frame

Layer height ve z-offset ile alakalı

reprap123reprap123 Yeni Üye
kategorisi Yazılım
400 mikronluk baskı alıyorum şuan ve firmware'de de ona göre makinamı kalibre ettim. (proximity sensor var, auto bed leveling kullanıyorum) 100 mikron basmak istediğimde bir türlü z-offset kendi ayarlayamıyor. yani yukarı kaldırmıyor hotend'i. 400 mikronluk z-offset'e göre hareket ediyor, üstüne yazamıyor kendiliğinden. bunu her seferinde firmware'den manuel olarak mı ayarlıyorsunuz siz nasıl yapıyorsunuz?

Yorumlar

• hacibothacibot Abbas Geliştiricisi
    Makine nedir ?
  • reprap123reprap123 Yeni Üye
    noname kendim yaptım.
    nozzle için sordum ? firmware ne kullanıyorsun ? dilimleme ne kullanıyorsun ?

Biz repetier kullanıyoruz . Z offset ellemiyoruz. kalibrasyonu elle yapıyoruz. Sensor kullanmıyoruz.
    geç cevap için kusura bakmayın. şimdi anca geçebildim pc'ye.

e3d volcano .8mm kullanıyorum.(çinçançon malı) marlin firmware son sürüm. curaengine kullanıyorum.

şimdi anladığım kadarıyla sizin makineler .4mm nozzle ile geliyor. default olarak siz atıyorum .2mm layer height'a göre kalibre ettiğinizi varsayalım firmware'den. ben gittim .1mm basmak istedim. makinanız basım için probe aldıktan sonra .1mm'ye göre kompanse edebiliyor mu kendiliğinden?
    ben yapmak istediğim de işte havada kalıyor nozül(firmware'de ayarladığım neyse onu kabul ediyor probe almasına rağmen.)
    Merhaba , Ben hiçbir şey anlamadım sizin yazdıklarınızdan,

Bizim makinelere genel olarak 0.4mm nozzl taktığımız doğru. Host olarakta repetier ve/veya simplfy3d kullanıyoruz.

Daha önce host üzerimde dilimleme profilleri oluşturuyoruz. 100mikron %20 doluluk // 150 mikron %40 doluluk gibi. Sonrada objemizi buna göre dilimliyoruz. Sonrada sd karta atıp yazdır diyoruz. ,siz ne diyorsunuz anlamadım.
    bu oluşturduğunuz profiller arasında geçiş yaparken her seferinde elle kalibrasyon mu yapıyorsunuz peki?
    Base kalibrasyon 1 kere yapıyoruz. Ondan sonra yazıcıya parça atınca kafa durumuna birkez bakıyoruz. Diyelim nozzle yukardan akıtıyor Dilimlenmiş Gcode içine girip G92 komutu giriyoruz. Eğer filamenti eziyorsa G1 komutu değerini değiştiriyoruz. Cihazın yeri sabitse 1 ay o değerlerle gidiyor. Her seferinde uğraşmıyoruz.
  • fsadakfsadak Yeni Üye
    Eğer sorun Z offseti değiştirip firmware i yüklediğinizde yazıcının bu değişikliği algılamaması ise yapmanız gereken yazılımı yükledikten sonra LCD menüden Load Failsafe seçeneği ile Eprom verilerini tazelemektir. Marlin de yeni yazılım yüklemesi Eprom verilerini değiştirmiyor.

Ancak Z offset ayarı için sürekli firmware yenilemeniz gerekmez. LCD menüde Motion seçeneği altından bu değeri anlık değişebilirsiniz. Değiştirdikten sonra Store memory seçeneği ile kaydetmeyi unutmayın. Ayrıca Marlin RC7 de Babystep özelliği de işinizi görebilir.

Bir Yorum Bırak

Görsel/dosya bırak

3d Yazici Destek

| 3d Yazıcının kalbi burada atıyor
3d Yazıcı Destek© 2017 | 3d yazıcılar hakkında herşeyi bulabilceğiniz, ücretsiz yardımlaşma ve dayanışma forumudur.