frame

Extruder motor problemi

https://vimeo.com/164855141Arkadaşlar motorda tekleme yapıyor aldığım baskılar bana göre kaliteli bazı arkadaşlar mk7dişli kullan dediler bazıları eprom ayarı yap dediler nasıl yaparım sizin tabsiyeleriniz nelerdir?

SM-N900 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorumlar

 • ta1drta1dr Bilir Kişi
  bowden extruder yaşanan klasik sorun...
  nozzle ısısını yükselterek en uygun ısıyı bulmanızı tavsiye ederim
 • Bowden ekstruder ın resimdeki soğutucu fanını kesinlikle kullanmalısınız. Eğer kullanmıyorsanız nozzle ısısı bowden extruderın üst kısımlarını da ısıtacak ve gelen filament nozzle ucuna ulaşmadan yumuşayacaktır. Yumuşayan filament nozzle çıkışına doğru baskı yapamayacak ve nozzle ağzına gelmeden içeride kıvrılmaya başlayacaktır. Soğutucu fan kullanmıyorsanız videodaki sorunun bir nedeni de budur.
  6f48.jpg
 • 1- Extruder motor sürücüsünün üzerinde bulunan pottan sola çevirerek akımı hafif arttırın,Boşta bir motor varsa onunla yapın, sesini dinlersiniz. Yoksa, nozülü 200 C'ye ısıtıp (pla için) 100 mm vererek deneyin.
  2- Extruder acceleration ve max feedrate değerini biraz düşürün. Acceleration 5000 den, feedrate 25'ten büyük olmasın.(Firmware içinden)---->repetier veya simplify dan da manuel kontrol veya 100mm verme sırasında hız değeriniz 200mm/dk 'dan fazla olamsın. Baskı sırasında bundan çok daha ufak adımlarla ilerler. Siz deneme sırasında 100mm git dediğinizde Jog(elle kontrol) modunda daha hızlı extrude etmek istediği ve torku yetmediği için böyle bir adım kaçırma olur.
  3- Hot endde mutlaka teflon boru ve soğuk kısmı soğutan fan bulunmalı.
  4- Bahsettiğim şeyleri yaptıktan sonra 20mm'3 deneme baskısına geçin ve extuderi gözlemleyin.
  5- Motor milini keçeli kalemle boyamak faydalı olabilir.

  Kolay Gelsin.
 • İyi günler,

  Serkan Bey, teşekkürler, ayrıntılı tavsiyelerde bulunmuşsunuz. Ben de motorun teklemesini veya filamenti sıyırmasını bir türlü önleyemiyorum. Benim (ev yapımı) makinamda ilk bir kaç layer gayet iyi basılıyor, bu sıyırma daha sonra ortaya çıkıyor. Bunu çözemedim.

  Engin

Bir Yorum Bırak

3d Yazici Destek

| 3d Yazıcının kalbi burada atıyor
3d Yazıcı Destek© 2017 | 3d yazıcılar hakkında herşeyi bulabilceğiniz, ücretsiz yardımlaşma ve dayanışma forumudur.
Powered by VanillaForums, Designed by Raven Creativity

İletişim

info@3dyazicidestek.com
3dyazicidestek@gmail.com

Get In Touch