frame

z ekseninde sorun var yardımcı olurmusunuz

şaloşalo Üye
kategorisi Genel
merhaba arkadaşlar kalibrayonu yaptım kumpasla ölçerek
ancak sorun şu baskı esnasında z oynamıyor ve manuel kontrolde örnek 10mm git diyorum bikerede gitmiyor 2 3 parti halinde gidiyor ve diger motorlar gibi tam tutunmuyor bi tutuyor bi bırakıyor sorun nedir acaba son olarak home diyince bazen z eksenindeki 2 motordan biri hızlı dönüyor dengeyi bozuyor lütfen yardımcı olurmusunuz

Yorumlar

• twentysiztwentysiz Yeni Üye
    kaplinlerin vidası iyice sık ve eprom ayarların Z axis per mm ayarını 4000.000 yap büyük ihtimal çözülecektir ben böyle çözdüm

SM-N900 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
  • 10mm git dediğinizde tek seferde gitmiyorsa muhtemelen firmware ayarlarınız düzgün değil Z ekseninde gijon ya da vidalı mil kullanıyorsanız hesabı;

(step motor adım sayısı x microstep sayısı)/mil hatvesi. M5 gijon, 200 adım(1.8 derece) step motor, 16 microstep kullanılan bir sistemde;

(200 x 16)/0.8=4000steps/mm olacaktır. A4988 motor sürücü kullanıyorsanız ve ramps üzerindeki tüm jumperlar takılı ise microstep sayısı 16 dır. Ancak motor sürcünüz DRV8825 ve ramps üzerindeki tüm jumperlar takılı ise microstep sayısı 32 dir. Bunun sonucunda ilgili yere 8000 yazmanız gerekir.
    M8 bir mil/gijon kullanıyorsanız 0.8 yerine 1.25 e bölmeniz gerekir.
  • 1- Fw'den max acceleration (maximum ivmelenme) değerini düşürün. Örnek 200
    2- Kullandığınız dilimleme programından mm/dk cinsinden hareket hız değeri vardır manuel kontrol için onu da 100mm/dk yapın.
    3- Fw'den Homing feedrate değerini 100 veya 150mm/dk yapın, sorun düzelir.

Temel problem; direct drive ve z motorları öngörülen hareket sınırları dahilinde hareket edebilmek için fazla akım ister, sürücülerin geliş ayarları ve doğal çalışma standartları gereği bu akım, istenen değeri sağlamaz. O yüzden 3 saatlik baskıyı 20 dk da almak gibi bir derdiniz yoksa, ivmelenme, feedrate ve mm/dk değerlerini düşürmek, motorları ve sürücüye binen yükü hafifletir.

Bir Yorum Bırak

Görsel/dosya bırak

3d Yazici Destek

| 3d Yazıcının kalbi burada atıyor
3d Yazıcı Destek© 2017 | 3d yazıcılar hakkında herşeyi bulabilceğiniz, ücretsiz yardımlaşma ve dayanışma forumudur.