frame

kendi üretimim 3d yazıcı

şaloşalo Üye
kategorisi Genel
merhaba arkadaşlar

100cm uzunlugunda 80 cm genişliğinde 60cm yüksekliğinde bir yazıcı yapıyorum şuan %50'den fazlası bitti gibi kartları sürücüleri ve tablamı bekliyorum sizce nasıl görünüyor

Zk34Wz.jpg
o3Vv2q.jpg
VaDdAR.jpg

sizce devamını getirmelimiyim seri üretim konusunda uzaktanda olsa gidişhat hoş görünüyormu?

Yorumlar

• dgsbsbgdgsbsbg Administrator
    bence harika gorunuyor devam edecekseniz bunu yeni bir baslik altinda acarsaniz buyuk boyutlu yazici yapimi seklinde sabitleriz konu cok başarılı olur
  • drwildmfbdrwildmfb Administrator
    Seri üretim sonraki aşama. şuan gidişat güzel görünüyor. Makina tamamlandıktan sonraki rijitliği ile seri üretimi düşünmek lazım. Büyük makinanız beni heyecanlandırdı gelişmeleri bu konu altından paylaşmaya devam ederseniz sevinirim.
  • hacibothacibot Abbas Geliştiricisi
    Z inip çıkacak değil mi yoksa . Y hareketli mi tabla anlayamadım. Sistem nedir ?
    Miller 16'lık mı ?
  • güzel yorumlarınız
    için teşekürler
    x y z tümü hareketli
    16 lık ve 20lik miller
    kullandım
  • ta1drta1dr Bilir Kişi
    saglam ve rijit bir yapı dogru yoldasınız fakat ;
    x ve y eksenlerindeki vidalı miller makinanızın yavaş kalmasına neden olabilir
    eger cnc yapıyor olsaydınız tamam derdim ama 3d printerde vidalı mil biraz düşündürmüştür beni o yüzden triger kayış daha iyi çözüm geldi bana..

kullandıgınız millerin hatvesi nedir ?
  • ta1dr yazdı: »
    saglam ve rijit bir yapı dogru yoldasınız fakat ;
    x ve y eksenlerindeki vidalı miller makinanızın yavaş kalmasına neden olabilir
    eger cnc yapıyor olsaydınız tamam derdim ama 3d printerde vidalı mil biraz düşündürmüştür beni o yüzden triger kayış daha iyi çözüm geldi bana..

kullandıgınız millerin hatvesi nedir ?

20hatve yazıyor faturada
  • ta1drta1dr Bilir Kişi
    20 hatve olmayabilir bemin cnc de vidali mil capi 16 mm hatve 5mm soyle test yapabilirsin motor bir tur dondugunde eksen kac mm ilerliyor

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
  • ta1dr yazdı: »
    20 hatve olmayabilir bemin cnc de vidali mil capi 16 mm hatve 5mm soyle test yapabilirsin motor bir tur dondugunde eksen kac mm ilerliyor

o aşamaya henüz gelemedim kartları beklediğim için sallama iş yapmak istemiyorum kabin vs ayarları ile uğraşıyorum şuan görüntüde güzel olmalı :)
  • ta1drta1dr Bilir Kişi
    elinle cevir

Tüm şase değişebilir. Ama bende onu demek istiyordum. Fırsat bulamayınca yarım 2 soru oldu. Vidalı mil Z gibi hareketi az yerler için idealdir. Ama x ve Y gibi çok hareketli yerlerde Kayış tavsiyem olur.
  • hacibot yazdı: »
    Tüm şase değişebilir. Ama bende onu demek istiyordum. Fırsat bulamayınca yarım 2 soru oldu. Vidalı mil Z gibi hareketi az yerler için idealdir. Ama x ve Y gibi çok hareketli yerlerde Kayış tavsiyem olur.

aslında kayş maliyet açısındanda iyi olucaktı ancak zamanla esneme gevşeme daralma gibi sorun olmasından korktum
    T2,5 çelik kayış var bende içi çelik. Kauçuk kaplama. Kesin çözüm.Esneme sıfır.
  • hsynzgnhsynzgn Yeni Üye
    vidalı mil olmaz diye bir şey yok tabi. çap 16 ise hatve 5 mm veya 10 mm dir. kayışlı olması hiç makul değil bu boyutda. çünkü sistem olarak kocaman tablayı ne kadar hızlı hareket ettirebileceksiniz ki :D.
    -kaldı ki hızı etkileyen şey: kayış yada vidalı mil değil. sizin belirtdiğiniz hız değeri dir.
    vidalı mil ile eksen kaçma derdi % 5 e inecek. kayışla ise redüksiyon yapılmadığı taktirde hareket ettirmek bile zor olacaktır.

en doğru tercih vidalı mil olmuş bu sistem için.

teknik bir zekaya sahip olduğunuz, beceriniz ve imkanınızın olduğu aşikar bir şekilde ortada.
    sisteminizde aklımda ufacık bir şüphe düşüren nokta, sadece x hareketinin şaseyi sallayacak olması.
    çözüm olarak da üst kısımları profil ile birleştirmek yeterlidir.

bu sistemi rahatca bitirip çalıştırabilirsiniz devam etmemek gibi bir kararınızda, nacizane şahsım adına üzülürüm.

hareket sistemi olarak tavsiyem ise. o kocaman tablayı aşağıda sabit yapmak, xyz hareketlerini extruderi taşıyan başlığa yaptırmanızdır.

hangi sistem olursa olsun bu boyutlarda karşılaşacağınız sıkıntı güç eksikliği olabilir. onun çözümü ise motorun miline, kayış kasnak ile küçük bir redüksiyon yaparak tork kazanabilirsiniz.

çalışmanızın aşama aşama durumunu paylaşmanız çok güzel olacaktır.

ben 1 x 1 x 1 metre boyutlarında yazıcı yapmıştım 1 yıl kadar önce . şimdi elimde az resim var diye kendime kızıyorum :D umarım yardımcı olabilmişimdir. saygılar ve sevgiler ...
  • hsynzgn yazdı: »
    vidalı mil olmaz diye bir şey yok tabi. çap 16 ise hatve 5 mm veya 10 mm dir. kayışlı olması hiç makul değil bu boyutda. çünkü sistem olarak kocaman tablayı ne kadar hızlı hareket ettirebileceksiniz ki :D.
    -kaldı ki hızı etkileyen şey: kayış yada vidalı mil değil. sizin belirtdiğiniz hız değeri dir.
    vidalı mil ile eksen kaçma derdi % 5 e inecek. kayışla ise redüksiyon yapılmadığı taktirde hareket ettirmek bile zor olacaktır.

en doğru tercih vidalı mil olmuş bu sistem için.

teknik bir zekaya sahip olduğunuz, beceriniz ve imkanınızın olduğu aşikar bir şekilde ortada.
    sisteminizde aklımda ufacık bir şüphe düşüren nokta, sadece x hareketinin şaseyi sallayacak olması.
    çözüm olarak da üst kısımları profil ile birleştirmek yeterlidir.

bu sistemi rahatca bitirip çalıştırabilirsiniz devam etmemek gibi bir kararınızda, nacizane şahsım adına üzülürüm.

hareket sistemi olarak tavsiyem ise. o kocaman tablayı aşağıda sabit yapmak, xyz hareketlerini extruderi taşıyan başlığa yaptırmanızdır.

hangi sistem olursa olsun bu boyutlarda karşılaşacağınız sıkıntı güç eksikliği olabilir. onun çözümü ise motorun miline, kayış kasnak ile küçük bir redüksiyon yaparak tork kazanabilirsiniz.

çalışmanızın aşama aşama durumunu paylaşmanız çok güzel olacaktır.

ben 1 x 1 x 1 metre boyutlarında yazıcı yapmıştım 1 yıl kadar önce . şimdi elimde az resim var diye kendime kızıyorum :D umarım yardımcı olabilmişimdir. saygılar ve sevgiler ...

güzel yorumlarınız için teşekkürler üsttan profilleri hazır son aşamada takıcam pleksi ile kaplayıp bitiricem inşlh önerileriniz için tekrar teşekkürler kartlarım gelince paylaşımlara devam edicem

Bir Yorum Bırak

Görsel/dosya bırak

3d Yazici Destek

| 3d Yazıcının kalbi burada atıyor
3d Yazıcı Destek© 2017 | 3d yazıcılar hakkında herşeyi bulabilceğiniz, ücretsiz yardımlaşma ve dayanışma forumudur.