frame

3d yazıcı yapıyoruz bazı sorularım var yardım

topuztopuz Yeni Üye
kategorisi Genel
Selamün aleyküm arkadaşlar 3d yazıcı yapımı için bazı sorularım var
1-)step motor olarak nema17 kullanıcaz bu motorun büyüklüğü ne olmalı? ve ucuza nereden temin edebilirim?
2-)arduıno mega mı kullanmalıyım yoksa uno yeterli mi?
3-)ve hazır arduino kodlarının olduğu bir yer var mı biz sadece kodun üzerinde kendi yazıcımıza göre oynama yapıcaz
teşekkürler...

Yorumlar

• Nema17 motorlar zaten standarttır büyüklüğü küçüklüğü çok farketmez
    Uno ile verim alamazsın Mega kullan
    Repetier yada Marlin yazılımlarıda sitede mevcut indirip yüklersin
  • topuztopuz Yeni Üye
    teşekkürler
  • gkhn1608gkhn1608 Sigma 3d Geliştiricisi
    topuz yazdı: »
    Selamün aleyküm arkadaşlar 3d yazıcı yapımı için bazı sorularım var
    1-)step motor olarak nema17 kullanıcaz bu motorun büyüklüğü ne olmalı? ve ucuza nereden temin edebilirim?
    2-)arduıno mega mı kullanmalıyım yoksa uno yeterli mi?
    3-)ve hazır arduino kodlarının olduğu bir yer var mı biz sadece kodun üzerinde kendi yazıcımıza göre oynama yapıcaz
    teşekkürler...

Hangi yazıcıyı yapıyorsun ona göre yazılım değişir zaten kullanıdıgın motorlara göre gijonlara göre ayar yapman lazım arduıno mega kullanmak zorundasın sigma 3d yapmayı dusnuyorsan eger ayrıntılı malzeme listesini gönderebilirim.
  • topuztopuz Yeni Üye
    evet sigma yapmayı düşünüyoruz malzeme listesini gönderebilirseniz sevinirim
  • hacibothacibot Abbas Geliştiricisi
    Nema17 motorlar 1,7" tir. yani 40x40mm ama uzunluk değişir. Dün gördüm birisi çinden 40x40x28 mm motor getirmiş. Bir işe yaramaz motor enaz 40x40x32 civarında olmalı uzunluk/ağırlık içindeki sarımla alakalı olduğu için basit şekilde torkunu belirtir.
  • 13226800_215791282139642_3844417934609822253_n.jpg

Fotoğrafta görüldüğü üzere kendi yaptığım yazıcımda Y AXıS için 40x40x32 motor kullanırken X AXıS için 40x40x28 motor kullandım (daha doğrusu taşıyan kalıbı beni buna zorladı) evet doğru belki tork bakımından aralarında fark mevcut ancak sanıldığı kadar yük binmiyor bu motorlara ve ben her ikisinden de aynı oranda mükemmel verim alıyorum sadece ufak olan biraz daha fazla ısınıyor.
  • ahyakalahyakal Yeni Üye
    Erman yazdı: »
    13226800_215791282139642_3844417934609822253_n.jpg

Fotoğrafta görüldüğü üzere kendi yaptığım yazıcımda Y AXıS için 40x40x32 motor kullanırken X AXıS için 40x40x28 motor kullandım (daha doğrusu taşıyan kalıbı beni buna zorladı) evet doğru belki tork bakımından aralarında fark mevcut ancak sanıldığı kadar yük binmiyor bu motorlara ve ben her ikisinden de aynı oranda mükemmel verim alıyorum sadece ufak olan biraz daha fazla ısınıyor.

Aslında doğru olan hangi motor ihtiyacı olacağını mühendislik yaparak belirlemek ama reprapçılar olarak buna pek imkanımız olmuyor.

Kullanılacak motorun seçiminde aslolan "ivme x kütle = kuvvet" ihtiyacını doğru tesbit etmek. X eksenlerinde fazla kütle olmadığından küçük motor da iş görebilir. Fakat bence riske girmeye gerek yok. Hem büyük motorla ivmelenme çok daha stabil olacağından parçalar daha düzgün üretilir.

Büyük motorun kötü tarafı kütleyi arttırması. Motor büyütüldüğünde, X eksenleri Z eksenine bağlı çalıştığı için, Z eksen motorlarına gelen yükün artmasına sebep olabilir.
  • Dediklerin aslında tamamiyle doğru x ekseninde kullandığın tüm parçalar z eksenine yük bindirerek z motoru yoracaktır ancak pratikte bunlar step motor ve akım ayarı düzgün yapıldığında adımlarda sapma yapma ihtimalleri gözlemlenemeyecek kadar az olduğu için işe yarayacağını sanmıyorum motorların içindeki dişliler doğru akımla hata payını 0'a indiriyor ancak düşüncem uzun basım sürelerinde çok ufak motorun tüm yükün bindiği z ekseninde ancak yanma yapabileceği ki buda zor bir ihtimal zaten gelişmiş yazıcılar artık extruder motorlarında yükün çok az olması sebebiyle nema17 stepper motor yerine ufak servo motor kulllanımına geçtiler

Bir Yorum Bırak

Görsel/dosya bırak

3d Yazici Destek

| 3d Yazıcının kalbi burada atıyor
3d Yazıcı Destek© 2017 | 3d yazıcılar hakkında herşeyi bulabilceğiniz, ücretsiz yardımlaşma ve dayanışma forumudur.