frame

Delta Printer Kesikli Çalışma

oceanssouloceanssoul Yeni Üye
kategorisi Genel
Merhaba arkadaşlar.
Uzun zamandır kullandığım delta yazıcımın geçenlerde MKS mini kartının motor sürücülerinden birini yaktım ve kart olarak arduino mega 2560 + Ramps 1.4 + A4988 sürücülü sete geçtim.

Tüm kabloları takıp, yazılım ayarlarını da yaptıktan sonra yazıcıyı çalıştırdım. ılk başta sorunsuz çalışıyor gibiydi fakat sonra kesikli kesikli çalıştığını fark ettim. Çok kısa bir süre yazıcı hareket etmeyi durduruyor, bu esnada erimiş filament akıtıyor sonra yazmaya devam ediyordu. Sanki bir şeye takılıyormuş gibiydi. Bu takılmalar haliyle baskı kalitesini de düşürüyor. Sizce bu sorunun nedeni ne olabilir.

Aşağıda takılma sonucu baskı kalitesindeki düşmeyi gösteren (pürüzlü yüzey) bir resim var. Ayrıca takılmayı anlayabilmeniz için bir videoda yükledim. Videonun 1, 5 ve 6. saniyelerine dikkatle bakarsanız, takılmayı farkedebilirsiniz.

IMG_0646.jpg

https://www.youtube.com/watch?v=7rHQTfefABU

Yorumlar

• Motor sürücülerinin akımını düzgün olarak ayarladın mı?
  • Hayır. Bunu nasıl yapacağımı da bilmiyorum ???
  • Motor sürücülerinin akımlarını da düzgün ayarladım ama takılma sorununu çözmüş değilim.
  • Benzeri sorun benim kartezyen yazıcımda da var ve aynı konuyu bende sordum bendeki takılmalar sendeki kadar az değil bildiğin duraklıyor ve bende aynı sorunu Ramps shield yakıp yenisini aldığımda yapmaya başladı. şuanda sorunu forumda bilen malesef yok büyük ihtimalle de bizbizeyiz ben ufak tefek şeyler deniyorum ama sonuçlar hala aynı
  • Hızı epey düşürünce sanki o takılmalar olmuyor. Ama hızın düşmesi yazma zamanının artması demek. Daha önce aynı hızda yazarken takılmalar olmazken şimdi neden oluyor? Çok can sıkıcı!
  • Merak edenler için problemin kaynağını buldum. Yazma işlemi esnasında ekrandaki değerler güncellenirken (hot endin nerede olduğunu gösteren X ve Y değerleri) takılmaların olduğunu gözlemledim. Bu durumda ya kullandığım LCD 12864 bozuktu veya LCD kütüphanesinden (u8glib) kaynaklı bir sorun vardı. Önce LCD yi çıkardım ve tekrar yazmayı denedim fakat sorun düzelmedi. Sonra Marlin'deki grafik LCD satırını kapatıp, u8glib kütüphanesini de kaldırdım işte o zaman sorun düzeldi. Grafik LCD yerine LCD 2004 kullanıyorum. şu an sorun yok.

Bir Yorum Bırak

Görsel/dosya bırak

3d Yazici Destek

| 3d Yazıcının kalbi burada atıyor
3d Yazıcı Destek© 2017 | 3d yazıcılar hakkında herşeyi bulabilceğiniz, ücretsiz yardımlaşma ve dayanışma forumudur.