frame

Step Motor Problemi !!!

Merhabalar arkadaşlar. Prusa i3 steel yazıcı topladım son adımda step motor bağlantılarını yaptım fakat problem şuki motorları eksen hareketine alamıyorum zırıltı sesi gibi bir ses sanki motoru birşey kitliyor. Aksine motor tamamen serbest durumda. Ayrıca motor kabloları felaket ısınıyor. Step driver yada motor kaynaklı mı? Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkürler

Yorumlar

 • hacibothacibot Abbas Geliştiricisi
  Motor kablolarını düzgün yaptın mı ? sanki kabloların hatalı gibi
 • Hocam kabloları tekrar kontrol edeceğim. Elimdeki motorlar 17lik soketli step motor. Googledan kablo sıralamasını bi kontrol etmemde fayda var sanırım.
 • panedpaned Yeni Üye
  Eğer motorları aliexpress veya uzak doğu kaynaklı bir yerden aldıysan kablo renkleri veya sıralamaları farklı olabilir.ınternetdeki bazı bağlantı şemaları ile uyuşmayabilir.eğer uzak doğudan sipariş ettiysen tedarikçiden veya ürünün bilgi sayfasında kabloların sıralaması yazıyor olması lazım.
 • paned yazdı: »
  Eğer motorları aliexpress veya uzak doğu kaynaklı bir yerden aldıysan kablo renkleri veya sıralamaları farklı olabilir.ınternetdeki bazı bağlantı şemaları ile uyuşmayabilir.eğer uzak doğudan sipariş ettiysen tedarikçiden veya ürünün bilgi sayfasında kabloların sıralaması yazıyor olması lazım.

  Motor çıkışı soketli şekilde bahsettiğiniz gibi sıralamayı bi kurcalıcam tekrar. Çok teşekkürler
 • Multimetreyi direnç ölçme konumuna al: Motordan 4 kablo çıkıyorsa örneğin kırmızı kabloyu referans alarak diğer probu kalan 3 kabloya değdir. Direnç okuyabildiğin kablo kırmızı uçla aynı fazdan gelen kablodur. Böylece A ve B fazlarını ayırabilirsin. Motor çıkışı 6 ise: yine bir referans al aldığın referans kalan 5 kablodan sadece 2 sinde direnç değeri gösterecektir. Direnç gösteren 2 kabloyu bulduğunda referans uç ve bu 2 kablo arasında ölçümler yapacaksın. Bu üçlü grup içinde ortak bir uç var. Örneğin Kırmızı-sarı-yeşil üçlüsünde kırmızı-sarı ve kırmızı-yeşil ikilisinde aynı direnç değerini okuyorsan o fazın ortak ucu kırmızıdır. Burada farklı bağlantı şekilleri devreye girebiliyor ve motor torku değişiyor. Rampse kırmızı-sarı ya da kırmızı-yeşil olarak giriş yapabilirsin yanılmıyorsam. Diğer fazı da aynı şekilde belirleyeceksin. Verdiğim renkler örnekleme amaçlıdır. Motorundakiler farklı olacaktır.
 • ilke yazdı: »
  Multimetreyi direnç ölçme konumuna al: Motordan 4 kablo çıkıyorsa örneğin kırmızı kabloyu referans alarak diğer probu kalan 3 kabloya değdir. Direnç okuyabildiğin kablo kırmızı uçla aynı fazdan gelen kablodur. Böylece A ve B fazlarını ayırabilirsin. Motor çıkışı 6 ise: yine bir referans al aldığın referans kalan 5 kablodan sadece 2 sinde direnç değeri gösterecektir. Direnç gösteren 2 kabloyu bulduğunda referans uç ve bu 2 kablo arasında ölçümler yapacaksın. Bu üçlü grup içinde ortak bir uç var. Örneğin Kırmızı-sarı-yeşil üçlüsünde kırmızı-sarı ve kırmızı-yeşil ikilisinde aynı direnç değerini okuyorsan o fazın ortak ucu kırmızıdır. Burada farklı bağlantı şekilleri devreye girebiliyor ve motor torku değişiyor. Rampse kırmızı-sarı ya da kırmızı-yeşil olarak giriş yapabilirsin yanılmıyorsam. Diğer fazı da aynı şekilde belirleyeceksin. Verdiğim renkler örnekleme amaçlıdır. Motorundakiler farklı olacaktır.

  Çok teşekkürler bahsettiğiniz şekilde sorunu çözdüm çok sağlun

Bir Yorum Bırak

3d Yazici Destek

| 3d Yazıcının kalbi burada atıyor
3d Yazıcı Destek© 2017 | 3d yazıcılar hakkında herşeyi bulabilceğiniz, ücretsiz yardımlaşma ve dayanışma forumudur.
Powered by VanillaForums, Designed by Raven Creativity

İletişim

info@3dyazicidestek.com
3dyazicidestek@gmail.com

Get In Touch