frame

Prusa i3 z ekseni motor problemi

ıyi akşamlar arkadaşlar z ekseni motorlarında bir hareket yok ama motordan ses geliyor akım ayarı yaptım bir hareket oldu repetierden adım sayısına değiştirince güzel oldu çalışıyor ama elektrik gitti geldi tekrar başa döndü iş ne yapmam sizce arkadaşlar?

SM-N900 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorumlar

• Akım ayarı potansiyometre ile yapılır yaptığınız ayar haliyle elektrik kesintisinde değişmez, repetierde yaptığınız değişikliklerde kartınızın belleğinde depolandığı için oda aynı şekilde elektrik kesintisinden etkilenmez ancak akım ayarınız tam sağlıklı değil ise bazen motor yinede çalışır ve cihazınızı açıp kapayana kadar çalışmaya devam eder siz 0.9 yapın emin olun sonrada repetierden gerekli ayarı yaparsınız.
  • twentysiztwentysiz Yeni Üye
    1.1 yapmıştım ben

Arkadaşlar artık sıkınyı kal adı kaplin leri tam sıkmamışım sıktığımı zannediyordum artık bir sorun kalmadı ilginiz için teşekkürler.

Arkadaşlar yazıcıma yazın nazar değip bozulmuştu kartlar yandı tekrar çalışmadı değiştirdiğimde bende sökmüştüm şimdi kurdum çalışıyor z ekseni sıkıntı çıkarıyorur daha önce yaşadığım için direk kaplinleri sıktım olmadı gene dönmüyor çok yüksek ses geliyor aşırı derecede tahammül edilemez bir ses videoda nekadar anlaşılır bilmiyorum dedim sürücüden değiştirdim gene olmadı motorların birinde arza olduğunu gördüm dedim biri arzalı olunca diğeride çalışmaz diye düşündüm yeni motor sldım taktım gene ses var akım ayarımda normal 1.1 kullanıyorum ayarı z için z ekseni için ramps soketine bir motor takıyorum istediğim şekilde çalışıyor 2.ci motoru yakıyorum bu sefer çalışmıyor videoda zaten bu işlemleri yaptım izleyince anlayabilirsiniz eprom ayarından z için 4000 adım kullanıyorum x ve y için 80 çok kafam karıştı yazılımsal olsa öncedende aynı yazılım kullanıyorum yardımcı olabilirmisiniz teşekkürler
    Video
    https://youtu.be/PVZ-wd8Jixk
    https://youtu.be/PVZ-wd8Jixk

• Problem Z eksen hızından kaynaklanıyor. Z eksen hızını 5mm/s ivmelenme değerini 90 yada 100 mm/s^2 yaparsan düzelecektir.
    Arkadaşlar sorun yazılımsalmış bir abi sağolasın marlin firmware yolladı onu yükledim bir sorun kalmadı hepiniz ilgisi için teşekkürler

• OrcntngrOrcntngr Yeni Üye
    Ayni hata bendede manuel indirdigimde sikintisiz ancak home a bastigimda yapiyordu Ben eeprom ayarlarindan z nin maximum feed ini 3.00 e cekerek duzelttim bilginiz olsun

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
  • selamun aleyküm arkadaslar benim bu model yazicimda z motorlarin adim sayisinda bir hata olmali.

sorun su baski yaparken meme ucu tikaniyor. ektruderde hata var saniyordum ama adim sayisini ölctüm dogru. bostayken isedigim kadar filament yolluyayim meme tikanmiyor yaptigim testlerden anladim ki z ekseninde adim sayisi hatali z ekseni yeteri kadar kalkmadigi icin baskinin tabakalari arasinda mesafe kisa kaliyor ve memeden yeteri kadar filament cikmiyor buda extruder motorunun tepmesine neden oluyor ve baskida filament eksikligi oluyor. 
    z ekseninin adim sayisi kac olmali ve nasil degistirebilirim?

tesekkurler

Bir Yorum Bırak

3d Yazici Destek

| 3d Yazıcının kalbi burada atıyor
3d Yazıcı Destek© 2017 | 3d yazıcılar hakkında herşeyi bulabilceğiniz, ücretsiz yardımlaşma ve dayanışma forumudur.