frame

Nozzle Seçimi - Tercihi

SmtKSmtK Yeni Üye
kategorisi Genel
Merhaba arkadaşlar, ilk yazıcımı yapıyorum. Elektronik açısından sıkıntım yok, mekanik aksamlarda gün geçtikçe tamamlanıyor. Aklıma Nozzle boyutu takıldı; Hotend'imiz için alacağımız Nozzle kaç mm olmalıdır? 0.3/0.4/0.5mm olmaları neler değiştirir, neler kazandırır ? Bilenlerden yorumları bekliyorum :)

ve birde anket yapalım, siz hangi Nozzle boyutunu öneriyorsunuz ?

Yorumlar

• ılk olarak hangi tür bir yazıcı yapıyorsun?
    ıkinci etab ise yeni oldugunu varsayarak repetier kullancaksın sana tavsiyem 0,4mm nozzle başla fakat ileriki safhalarda repetier kullanıdıgın için 100 micron basamaya bilirisin 0,4 mm nozzle eğer simplify kullanmaya gecersen genelde çoğu kişi bu yönde ilerliyor o zaman hep 0,4 kullancaksın =)

Yazıcı: Delta Printer
    Nozzle:0,4mm
    Software:Simplify3d
  • Dünyadaki birçok yazıcı standart olarak 0.4mm nozzle ile satılmaktadır, nozzle büyüklük ve küçüklükleri beraberinde avantaj ve dezavantajları getirir bunlar nelerdir;

Büyük ölçekli nozzle zamandan kazandırır, mesela 0.4mmlik bir nozzle yerine 0.8mmlik bir nozzle kullanıldığında 6 saatte basılan bir parça 3 saatte basılabilir buda yazıcıların büyük sorunu olan zamanı kısaltarak daha çok parça basabilmenizi sağlar ancak 0.4mmlik bir baskı detay kalitesini yakalamanız mümkün değildir, yuzeyler gözle görülür şekilde prüzlüdür ve işlem (aseton banyosu veya zımpara - boya) uygulanması gerekir.

Küçük ölçekli nozzle ise baskı kalitesinden avantajlıdır, mesela 0.4mmlik bir nozzle yerine 0.2mmlik bir nozzle kullanırsanız prüzlerin ve hataların neredeyse gözle görülemeyecek kalitede baskılar aldığınızı görürsünüz ancak küçük ölçekli nozzle kullanımı baskı süresini çok fazla artırmaktadır.

Bir Yorum Bırak

Görsel/dosya bırak

3d Yazici Destek

| 3d Yazıcının kalbi burada atıyor
3d Yazıcı Destek© 2017 | 3d yazıcılar hakkında herşeyi bulabilceğiniz, ücretsiz yardımlaşma ve dayanışma forumudur.