frame

exturuder filement çekmiyor

fthckrfthckr Yeni Üye
merhaba yeni abbas yazıcı yaptık filement motoru calişiyor fakat filement nozzulun ucundan yok denecek kadar az cıkıyor sadece ufak bir iz bırakıyor sebebi ne olabilir kullanılan filament pla 200 derecede baskı yapımına başlıyoruz şimdiden teşekkurler.

Yorumlar

 • dgsbsbgdgsbsbg Administrator
  sıcaklığı yükseltip dene yavas yavas yükselt bakalım ne değişecek
 • fthckrfthckr Yeni Üye
  denedim fakat hiçbirşey değişmedi
  acaba motoru değiştirsem direkt olarak extruderin ucuna takılan motordan alsam nasıl olur birşey değişirmi
 • ahyakalahyakal Yeni Üye
  fthckr yazdı: »
  denedim fakat hiçbirşey değişmedi
  acaba motoru değiştirsem direkt olarak extruderin ucuna takılan motordan alsam nasıl olur birşey değişirmi

  Hayır, buna gerek yok. Motoru kullanmadan evvel filamenti el ile ittirerek nozzledan akıttırın. Zorlanmadan bu işlemi yapabiliyorsanız iyi. Zorlanırsanız nozzle veya hotendde bir tıkanma olabilir.
 • fthckrfthckr Yeni Üye
  el ile ittirdik fakat cok az bir şekilde malxeme aktı yok deneck kadar az muhtemelen dediğiniz gibi nozzle veya hotendde bir tıkanıklık söz konusu bunun için ne yapabiliriz peki
 • ahyakalahyakal Yeni Üye
  Nozulu sökün. Sökülü haldeyken filamenti ittirin. Akmıyorsa sıkıntı büyük. Akıyorsa demekki nozulda tıkanıklık var. Yeni nozul alır takarsınız olur biter.
 • fthckrfthckr Yeni Üye
  nozulu süküp ittirdim ve filement erimeye başladı içerisinde sanırım nozuldan kaynaklanan bir problem sizin dediğiniz gibi fakat nozul neden tıkanmış olabilir ve tıkanmaması için ek olarak yapılabilecek bir durum varmıdır teşekkurler
 • ahyakalahyakal Yeni Üye
  Nozul tıkanması çok olağan birşeydir. Sık sık yaşanır. Bazıları tıkanan nozulu temizlemeye çalışır. Ama bu epey zahmetli bir iştir. Ayrıca temizlerken ister istemez nozula biraz zarar verilir. Nozul çapının değişmesine sebep olunabilir. Bu yüzden en iyi çözüm tıkanan nozulu çöpe atıp yenisini takmaktır.

  Tıkanma sebepleri olarak ise filamente yapışan tozun birikermesi, filamentin uzun süre yüksek sıcaklıkta nozulda tutularak kömürleşmesi, çok yüksek sıcaklıkta yazdırma yapılması sıralanabilir. Bunlardan kaçınmak için filamentin sürekli bir peçeteden geçirilerek makineye verilmesi, kullanım sıcaklığına dikkat edilmesi, makinenin işi bittiği gibi hemen soğumaya bırakılması yapılabilir.

  Yazıcınız bir işi bitirdiğinde nozul sıcaklığı otomatik sıfıra indirmelidir. Bunu yapmıyorsa slicer yazılımınızda yapılması gereken bir ayar var. Önce bunu bir kontrol edin.

  Son olarak aklıma gelen, nozulu çöpe atmadan önce ışığa doğru tutup içinden ışık geçip geçmediğine bakın. Işık geçiyorsa tıkanmamıştır. ışi garantiye alsak iyi olur.

Bir Yorum Bırak

Görsel/dosya bırak

3d Yazici Destek

| 3d Yazıcının kalbi burada atıyor
3d Yazıcı Destek© 2017 | 3d yazıcılar hakkında herşeyi bulabilceğiniz, ücretsiz yardımlaşma ve dayanışma forumudur.
Powered by VanillaForums, Designed by Raven Creativity

İletişim

info@3dyazicidestek.com
3dyazicidestek@gmail.com

Get In Touch