frame

CNC

hocalar?m bi cnc projem varda ah?ap i?leyecek bu konuda yard?mlara?a??m?z bir konu bölümü olu?turulmas?n? istiyorum te?ekkür ederim

Yorumlar

• hacibothacibot Abbas Geliştiricisi
    Robotik konu ba?l???n? de?i?tirsek, 2/3 boyutlu di?er otomasyon cihazlar? m? yapsak. Yada bir fikir edelim.
  • dgsbsbgdgsbsbg Administrator
    moderator ve adminler olarak bu konuya aciklik getirelim bunu iyice degerlendirelim
  • sitenin ad? 3d ile alakal? o yüzden roboti?i de?i?tirebilirsiniz bence
    fatih abi konu basligi ismini kararlastiralim hayata gecirelim

GT-I9500 cihaz?mdan Tapatalk kullan?larak gönderildi
  • hacibothacibot Abbas Geliştiricisi
    2 ve 3 Boyutlu Di?er Cihazlar diye açal?m. Alt?na CNC , Router, Freze, Robot Kol azar azar açar?z ? Sizce nas?l ?
  • ta1drta1dr Bilir Kişi
    lazer engraving de olsun fakat ana ba?l?k 2 ve 3 eksenli di?er cihazlar de?ilde daha teknik bir ?ey olmal?
    dü?ün-yorum akl?ma gelen ilk ?ey.
    eksenel harekeli makinalar; olabilir...akl?ma gelen olursa yazar?m
  • Lineer sistem ile ilgili bilgi al??veri?inde bulunal?m buna uygun mach3 tarz? kartlar üzerinde fikir verebiliriz
    onemli olan bu soylediklerinizi genel baslik altinda toplamamiz gerekn isim ne olmali buna yogunlasalim gerisi kolay
  • RaifRaif Yeni Üye
    Yusuf bey Ah?ap Cnc Router projeniz hakk?nda detayl? bi aç?klama yapabilirmsiniz? ne tür bi yard?ma ihtiyac?n?z var ?,e?er ki proje gibi bir yard?m laz?m ise www.grabcad.com adl? payla??m sitesinde 10 larca proje var akl?n?zda herhangi bi tasar?m var ise yada elinizde cnc parçalar? var ise ona göre bi makina yapmak istiyorsan?z yard?mc? olmaya çal???r?m .
  • elimde sadece motorlar? var eksen tasar?mlar?n? kendim yapaca??m dü?ündü?üm k?s?m kontrol kartlar? i?i zorla?t?r?yor o yüzden böyle bi aray?? içerisine girdim
    mach 3 ile birkaç ?ey yap?lm?? fakat türkçe kaynak pek bulamad?m
    Yeni bölümü açt?m herkeze hay?rl? u?urlu olsun

iyi forumlar
  • ta1drta1dr Bilir Kişi
    en kolay yerinde tak?lm??s?n bence kontrol kart?na fazla tak?lma
    mekanik cok daha önemli eksenleri tasarla
    kontrol kart?
    1-) paralel portdan kullanacaksan ki piyasada bir cok cnc motor sürücü katlar? paralel port a göre dizayn edilmi?tir ( bkz ebay)
    haz?r alman? tavsiye ederim... mesela bunun gibi

http://www.ebay.com/itm/High-Integrated-3Axis-TB6600HG-Stepping-Motor-Driver-For-CNC-Router-Lathe-0-2-5A-/400968944233?hash=item5d5b9c8a69

ben y?llard?r bu kart? kullan?yorum hiç bir s?k?nt? ya?amad?m...

son zamanlarda arduino uno tabanl? cnc ler ba?lad? hatta onlar?n shield denen eklentileride mevcut..

http://www.ebay.com/itm/New-Engraver-shield-V3-A4988-Driver-Step-Motor-for-3D-Printer-Arduino-CNC-/321474429142?hash=item4ad95e80d6

arduino da okudugum kadar? ile elektriksel izolasyon önemli yani frezemotorunu kullan?rken solid state role tavsiye ediyorlar

ben bu arduino ve shield i lazer engrave de kullan?yorum yaz?l?mlar free firmware ler free....üstelik usb den çal??t?r?yorsun

malum yeni jenerasyon bilgisayarlarda art?k paralel port yok...

diyelimki ilk tavsiye etti?imi kart? kullanacaks?n ama paralel portun yok...
    yaz?l?m olarak mach3 kullanacaksan onun usb kart?n? alacaks?n ebayde klonlar? vard?
    veya usb programlar var fakat onlar?nda usb paralel port tarz? sürücüleri paral?...

mesela bunun gibi

http://www.planet-cnc.com/

bu sitedeki mk1 olan kart? kendinde yapabiliyor firmware yükleye biliyorsun ama yaz?l?mla konu?turmam için 70 euro lisans?n? alman laz?m yoksa 25 sat?rda s?n?rl? kal?rs?n...bu kart?de ben cnc de kullan?yorum s?k?nt? yok

bu durumda en avantajl?s? mach3 eski bir pc notebook bulup çal??t?rmak uygun çözüm olacakt?r...

ama önce eksenleri yap onlar cok önemkli millerin paralellikleri vidal? miller tornac? vs zaman alan i?ler olacakt?r...

haa birde cam program? laz?m olacak cizdi?in parcay? g-koda cevirecek bu olmadan olmaz mach3 ün lazycam diye bir eklentisi vard?...
  • ta1drta1dr Bilir Kişi
    mekanik konusunda ihtiyac varsa elimde hiç kullan?lmam?? full aleminyum 16/5mm vidali rulmanl? mil ve lineer k?zaklarla yap?lm?? haz?r var motorlar üzerinde 4 eksen motor sürücüde birlikte verebilirim...

Bir Yorum Bırak

3d Yazici Destek

| 3d Yazıcının kalbi burada atıyor
3d Yazıcı Destek© 2017 | 3d yazıcılar hakkında herşeyi bulabilceğiniz, ücretsiz yardımlaşma ve dayanışma forumudur.