frame

Drv8825 Sürücü Isınma Sorunu

Merhaba arkadaşlar.Elimde prusa i3 rework model bir makina var a4988 sürücüler takılı şekilde bi sorun olmadan motorları çalıştırabiliyorum.Ancak Drv8825 model bir sürücü taktığımda motorlar düzgün çalışmıyor ve 5-10 saniyede üstündeki alüminyum soğutucu blok aşırı ısınıyor.Drv8825 sürücüleri taktıktan sonra yazılım içinde herhangi bir ayar yapılması gerekiyormu ben sorunu bulamadım.Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardımlarını bekliyorum.

Yorumlar

• Tüm jumperlar takılıyken A4988 1/16 microstep ayarındadır. DRV8825 i aynı jumper ayarlarında taktığında ise microstep 1/32 olacaktır. Bu nedenle yazılımda axis_step_per_unit ayarlarını 2 katına çıkarman gerekecek. Isınma problemine gelince mümkünse 60x60mm lik bir fan kullanarak soğutma yapman faydalı olur. ıkincisi DRV8825 te (motor akım limiti=Vref x 2) 1.68A lik bir motor kullanıyorsan Vref voltajını 0.84V olarak ayarlamalısın. Bu ayar için sürücü üzerinde bulunan pot u kullanacaksın. Vref voltajını ölçmek için ise voltmetrenin negatif probunu GND bacağına pozitif probunu ise metal pot a değdirerek ölçüm yapabilirsin. 0.8-0.84V arası ayar motordan tam performansı almanı sağlayacaktır.
  • panedpaned Yeni Üye
    ilke yardımın için teşekkürler.Başka bir sorun ile karşılaştığımdan deneme şansım olmadı ilk fırsatta deneyip burdan sonucu yazarım.
  • Önemli değil. Bir de yanlış hatırlamıyorsam DRV8825 ile A4988 lerin ramps e takılma yönleri birbirlerinin tam tersi olması gerekiyor. Pin isimlerine bakarak takmalısın.
  • panedpaned Yeni Üye
    @ilke yardımların sayesinde drv8825 sürücüleri düzgün bir şekilde çalıştırdım.Çok teşekkür ederim.Umarım bu konuda sıkıntı yaşayan başka arkadaşlara bu konu yararlı olur.

Bir Yorum Bırak

3d Yazici Destek

| 3d Yazıcının kalbi burada atıyor
3d Yazıcı Destek© 2017 | 3d yazıcılar hakkında herşeyi bulabilceğiniz, ücretsiz yardımlaşma ve dayanışma forumudur.