frame

JY-MCU Bluetooth Mödülü

ErmanErman Üye
kategorisi Elektronik
Merhaba arkadaşlar;

Uzun süredir yazıcımı nasıl kablosuz yönetebilirim bunun üzerine düşünürken gerekli ön araştırmayı yapıp bluetooth ile 3d yazıcımı bağlamak için gerekli olan JY-MCU modülünü satın aldım, yurtdışındaki birçok siteden alımı oldukça kolay ve ucuz bir modül;

5VrAZD.jpg
Yukarıda görüldüğü üzere kablolama ve gerekli ekipmanları hazırladım

AJQo9z.jpg
Modülün önden görünümü

J2r50W.jpg
En son olarak bu şekilde Ramps Shield bağlantımızı yapıyormuşuz, ulaştığım kaynaklarda bağlantı karşlığı;

BT JY-MCU
RAMPS / Arduino

VCC
5V

GND
GND

TX
TX0 (D1)

RX
RX0 (D0)

Kablo ve güç bağlantımızı sağladıktan sonra modülümüzü ayarlamamız gerekiyormuş, BT_MAGIC_UPDATE adında kod dizini üreticisine ulaştım bu kod dizini ücretici bize Repetier yada Marlin için gerekli olan kodları verecekmiş ancak ben beceremedim.

Daha sonra ise Bluetooth dongle ile yada Bluetooth özellikli laptop yada tablet yada telefonumuzdan JY-MCU modülümüze bağlanıp bağlantınında stabil kalması için Baudrate'ini 115200 olarak ayarlamamız gerekiyormuş.

Sizden ricam uzun süredir bununla uğraşıyorum ancak bir sonuca varamadım, işi bilen, daha önceden bluetooth tecrübesi olan, 3d yazıcıda yol katetmiş arkadaşlarında yardımı ile bu konuyu ilerletip, kaynak bakımından eksik olan bir konuda bilgilendirme yapalım geliştirelim.

Yorumlar

• ta1drta1dr Bilir Kişi
    bu modulü AT komutları ile konfig ediyorsun default 9600 geliyor ben 3d yazıcıda kullandım ve halen bir cok projede kullanıyorum
    fakat 3D de pc üzerinden veya laptop üzerinden baskı alayım kablo kullanmayayım dersen hiç tavsiye etmem HC05 yada aldıgın hangisi ise yetişemiyor ve printer atlama dahil her türlü anormal çalışmaya başlıyor ...

ançak bu modül ile repetier deki komutları verebilisin kablosuz olarak
    örneğn
    jog komutları home vs onun dışında baskıyı SD kartdan alırken baglantıyı koparmanı tavsiye ederim...

BTW: modulde KEY diye bir pin var burayı power vermeden önce 5 volta baglar ve power verirsen modul komut moduna dönüyordu üzerindeki led daha uzun aralıklar ile yanıp sönüyor o zaman bir seriport terminal programı ile (hyperterminal tabi halen varsa ) AT komutlarını kullanabiliryorsun

email yazarsan manueli var Çince ama at komutları latin harflerde :-) buraya ekleyemedim dosya fazla büyük müş
  • Evet dediğin gibi inceledim ve önce Arduino Megaya komut modunda bağlantı yapıp AT komutları vererek adını ve diğer özelliklerini belirliyormuşuz onunda yapımını bu sayfada konuya ekleyeceğim

Bir Yorum Bırak

Görsel/dosya bırak

3d Yazici Destek

| 3d Yazıcının kalbi burada atıyor
3d Yazıcı Destek© 2017 | 3d yazıcılar hakkında herşeyi bulabilceğiniz, ücretsiz yardımlaşma ve dayanışma forumudur.