frame

Delta yazıcı motorların çalışmama sorunu

omeromer Yeni Üye
kategorisi ÖNEMLı
Merhaba arkadaşlar ben deneysel ve bilgi edinme amaçlı olarak kendime bir delta yazıcı yapıyorum yazıcıyı büyük ölçüde yaptım sayılır mekanik ve elektronik olarak bütün aksamı toplayıp birleştirdim netten araştırdığım bilgilerle bağlantıları falanda yaptım hatta yazılım olarak da gerek marlin olsun gerek repetier olsun bir çok yazılım yükledim denedim ama bir türlü motorların hepsini aynı anda ve doğru bir şekilde çalıştıramadım sorun motorlarda değil tek tek kontrol edip baktım ramps kartında diye düşünüp kartı da değiştirdim ancak yine hareket yok bu konuda nette pek bir şey de bulamadım bu konuda bana yardım edebilir misiniz şimdiden teşekkürler

Yorumlar

• Merhaba Repetier den komut verdiğinizde motorlarda hiç mi hareket yok ?(ses vs.) end stopları doğru bağladınız mı ? Ramps kartına delta yazıcı için " MAX " olarak bağlamalı ve Marlinde de MAX olarak ayarlanmalı. kolay gelsin.
  • omeromer Yeni Üye
    evet endstopları min kısmına takmışım onları max konumuna taktım marlinde de endstoplar anladığım kadarıyla max da gözüküyor ama bu sefer motorlarda hiç hareket yok önceden sadece 2 motor hareket edergibi yapıyordu diğer ikisi hiç hareket etmiyordu
  • omeromer Yeni Üye
    şu anda y eksenindeki step motor hariç diğer x ve z motorları tam düzgün hareket etmese de biraz kıpırdanıyor ekturuder motoruda güç gidiyor ancak sağa veya sola dönmüyor endstoplar çalışıyor yani motor hareket ederken endstopa basıldığında motor duruyor ama hala düzgün bir şekilde hareketlendiremedim yazıcıyı
  • delta yazıcıda her komutta 3 motorunda hareket etmesi gerekli yani çalışmayan Y ekseninin endstop unu tekrar kontrol edin o doğruysa sürücü üzerindeki pot'u yavaşça çevirerek akım ayarı yapıp tekrar komut verip çalışıp çalışmadığına bakın. Motorların hatalı (az) hareket etmesi sorun değil "step mm" hesabı ile onları kolayca düzeltebilirsiniz. ayrıca extruder motoru için de akım ayarı yapın motor rahat dönene kadar pot'u çevirin.
  • omeromer Yeni Üye
    y ekseninin endstopbu çalışıyor ama step motor kımıldamıyor ramps test yazılımıyla motorları tek tek test ettim atta step sürücülerini de test ettim motorlarda ve sürücülerde sıkıntı yok hatta y ekseninin sürücüsünü söküp başka bir eksende deneyip geri yerine taktığımda y ekseni bir iki saniyeliğine çalışmıştı ama sonra yine durdu sorun nerede tam anlayamadım y eksenine yeterli güç gelmediğini düşünüyorum bu tür bi sıkıntıyla başka kimse karşılaşmadı mı tek bedevi benmiyim :D
  • Aklıma başka birşey gelmiyor :D Firmware'ü tekrar yüklemeyi deneyin bir de.
  • Sürücülerin taktıgın yön yanlıs gibi geliyor birde sürücülerin nedir ?
    Sürücünün pot kısmı ramps üstünde bulunan yeşil güc kısmına yakın olcak!!!
    http://hizliresim.com/kvkG7r

a4988 mi yoksa dvr8825 mi?
    sürücülerin altına jumperların takılımı?
  • Emin misiniz ? A4988 sürücüsü için ise dediğiniz şekilde takmamalı , tam tersi şekilde olacak pot ramps in arka ekran pinleri tarafında olmalı. Raps'in üzerinde ve sürücünün altında pinlerin isimleri yazmakta onları denk getirin. Ters takma yüzünden 3 A4988 i yaktım dikkat edin.:)
  • omeromer Yeni Üye
    sürücüler A4988 ama bu sürücünün pot kısmı ekran pinlerinin olduğu tarafa olması lazım bu güne kadar araştırmalarımda gördüğüm bu yönde olduğu tersi yönde hiç denemedim ayrıca sanal korsan senin verdiğin linkdeki sürücüler dvr8825 sürücü
  • Ters yönde denememeni tavsiye ederim :)
  • Son durum ne oldu peki ömer bey iletişime geçebilir miyiz bende delta sistem kuruyorum sıkıntılarım var 
  • Merhaba ne gibi sıkıntılar var ?

Bir Yorum Bırak

Görsel/dosya bırak

3d Yazici Destek

| 3d Yazıcının kalbi burada atıyor
3d Yazıcı Destek© 2017 | 3d yazıcılar hakkında herşeyi bulabilceğiniz, ücretsiz yardımlaşma ve dayanışma forumudur.