frame

nema 17 step motor

serhatserhat Yeni Üye
kategorisi Genel
selam arkadaşlar
3 d yazıcı yapmak için başladık ama motor sıkıntısı yaşadık. motorlarım tek yönde hareket ediyor. bobin uçlarını değiştirdiğimde ancak geri hareket sağlıyor.sıkıntı ne olabilir. yardımcı olursanız sevinirim.
TEşEKKÜRLER

- - - Flood Önleme Sistemine yakalandınız :) - - -

repetierde hareket verildiğinde saat yönünde dönüyorsa geri gelmiyor.

Yorumlar

• Sorun anakartınızın motorla olan kablolamasında gibi sanki genelde doğru bağlantı olmadığında motor aynı anda heriki yöne yada tek yöne dönmekte ısrar eder
  • hacibothacibot Abbas Geliştiricisi
    Kablo uçların yanlış.
  • ta1drta1dr Bilir Kişi
    bence konfigürasyon dosyası yanlış
    muhtemel kullandığın kart değil başkası secili step sürücü dır pini yanlış secili özetle
  • serhatserhat Yeni Üye
    anakart ile motor araşındakı baglantı yanı arduino ile motor arasındakı baglantı ıse her türlü kombinasyonu denedik ama sonuc alamadık baska ne problem olabilir

- - - Flood Önleme Sistemine yakalandınız :) - - -

kablo uçlarındaki her türlü kombinasyonu denedik başka ne sıkıntımız olabilir
  • serhatserhat Yeni Üye
    konfirugasyon dosyasının ayarlarında kart tipini nasıl değiştiriyoruz yani pini nasıl sececegim
  • ta1drta1dr Bilir Kişi
    firmware hangisini kullanıyorsunuz ? (BTW: arduinoya yüklenen den bahsediyorum)
    a-)repetier
    b-)merlin
  • ahyakalahyakal Yeni Üye
    Bu sıkıntı makine endstoplara dokunup sıfırlama yaptıktan sonra mı oluyor?

Makine ilk çalıştırıldığında hangi yöne gitmesinin isterseniz isteyin pozisyonunu belirleyebilmek için bir sıfırlama yapmalıdır. Bunun için siz hangi komutu verirseniz verin eksi bildiği yöne doğru gider.

Ben ilk makinemi kurarken bunu bilmediğimden aynı sorunu yaşamıştım.
  • serhatserhat Yeni Üye
    Arkadaşalar teşekkür ederim sorunu çözdük. repetier de ayar yaparken servo destegını secmemişiz. secildikten sonra hersey yolunu girdi.hepinize teşekkür ederim.
  • ta1drta1dr Bilir Kişi
    Bu ne yaa böyle...
    Arkadaşım açtıgın konu başlıgı ne bulduğun çözüm ne ben şahsen buradaki insanlarla dalga gectiğini düşünüyorum...
    http://www.robosan.com.tr/step/sy42sth47.htm

Güzel motor. Biraz ağır ama 3 boyutlu yazıcıda iş yapar.
  • EmdmrcEmdmrc Yeni Üye
    ıyi günler arkadaşlar 3D yazıcı yapımına başladım elimde 17sth47 1684 plakalı step motor var genelde cnc lerde kullanılmış 3D yazıcıda kullanan varmı memnun yada şikayetçi olan varmıdır. Fikirlerinizi bilgilerinizi rica ederim.

Bir Yorum Bırak

Görsel/dosya bırak

3d Yazici Destek

| 3d Yazıcının kalbi burada atıyor
3d Yazıcı Destek© 2017 | 3d yazıcılar hakkında herşeyi bulabilceğiniz, ücretsiz yardımlaşma ve dayanışma forumudur.