frame

x ekseni kayma problemi lütfen yardım

merhaba arkadaşlar

yaptığım 3d printerin x ekseni kayıyor
kayışarın gerginliği çok iyi durumda. mekanik olarakda problem yok. sürücülerde fan var. ama x ekseni sürekli kayıyor. voltajı 1,3 lere kadar çektim sürücüdeki ama hala kayma var.
yardımcı olursanız sevinirim.

Yorumlar

• hacibothacibot Abbas Geliştiricisi
    Cihaz resmi ? kaymış çıktı resmi alalım. Doktor teşhis koyacak ise birşeyler görmeli . Değil mi Doktor nerdesin http://3dyazicidestek.com/member.php/15-ta1dr ?
  • ta1drta1dr Bilir Kişi
    Doktor burda herzamanki gibi hep nöbeti bana yazıyorsunuz :-)

bu kayma olayı hemen hemen her 3D cinin başına gelmiştir ama sebeb nedir kesin bir sonuç yok...dilimleyiciden bile olabilirki benim başıma gelmişti..

amper ayarını gereksiz yükselme motor falza ısınır hatta bozulabilir
    epprom ayarlarından ivmelenme feedrate vs ayarların nasıl onlardan kaynaklanabilir
    kayma hep bir yönemi yoksa rastgele yönlerebi oluyor
    motormili setscrew (TR:setsukur) gevşek olmasın bazen pulley in mile gecen kısmı biraz ince olabiliyor ve setsukur için yeterli diş tutma mümkün olmadıgından kayma yapıyor
    kayış gerginliği öyle taş gibi yada ok yayıgıbi gerğin olmasın parmagınla tatlı bir baskıda 8~9 mm esnese yeterli
    birde endstoplar varki onlar hep başa bela ben bu işe başladığımdan beri söylüyorum şu mk2 mi nedir hazır end stoplar bana göre hatali ben printerlerimde hazır kullanmayıp kendim sadece mekanik anahtarı kullanarak normalde kapalı ve ground kullanıyorum böylece yanlış tetikleme olmuyor..eger sende bu mk2 endstop kullanıyorsan sebeb yanlış tetikleme olabilir...
    Doktor varken hasta bakıcıya laf düşmez.
  • ta1dr yazdı: »
    Doktor burda herzamanki gibi hep nöbeti bana yazıyorsunuz :-)

bu kayma olayı hemen hemen her 3D cinin başına gelmiştir ama sebeb nedir kesin bir sonuç yok...dilimleyiciden bile olabilirki benim başıma gelmişti..

amper ayarını gereksiz yükselme motor falza ısınır hatta bozulabilir
    epprom ayarlarından ivmelenme feedrate vs ayarların nasıl onlardan kaynaklanabilir
    kayma hep bir yönemi yoksa rastgele yönlerebi oluyor
    motormili setscrew (TR:setsukur) gevşek olmasın bazen pulley in mile gecen kısmı biraz ince olabiliyor ve setsukur için yeterli diş tutma mümkün olmadıgından kayma yapıyor
    kayış gerginliği öyle taş gibi yada ok yayıgıbi gerğin olmasın parmagınla tatlı bir baskıda 8~9 mm esnese yeterli
    birde endstoplar varki onlar hep başa bela ben bu işe başladığımdan beri söylüyorum şu mk2 mi nedir hazır end stoplar bana göre hatali ben printerlerimde hazır kullanmayıp kendim sadece mekanik anahtarı kullanarak normalde kapalı ve ground kullanıyorum böylece yanlış tetikleme olmuyor..eger sende bu mk2 endstop kullanıyorsan sebeb yanlış tetikleme olabilir...
    feedrate ayarlarım x ve y de 200
    tek yönlü kayma oluyor. hızı düşürerek bastığım zaman problrm olmuyor.
    mk2 endstop kullanıyorum bende.

şimdide şöyle bir sorun oldu. kare bişey basıyorum ölçüler gayet iyi. ama daire bastığım zaman kaçık oluyor bunun nedeni nedir acaba

teşekkür ederim
    Yazıcı Delta mı ?
  • hsynzgnhsynzgn Yeni Üye
    sadece tek yönlü olması deyince aklıma doğruca motorun karşısında kayışın döndüğü yer geldi. bir foto atsanız daha net anlaşılırdı herşey. ben zamanında pirinç parça içerisinden sert piler vs geçirerek farklı yöntemler deniyordum o zamanlar başıma gelmişti benzer bir durum.

Bir Yorum Bırak

3d Yazici Destek

| 3d Yazıcının kalbi burada atıyor
3d Yazıcı Destek© 2017 | 3d yazıcılar hakkında herşeyi bulabilceğiniz, ücretsiz yardımlaşma ve dayanışma forumudur.