frame

Core XY hakkında

omer98omer98 Üye
kategorisi Genel
Merhaba merak ettiğim bir şeyi sormak istiyorum. Bu resimlerdeki tasarımların birbirine göre artı ve eksileri nelerdir ? hangisi daha sağlıklı ? ikisinde farklı yazılım mı kullanılmakta ?

Yorumlar

• ta1drta1dr Bilir Kişi
    ilk iki resim H-Bot diye gecer bu tür hareket sisteminde kayışın bir kısmı gergin olurken diger kısmı gevşek olur iyi ayarlanmaz ise step kaçırma vs olabilir mi ? bilmem
    ben kullandım hiç bir sorun yaşamadım laser de ve pcb cizimde kullanıyorum

3.resim corexy ki bunda kayış her tarafta aynı gerginliktedir kayış diğerine göre daha uzun olur ama son derece stabil dir halen kullanıyorum

3D printerde corexy tavsiye ederim ...
  • Teşekkür ederim H-Bot bana daha sağlam,daha düzgün gelmişti oyüzden sordum ama 3d yazıcı için corexy daha uygun diyorsanız onu yapayım.
  • benim anlamadığım y eksenini nasıl hareket ediyor kayışların biti yerleri hep x ekseninde
  • Resimlere biraz dikkatli bakıp aklınızda canlandırdığınızda mantığını anlayabiliyorsunuz aslında.
  • H-Bot ve Corexy için Firmware nereden bulabilirim yardımcı olur musunuz ?
  • ta1drta1dr Bilir Kişi
    repetier de yada merlinde config dosyasında motion yada driver parametresinde değişiklik yaparak
    eger repetier kullanacaksan
    https://www.repetier.com/firmware/v091/

adresinden config oluştururken HBot secebilirsin (corexy hbot aynı mantıkda çalışıyor)
    merlinde sanırım corexy satırını aktif ediyorsun
    ben repetier kullanıyorum çokta memnunum...

repetier den configuration.h dosyasından ilgili kısım...

#define DRIVE_SYSTEM 1 // corexy sistem secili
    #define XAXIS_STEPS_PER_MM 160 // step/mm degerinin iki katını yazacaksın
    #define YAXIS_STEPS_PER_MM 160
  • Anladım teşekkür ederim Repetier kullanayım o zaman, peki resimde gösterdiğim iki seçeneğin farkı var mı ?
  • ta1drta1dr Bilir Kişi
    dönüş yönlerine göre açıkcası bende tam anlamdım ama ilkini secmiştim sonra deneme yanımla yolu ile yönleri ayarladım oturdu..
  • Evet bende üsttekini denedim çalışıyor yardım için teşekkürler
  • Corexy end stoplarını ayarlayamadım bu konuda bilgi verebilecek biri var mı ?
  • Sorunumu kendim hallede bildim. Endstop'u Yazılımda Normal Açık yapıp switch'i ise Normal Kapalı bağlamışım, yazılımdan değiştirince sorunum çözüldü.

Bir Yorum Bırak

Görsel/dosya bırak

3d Yazici Destek

| 3d Yazıcının kalbi burada atıyor
3d Yazıcı Destek© 2017 | 3d yazıcılar hakkında herşeyi bulabilceğiniz, ücretsiz yardımlaşma ve dayanışma forumudur.