frame

A4988 Akım ayarı kaç olmalı?

brolin59brolin59 Yeni Üye
kategorisi Donanım
Sorunun donanım kısmında olması doğru olmuştur umarım.

Öncelikle sorumu sorayım. Kullandığım step motorların üzerinde "1.8 Derece, 0,87Amper, 2,4KG max. tork" yazıyor. Bu durumda A4988 motor sürücüsünün ayarını kaç Amper ölçmeliyim ki doğru bir iş yapmış olayım.

Bunu sorma sebebim şu. Yazdırma işlemini başlattığımda herşey ayarlı olmasına rağmen Z ekseni olması gerektiği yerde durmuyor. 1-2mm Yüksekte kalıyor bu seferde filament boşa akıyor kesmek zorunda kalıyorum. Zaten motordanda garip bir ses geliyor ve hareket edemediği belli o sırada. Bazende tam ayarında başlıyor. O garip ses çıkmıyor ve son bir hareketle tam olması gerektiği yüksekliğe gelerek yazmaya başlıyor. Ondan sonrasında baskıda bir sorun yok. (extruderın habire tıkanmasından başka :)) ) Bunun Amper ayarı ile alakalı birşey olduğunu düşündüm ve o yüzden sorma ihtiyacı hissettim. ınternette biraz araştırma yaptım fakat elektronik konusunda pek bilgim olmadığı için hem anlayamadım hemde daha çok kafa karışıklığı oldu. Bir sitede birkaç hesaptan sonra 0,6A yapmalısın diyor, diğeri 0,8A diyor bir diğeri 1,2A diyor vs....

Bunun bir hesabı kitabı varmı? Varsa nasıl hesaplanır? Yoksa direk motorun amper değerine göremi ayarlamak lazım?

Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. Herkese kolay gelsin.

Yorumlar

• ta1drta1dr Bilir Kişi
    0.5 volt yapmam yeterli
    Ölçü aletinin negatif probunu (siyah) Power a pozitif olanı (kirmizi) a4988 üzerindeki akım ayarlamaya yarayan trimpot un metal kısmına dokundur ve okuduğum voltaj 0.5 V
    Olmalı unutmadan ölçü aleri de volt ölçme konumunda olmalı
  • Z ekseninde iki motor olduğundan o sürücüyü de 0.5volt mu yapmalıyız?

LG-E610 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
  • ta1drta1dr Bilir Kişi
    teorik olarak 2 kati olabilir fakat motorlar cok fazla isinirsa 0.8 falan yapin
  • brolin59brolin59 Yeni Üye
    Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için. Kolay gelsin.
  • Hocam sorun ne durumda bilmiyorum ama düşündüğünüz şeyde haklısınız amperi karşılayamadığı için öyle hatalar veriyor ama amper ayarı hem bir kaç sürücü yakmanıza sebep olacak kadar hassas, hem de uzundur. Motorların ani ivmelenme istekleri çok akım gerekir. Bu durumda ya motora o akımı vereceksiniz ki bu durumda a4988'ler 2 ampere kadar dayanır 0,86A *2 motor = 1,72A olur, ya da o hızdan biraz feragat ederek amperi düşüreceksiniz. 1,72A sınır değer değildir ama yine de çok çabuk ısınarak bozulmaya, adım kaçırmaya sebep olabilir. Size tavsiyem, Z max acceleration, home/baskı/serbest hareket değerlerini yarı yarıya hatta daha az değere düşürmeniz. Motorlar olduğundan daha yavaş hareket etmek isteyeceklerinden o kadar akıma ihtiyaçları kalmayacak ve sorun zahmetsiz çözülecek. Hali hazırda sürücüleriniz ayarlanmış olarak geliyor, ki zaman zaman da düzgün çalışmış. Bu yöntemi de deneyebilirsiniz. Biraz uzun oldu ama umarım açık olmuştur.

Bir Yorum Bırak

Görsel/dosya bırak

3d Yazici Destek

| 3d Yazıcının kalbi burada atıyor
3d Yazıcı Destek© 2017 | 3d yazıcılar hakkında herşeyi bulabilceğiniz, ücretsiz yardımlaşma ve dayanışma forumudur.