frame

3D PRINT EXPO TURKEY 05 - 07 Mayıs 2016 görüşlerimiz

dgsbsbgdgsbsbg Administrator
kategorisi Fuarlar
Herkese merhaba öncelikle geciken bu yazım için bütün okurlarımızdan özür diliyorum.Bazı istenmeyen nedenlerden dolayı yazımı geciktirmiş bulunuyorum.Konuyu fazla uzatmadan 3D PRINT EXPO TURKEY 2016 hakkındaki yazımızı sizlerle paylaşmak istiyorum.

ılk olarak Demos fuarcılığı böyle bir organizasyon yaptıkları için tebrik ediyorum.Her ne kadar fuar alanı uzak olsada servis hizmetleri vardı.Fuar alanı bize biraz küçük geldi sebebi malum sektörün yeni gelişiyor olması ve katılmayan bazı firmalardan duyduğumuz kadarıyla kimsenin gelmeyeceği düşünmeleriymiş.

Sektörün önde gelen distribütör firmaları her zamanki gibi yerlerini almışlardı.Bunlara ek olarak yeni girişimler de mevcuttu.En çok beğendiğim ise Karabük üniversitesi öğrencilerinin hocalarıyla yaptıkları çalışmalardı.Görülmeye değerdi diye düşünüyorum.Farklı olarak meslek lisesi öğrencilerinin de bulunduğu meraklı öğrenmeye aç zeki arkadaşlar fuarın yıldızlarıydı desek yanlış olmaz.Fuarın her günü sempozyumlar oldu.Ne yazıkki çoğunu izleme fırsatımız olmadı.Sektöre ait güzel sunumlar yenilikler araştırmalar hakkında izleyen herkes doymuştur diye düşünüyorum.

Fuarda en çok dikkat çeken Karabük üniversitesi öğrencilerinin yaptığı çalışmalardı.Seramik baskı alan yazıcı yapan Aydın Çalışkan,Kurabiye yapan 3d printer Gülce Kaya ,açık ve kapalı sistemler hakkında araştırma hazırlayan Gülçin Eren ve Elif Yılmaz, yaptığı 3d printerlarla ilgi toplayan Seyyid Musab Yavuz (bize printerda tv izleyebileceğimizi bile söyledi ) ve son olarakta üniversite filament extruder yapmış çok başarılı çalışmalardı.Ne yazıkki seramik baskı alan makineyi çalışırken göremedik sebebi çok ses çıkartması ve pis çalışmasıymış bunuda bilgi olarak paylaşalım.Fuarda Karabük Üniversitesinin standı neredeyse boş kalmadı diyebiliriz.Konuşma fırsatı bulduğumuz Yrd. Doç. Dr. Hatice Evlen gençlerin çok başarılı ve istekli olduklarını okulun bir çok alanda 3d printer da dahil sürekli üretimde geliştirmede olduğunu söyledi.Prof.Dr. Kerim Çetinkaya Üniversitenin gün geçtikçe ileri teknolojiye yöneldiğini bunun içinde ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.Üniversite öğrencilerinin bu çalışmalarda daha başarılı olduğunu bununda Karabük Üniversitesi hocalarının destekleri teşvikleri ve büyük katkıları olduğunu dile getirdi.Bizde Karabük Üniversitesini hocalarımızı ve bütün katılan üreten geliştiren araştıran öğrencileri gönülden tebrik ettiğimizi ve ne zaman isterlerse yardıma hazır olduğumuzu söyedik.

3D Printer teknolojileri açısından yeniliklerle dolu olan fuarda 3BFAB ın getirdiği WASP markasının seramik basabilen yazıcısıda en beğendiklerim arasındaydı.Aynı zamanda kağıt ile renkli 3d baskı alan MCOR ARKE piyasaya çıkmasını beklediğim diğer bir yazıcıydı.Harika bir sistem beğenmemek elde değil forum olarak makineyi ilk gördüğümüzde yemin ediyorum aklıma gelmişti dedik.Ne yazıkki yazıcı fuardada çalıştımadılar ürün teşhir ürünü olarak gelmişti sadece fuara özel ve geri gideceğini söylediler aldıkları baskıları inceledik sls sistemler kadar iyiydi ve sağlık açısından da zararsız gördük.3DÖRTGEN Ultimaker lar ile fuardaydı tabikide onlardada bir yenilik vardı.Kickstarter dan takip ettiğim almayı düşündüğüm RAıSE3D artık Türkiye de.Kim bilir belkide incelememiz için bir tane gönderirler =).ZAXE milli gururumuz olarak oradaydı kurucularından Baki Gezgen ile de konuştuk.Zaxe gödüğümüz üzere tam yol ilerliyor tebrik ediyor başarılarının devamını diliyoruz.

Stand komşumuz ızmit Belediyesini ne kadar konuşsak az diye düşünüyorum.Belediyenin 3d Yazıcı ve Tasarım Merkezi ücretsiz hizmet veriyormuş bilmiyorduk öğrenmiş olduk.Merkezin sorumlusu Veysel Arif Yüksel biz bu teknolojiyi ne kadar çok tanıtır ve öğretirsek o kadar gelişiriz diyor bizde aynı şekilde düşündüğümüzü bu yüzden Forumu kuruduğumuzu anlattık.Tekrar tekrar ızmit Belediyesine ve Veysel beye teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Gelelim filament sektörüne.Fuarda iki yeni filament firması vardı.Bunlardan biri Adfila olarak Gaziantepten gelen firmaydı.Güzel sohbet ettik bize denememiz için numuneler verdiler.Gelen misafirlerede numunelerini dağıtıyorlardı.Adfila en az 10 makara sipariş edene istediği çap ve renkte ürünler ürettiklerini söylediler.Tebrik ediyoruz ve başarılarının devamını diliyoruz.Diğer bir firma ise 3dprintex olarak fuarda yerini almıştı.Firma yetkilileriyle o kadar güzel sohbetlerimiz olduki bazı zamanlar sanki evlerinde misafirlikteymişiz gibi hissettik.Karşılıklı konuşmalarımız birbirizi can kulağıyla dinlemekle geçti.Özellikle Bekir Baysal ile olan sohbetlerimiz hiç bitmesin istedik.3dprintex den aldığımız numuleri fuarda deneme şansımız oldu ve gerçekten çok beğendim.Çıktılar istediğim gibi sonuçlar verdi.3dprintex i tebrik ediyoruz insallah bu şekilde samimi ve güzel sohbetlerimiz devam eder diyorum.

Sektöre hızlı bir giriş yapan www.filamentburada.com un kurucusu ıbrahim Özberk Ergün ile sohbetlerimizde ise neden böyle bir girişim yaptığını konuştuk.Gelisen 3d printer piyasasında böyle bir eksik gördüğünü bu eksiğin en iyi sekilde giderilmesi için bu girişimi yaptığından bahsetti.Bizi ne zaman görse çay kahve ikram etti.Sanırım fuardaki herkes onun çayının kahvesini içmiştir.Cana yakın az kazançla çok iyi ürün satmaya çalışan ıbrahim Özberk Ergün ü tebrik ediyor başarılarının devamını diliyoruz.

Fuarda bizi yanlız bırakmayan bütün misafirlerimize teşekkür ediyoruz.Amacımız 3d printer sektörünü geliştirmek ve gelişimine yardımcı olmak umarım elimizden geleni yapabiliyoruzdur.
Son olarak bize olan tavırlarından ve katkılarından dolayı Demos Fuarcılığa ve Rümeysa Ceren e teşekkür ediyoruz bize ve bizim bütün yaptıklarımıza katlandılar.

ÇEKıLış ıÇıN KATKILARINDAN DOLAYI ABBAS 3D PRıNTER A ,OO-KUMA YA VE WOODAşK A TEşEKKÜR EDERıZ.

Hepinize ıyi Forumlar Diliyoruz
(Türkçem biraz kötüdür hiç bi zamanda beceremedim)

3D PRINT EXPO TURKEY 05 - 07 Mayıs 20163D PRINT EXPO TURKEY 05 - 07 Mayıs 20163D PRINT EXPO TURKEY 05 - 07 Mayıs 2016

Bir Yorum Bırak

Görsel/dosya bırak

3d Yazici Destek

| 3d Yazıcının kalbi burada atıyor
3d Yazıcı Destek© 2017 | 3d yazıcılar hakkında herşeyi bulabilceğiniz, ücretsiz yardımlaşma ve dayanışma forumudur.