!6181&authkey=!AIv7dYCYYrObCX4&ithint=video%2cmp4
    Videosunu çektim sorun bu şekilde oluyor.Eğer gerekirse 7 dk lık baştan sona çekebilirim.
    WP_20160304_007.jpgWP_20160304_010.jpgWP_20160305_001.jpgWP_20160305_002.jpg
    Farklı bir çıktı almayı denedim alt taban kısımı güzel örüyor fakat direk kısımlarında nozzle çok yakın ördüğü alt katmanın içine giriyor(yaklaşık 0.1-0.2mm çivarinda) ve dağıtıyor.Bunun nedeni ne olabilir ?
    1- Akımın düzgün değil . Sıcaklığı ayarla.
    2- Kalibrasyon kötü yapışmıyor zemine. mavi bant değiştir.
    3- bir terslik var gibi ama filament mi desem hotend mi akşam akşam kaldım. Sanki düzgün akıtmıyor step pr/mm dzügün mü ?

Bir Yorum Bırak

3d Yazici Destek

| 3d Yazıcının kalbi burada atıyor
3d Yazıcı Destek© 2017 | 3d yazıcılar hakkında herşeyi bulabilceğiniz, ücretsiz yardımlaşma ve dayanışma forumudur.