frame

MALZEME TEDAR?K

Merhaba,

Ben Tayfun, ?stanbul'day?m, ben de 3d printer yapmaya çal???yorum :shy:

Temel bi kaç elektronik kart? herkesin yapt??? gibi Çinden getirtiyorum. 3d printer yap?m?nda birçok malzemeye ihtiyac?m olacak. ?stanbulda oldu?um için ?ansl?y?m, bir çok malzeme-ekipmana ucuz yoldan ula?ma imkan?m var tabi nereden alaca??m? biliyorsam :s

Önerim ihtiyac?m?z olan malzemeleri nerelerden tedarik etti?imizi payla?abilece?imiz bir ba?l?k, hatta bu konu alt?nda farkl? ?ehirlerdeki malzeme tedarik imkan? zor olan arkada?lar?m?za yard?mc? da olabiliriz.

Sayg?lar..

Yorumlar

• ta1drta1dr Bilir Kişi
    dogu? kal?p
    ?ahin rulman
    birlik rulman
    hacibot
    trididükkan
    sanalpazar.com
    gittigidiyor.com
  • ta1dr yazdı:
    dogu? kal?p
    ?ahin rulman
    birlik rulman
    hacibot
    trididükkan
    sanalpazar.com
    gittigidiyor.com

?lginiz için te?ekkürler, ancak benim demek istedi?im bu gibi payla??mlar?n yap?laca?? bi ba?l?k olu?turmak.

Hatta ba?l???n alt?nda çok kullan?lan ürünlere ait sabit konular olu?turup bu konular?n alt?nda güncel kampanya ve fiyat bilgilerini payla?abiliriz. :idea:
  • dgsbsbgdgsbsbg Administrator
    bunun icin bi baslik acariz o problem degil ilgilenelim onemli olan basligi doldurmak
  • ?lgi olur diye tahmin ediyorum. Her malzeme heryerde bulunmuyor, bulunan ürün de çok çok yüksek fiyatlara sat?labiliyor.

Mesela Sigma profil ile ilgili ihtiyaçlar?n?z için benimle irtibata geçebilirsiniz.

Sayg?lar..
  • ta1drta1dr Bilir Kişi
    bence cok man?kl? de?il konular cok dag?lacak ticari sat??lar ba?layacak sende niye bu para burda niye bu para gibi sürtü?meleride beraberinde getirecek vs vs gidecek
    sorusu s?k?nt?s? olan ilgili topik de konu açar sorar...
    benim fikrimde bu ?ekilde...
  • hacibothacibot Abbas Geliştiricisi
    Ben acele etmeyelim diyorum. Zaten birkaç tane e-ticaret sayfas? aç?ld?. Ordan temin edebilirsiniz.
  • @ta1dr
    Forum sitelerin amac? da bu de?il mi zaten? Bu tür tart??malar illaki olacakt?r, bari teknik konular?n aras?nda yap?lmas?n diye malzeme tedari?i ile ilgili ayr? bi konu/topik/ba?l?k art?k ad? her neyse bi?ey aç?lmal? diye dü?ünüyorum bende.

@hacibot
    Ok. Dedi?iniz e-ticaret sitelerine yönelelim ama hangi parça için nerelere bakmal?y?z bu gibi bilgileri biyerlerde toplamak laz?m bence.

Tabiki karar sizin. Sayg?lar..
  • [size=medium]Bende türkiye'de bu sektörün geli?mesini istiyorum ancak ara?t?rd???m türk sitelerinde (sözüm meclisten d??ar?) aliexpresste olan 5$ l?k e3dv6 hotend 40-60tl aras?nda sat?l?yor. 25$ a ramps+arduino+step sürücüleri+ lcd 12864 en az 200-300 lira olarak sat?l?yor. Printerlardan ç?kan nema 17 ve 24 motorlar? ise aliexpresste 10-15$ a sat?l?rken türkiyede 80-90 lira. Arkada?lar bu motorlar? printerdan sökmek için printer alsan daha ucuz.. (inan?n hangi printer bilmiyorum bulursam zaten ordan toplicam bundan sonra sadece durumu özetledim) ?imdi basit bir hesap yapsak

Türkiyede profiller rulmanlar elektronik ve motorlar 1123tl. civata somun hotend heated bed vs bunlar? kar??t?rm?yorum bile..
    Aliexpresste ald???m ürünlerin screenshotunu gönderebilirim. 58$ Arduino ramps büyük lcd gt2 kay?s kasnak e3dv6 hotend heated bed ?s?ya dayan?kl? bant ald?m. Bugünün dolar kuruyla 164,14tl.

?uanda yenisekmede bir türk 3d malzemeleri satan firman?n sitesindeyim küçük lcd 148tl diyor.

Biraz insaf. Kar amac? tabidi güdülecek ama bu ?ekilde al?? veri? bence hiç ama hiç adil de?il. Bu arkada?lar da biliyorumki aliexpressten al?yorlar.

Bunu da geçtim ?zmir de bildi?im bir elektronikçi (sadece stepper ve lcd) ile ugras?yor. 15tl ye stepper sat?yor. Hepsi ç?kma ama saglam. 1850tl e sitelerde prusa i3 demontesi sat?l?yor. Ben kendi sigmam? yalan yok 490 liraya mal ettim. Kendim sanayi i?inde oldu?um içinde faydas? oldu ço?u ?eyimi hat?r gönül ve dost i?i olarak ucuza hallettim. Mesela Y yata??n? bedavaya kestirdim ama gene izmirde bir firma 5mm alüminyum lazer kesim için 80tl istedi.

Ben içimdekileri kustum. Yorum sizin. Ben dilerdim ki bu i? türkiye de büyüsün geli?sin. Bizim gibi merakl?lar daha arts?n. Yard?mc? olal?m yard?m alal?m ama bugünün türkiyesinde heleki gizli ekonomik kriz içerisindeyiz bu fiyatlara bu i?i isteyen 10ki?iden 9 güzel karde?imiz maalesef bu gibi yerlerden al??veri? yapamaz.

Ke?ke türkiyedeki sat?? yapan arkada?lar 1 e 5 katmasalar da bizimde yüzümüz gülse. Tavsiyem. E?er yapabiliyorsan?z her?eyi sanayilerde ko?turarak yap?n. ?zmir de varsa arkada?lara yard?mc? olurum bu konuda. En iyi krom milleri sorunsuz profilleri ucuza lazer kesimleri veya pleksiglas kesimleri, özellikle stepper satan elektronikçiyi heryeri gösteririm. Ben türk sitelerinden bu fiyatlara al?? veri? yapmaya kar??y?m. Gerçekten haks?z kazanc bu olsa gerek. Gerçek fiyat?ndan ç?k?p fai? fiyatlara sat?? yapanlara ate? püskürmekten ba?ka bir?ey yapam?yorum.

Ba?ta dedi?im gibi sözüm meclisten d??ar?. Bu i? ile ugra?an arkada?lar? da k?rmak istemem. K?rd?ysam da özürdilerim.[/size]
  • hacibothacibot Abbas Geliştiricisi
    Birçok konuda hakl?s?n. Ben yedek parça sat??? yapan bir firma iken art?k yapm?yorum. Cihaz sat?yorum sadece. Yedek parça i?i çok riskli 150 tane Ramps ald?m, bunlar?n %15 fire verdi. LCD 'ler daha kötü son ald???m 35 LCD 8-9 tanesi bozuk ç?kt?. Tanesine 8,4 usd verip alm??t?m, ?uan burda 20 USD sat?yorlar bende burdan al?yorum garantili mal.

Motor getiriyordum. Tanesini 6,8 USD ald???m motor 11-12 USD mal oluyordu. Birde gümrü?e tak?ld? 2000USD rü?vet istediler art?k motor getirmiyorum. 2.el motor sat?yorum. Minebea 15tl Japan Servo 20tl.

Siz siz olun hesab?n?z? bilin, hangisi ucuzunuza geliyorsa ordan al?n .Valla Robotistan iyidir, Tridi baya malzeme getirdi.
  • @Ramspower

Dedi?in gibi yurt d???ndan malzemeleri getirip çok fahi? fiyatlardan satan firmalar var. aliexpress ile tan??madan önce kad?köyde bi elektronikçiden arduino set ald?m, ayn? ürünü çinden alsam üçte bir fiyat?na alacakm???m. ?llaki bu i?in bi riski ve masraflar? vard?r @hacibot arkada??m?n da dedi?i gibi lakin benim amac?m bu ürünleri pahal? satan insanlar ile kavga yapmak, zorla ucuza malzeme almak de?il. Malzemeleri ucuza bulabilece?im yerler bulmak. Bu yönde payla??mlar yapmak.

Sayg?lar..
  • dgsbsbgdgsbsbg Administrator
    sitenin icinde bitpazari yada bazaar gibi bi isimde baslik olusturucam burda satis yapmak isteyen arkadaslar sadece konu acabilecek ve konuya hicbir sekilde yorum yapilmicak ve yonetici onayli olucak konu basligi acmak boyle birsey dusunuyoruz satislarinizida ozel mesajdan yapabileceksiniz siz ne dusunuyorsunuz siteyi istedi?imiz gibi sekillendirmek bizim elimizde

Bir Yorum Bırak

3d Yazici Destek

| 3d Yazıcının kalbi burada atıyor
3d Yazıcı Destek© 2017 | 3d yazıcılar hakkında herşeyi bulabilceğiniz, ücretsiz yardımlaşma ve dayanışma forumudur.