frame

Ramps ve Endstop Hata

twentysiztwentysiz Yeni Üye
kategorisi Genel
ıyi günler arkadaşlar geçen haftalarda ramps ve arduino megam yandı nazar değmiş olabilir değiltirdiğimde yazıcıyı denedim y endstopa çarpıyor endstobun ışığı yanıyor ama durmuyor belli bir süre sonra otomatik duruyor ve yazıcının hal ve hateketleri değişiyor endstobu değiştirdim gene aynı sonra ramptan endstoplar basılıyken açık yazıyor eksende baktım x ve z açık ama y bası oldu halde açık göstermiyor nasıl çözebilirim bu sorunu teşekkürler.

SM-N900 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorumlar

• y nin endstopa çarpıp durmaması homing işleminde mi oluyor? eğer öyleyse; endstop kablosu doğru slota takılı olamayabilir. 1. Adsız.jpg resimde göreceğiniz üzere endstoplarınız NO ya da NC tarzıdır. true kısmı y ekseni için false yaparak lojik seviyesini değiştirin. 2. olarak repetier host ta yazıcı ayarlarında resimdeki gibi invert direction in controls for kısmında Y-axis de bir tik varsa bunu kaldırın Y ekseni yönünü arduino kodu içerisinden değiştirin Adsız2.jpg 1. ve 2. adımları birbirinden bağımsız olarak uygulayın. Y ekseniniz homing işlemi dışında normal kontrol ederken endstopa çarpıp durmuyorsa
    #define min_software_endstops false // If true, axis won't move to coordinates less than HOME_POS.
    #define max_software_endstops true // If true, axis won't move to coordinates greater than the defined lengths below.
    bunun nedeni yuarıdaki gibi max min tanımlamalarının false olması olabilir bunları true olarak değiştirin.

Arduino yazılımında homing noktaları minimum endstoplarda ise bu repetier hostta da aynı olmalıdır. Adsız3.jpg resimdeki gibi home noktalarını min ayarlayın.
  • Hocam iyi günler resimleri resim paylaşım sitelerine yükleyip koyabilir misiniz? resimleri göremiyorum ve kalitesi düşmüş. Teşekkürler
    Düzenleme :
    Hocam birde benim ramps sürücü ve megam yanmıştı değiştirdim bu sorun ondan sonra başladı zaten çünkü yazılımda değiştirmede yapmadım endstopu değiştirdim gene farketmedi sizin dediğinizi yapıcam resimleri görünce inşallah çözülür.

Bir Yorum Bırak

Görsel/dosya bırak

3d Yazici Destek

| 3d Yazıcının kalbi burada atıyor
3d Yazıcı Destek© 2017 | 3d yazıcılar hakkında herşeyi bulabilceğiniz, ücretsiz yardımlaşma ve dayanışma forumudur.