frame

Sıkça sorulan sorular ve cevapları

KonyahmetKonyahmet Yeni Üye
[COLOR=#000000 !important]Sıkça sorulan sorular ve cevapları[/COLOR]Son Güncelleme: 04/09/2015 - 20:56

*** 3D Yazıcı yapmak istiyorum, ortalama maaliyeti ne kadar tutar?
Malzemeleri nerden aldığınıza göre bu fiyat çok değişebilir. Ama böyle bir işe başlıcaksanız elinizde en az 700TL bulunsun.

*** Repetier firmware kullanıyorum, extruder ısınmıyor. "Printer set into dry run mode until restart!" hatası veriyor.
Yazılım kısmında ısıtıcı tablayı aktifleştirmişsiniz ama ısıtıcı tablanın termistörü bağlı değil. Ya ısıtıcı tabla termistörünü bağlayın, yada ısıtıcı tablayı yazılım kısmından kapatın.

***STL dosyalarından hangi program ile ölçü alabilirim?
"3D Tool Free" programıyla ölçü alabilirsiniz.

***Eksen kayması yaşıyorum, nedeni ne olabilir?
#Kayışlar çok sertse eksen kayması olabilir.
#Baskı sırasında parçanın üst yüzeyinde bir yer kalkmışsa nozzle git gel yaparken buraya takılırsa eksen kayması olabilir.
#Motor ile ramps arasında genelde 2 kablo kullanılır, biri motorun orjinal kablosu biriside ek yaptığımız kablo, ek yeri iyi değilse eksen kayması olabilir.
#Step sürücüler çok ısındıysa eksen kayması olabilir. Ramps'i soğutmak için mutlaka bir fan kullanın.
#Step sürücülerin akım ayarı doğru olmayabilir. Sürücünün üstünde bir trimpod var, onunla oynayarak düzeltebilirsiniz. (Normalde bu trimpod ile oynarken gelen akım ölçülmeli ama ben bunu yapmıyorum, ilk başta akımı biraz yükseltiyorum, daha sonra baskı esnasında motorların durumuna bakıyorm, eğer motorlar aşırı ısınıyorsa biraz kısıyorum. Biraz deneme yanılma yani benimki)
#Eğer repetier firmware kullanıyosanız baskı esnasında endstopların çalışmasını kapatın.
#Eğer kayışlar karşı tarafta tam olarak fizalı değilse ve plastik parçanın duvarlarına sürterse sürtünme yüzünden eksen kayması olabilir
#Motorun orjinal kablosunun motora takılan kısmını kontrol edin, belki o kısımdaki kablolar oynadığı için temassızlık yüzünden eksen kayması olabilir

***ılk katmanı atarken, extruder motoru döndüğü halde nozzldan filament gelmiyor.
Tabla nozzle kısmına değdiği için nozzledaki delik tıkanmıştır. O yüzden akmıyordur.

***Extruder motoru döndüğü halde nozzle kısmından filament gelmiyor.
#Nozzle tıkanmış olabilir, abs ile tıkandıysa SAF asetona atın (eczanelerde olabilir) insülin iğnesiyle temizleyin (her insüln iğnesi olmaz bazıları kalın gelir)
#PLA ile tıkandıysa ocakta ısıtın insülin iğnesiyle temizleyin.
#JAM denen bir olay var, eğer soğutucu blok denen kısımda soğutucu fan yoksa bu yüzdende hotend tıkanabilir.
#Extruderde filamenti sıkıştırmayı yarayan parça eğer iyi sıkılmadıysa filament gitmeyebilir veya eğer çok sıkıldıysa filamentin şekli bozulcağı için nozzle kısmıına gelmeden deliklerden birinde takılabilir.

***Marlin kullanıyorum, motorlar hareket etmiyor.
Marlin kullaniyorsaniz thermistorleri baglamazsaniz motorlar hareket etmeyecektir. Yazici temp hatasi verip step motorlari kapatacaktir.

***Z Ekseni hareket etmiyor.
Z ekseni aslında hareket ediyordur ama çok yavaş olduğu için farkına varmamış olabilirsiniz. Repetierde EEPROM ayarlarından eğer M5 gijon kullanıyosanız z motorunun adım sayısını 4000 yapın. M8 gijon varsa 2560 yapın. Eğer DVR ile başlayan sürücü varsa bu değerleri 2 ile çarpın.

***Parçalar normalde farklı boyutlarda çıkıyor?
Genelde 20 diş kasnak kullanılıyor, 20 diş kasnağınız varsa x ve y motorlarının adım sayısı 80 olacak. (DVR ile başlayan sürücü varsa 2 ile çarpın) ama bazen farklı diş sayılarında kasnaklar olabiliyor, bunun için 80 sayısını elinizdeki kasnağın diş sayısına göre oranlayıp kendi kasnağınıza uygun sayısı bulun.

***Baskıya başlıyorum, ilk katmanlar güzel çıkıyor ama yükseldikçe parça bozuluyor?
Z motorunun adım sayısı yanlıştır onu ayarlayın.

***Motorlardan ses geliyor ama hareket etmiyor, doğru düzgün hareket etmiyor.
#Motor kablolarının sırasını yanlış bağladıysanız motorlar titrer hareket etmez.
#Eğer step sürücülerin her birinin altına 3 adet jumper takmazsanız motorlar doğru düzgün hareket etmez. (Bu jumperler adım sayılarını küçültür)

***Baskıya başlarken z ekseni endstopa çarpıp yukarı çıkıyor ardındanda aşağı iniyor ama bu esnada tabla kalibrayonu bozuluyor, nozzle tablanın daha üstünde kalıyor?
Z motorunun hız ve ivmelenme değerlerini düşürün. EEPROM ayarlarından yapabilirsiniz.

***Baskı tablaya yapışmıyor?
#ılk olarak ilk atılan katmanın tablaya olan uzaklığı çok önemli, eğer uzak olursa adam akıllı yapışmaz, daha ilk katmanı atarken parçanın köşe kısımlarını atarken yerinden çıkar, eğer çok çok yakın olursa daha doğrusu tablaya değerse nozzle ucu tıkanır ve filament gelmez. Bu olay hotendi tıkayabilir veya hotend sızdırabilir. Eğer fazla yakın olursa ilk katman çok pürüzlü olur ve 2. katmanı atarken nozzle bir önceki katmandan kalan pürüzlere takılabilir ve eksen kayması yaşanabilir veya nozzle bu önceki katmanlara takılıp sallanıcağı için hotend gevşeyebilir.
#ılk atılan katmanın yüksekliği çok çok önemlidir, parçanın tablaya yapışmaması, yapışması veya çok aşırı yapışmasına etki eden unsurlardan birisi budur.
###PLA Tavsiyeleri###
Bu yazdılarım kullandığınız markaya hatta aynımarkada kullandığınız renge göre aldığınız malzemeye göre çokça değişebilir.
Mavi Bant: PLA basarken mavi bant kullanabilirsiniz, eğer ilk katmanın yüksekliğini ve nozzle sıcaklığını doğru ayarlarsanız tablada ısıtma olmadan baskı alabilirsiniz.
Pleksiglass: PLA basarken kullanabileceğiniz malzemelerden biriside bu, 2-3-4mm kalınlıklarında pleksiglassı taba niyetine kullanabilirsiniz, ancak burda sıkıntılı olan bazı konular var. Pleksiglass cam kadar düz olmadığı için baskı esnasında sorun çıkarabilir, özellikle kullandıkça şekli değişebilir. Parça pleksiglassa çok yapışırsa baskıdan sonra çıkarırken parçayı veya pleksi glassı kırabilirsiniz.
Stick Yapıştırıcı: Daha önceleri camı önceden 50 dereceye ısıtılmış cam üstüne stick sürerek baskılar aldım. Taban alanı yaklaşık 20x20cm olan ve bu yöntemle sorunsuz basılan parçalarım oldu.
Nozzle sıcaklığı için şu notu düşüyüm, ben mesela pleksi üstüne baskı alırken ilk katmanı diğer katmanlardan daha düşük ısılarda atarım, çıkması zor olmasın diye. Siz deneyerek tecrübe edinirsiniz.
PLA için yukarıdaki tüm yöntemleri deneyip tecrübe sahibi olmanızı öneririm, en sonunda sizin kullandığınız filamentte ve renkte hangi yöntem daha iyi sonuç veriyorsa onunla devam edersiniz. şunu unutmayın ilk başlarda iyi baskılar almamanız gayet normal, bu iş biraz deneme yanılma yapılarak öğreniliyor. Size burada şu sıcaklıkta bu sıcaklıkta basın diye birşey demiyorum, ama siz deneme yanılmayla öğrenirsiniz. Eğer aralık vermem gerekirse 180-227 derece arasında PLA bastım, sizde bu değerler arasında deneme yanılma yaparsınız.
Z ekseni için kendi kullandığım yöntem: Eksenler sıfırlanırken yazıcı başından ayrılmıyorum, z ekseni sıfırlanırken nozzle tam tablaya değicekken z endstopa ELıMLE basıyoorum, sonra yükseliyor ve yavaşça yükselip tekrar iniyor bu esnada daha hassas şekilde yine basıyorum. Baskı başladıktan sonra eğer mesafe istediğm gibi değilse z eksenindeki gijonları kaplinlerden tutarak ELıMLE çevirerek bası esnasında ince ayar yapıyorum. Motorlar bu sırada dönmemek ister ama zorlarsanız döner.

***Motor ters yöne doğru dönüyor?
Ramps'e bağladığınız kabloyu çıkartıp tam tersi şekilde takın, motor diğer tarafa doğru hareket edecektir.

***Bastığım cisimler aynalanmış olarak çıkıyor?
Motor ve endstop yönü ile alakalıdır. Benim yazıcımda x endstopu solda, y endstopu arka tarafta. Sizde endstoplarınızı bu şekilde ayarlayıp deneyin.

***Firmware/Yazılım/Kod yüklerken derleme hatası veriyor?
Arduino programının sürümü 1.0.5 veya 1.0.6 olmalı. Diğer sürümler hata verebilir. 3D Yazıcılara firmware yükleme isimli videomda anlatmıştım ama hala bazen soru gelir.

***X ve/veya Y ekseni hareket ettirirken 200mm git diyorum ama tablanın sonuna kadar gitmiyor?
Kullandığınız kasnaklar 20 diş değildir, kullandığıız kasnağa uygun adım sayılarını EEPROM ayarlarına giriniz.

***Extruder motoru hareket etmiyor?
Nozzle ısınmadan extruder motorunun hareket etmemesi normaldir. Nozzle 190 dereceye geldikten sonra deneyin.

***LCD ekranda yazılar çok silik veya başka nedenden okunmuyor?
LCD ekranın arka kısmında bir trimpod var, onu çevirerek netlik ayarlaması yapabilirsiniz. Yalnız hassas davranın kırılmasın

***Hangi dilimleme programını kullanıyım?
ılk başlarda Cura kullanın, onda tecrübe edindikten sonra simplify e geçmenizi tavsiye ederim

***Curada hangi ayarları kullanıyım?
Curada öyle çok detaylı ayarlar olduğunu düşünmüyorum, önemli gördüğüm tek ayar ısı denebilir, onuda deneme yanılmayla bulabilirsin. Hız ayarlarınıda ill 2-3 baskıda 20-30 olarak kullan daha sonra 40-50ye çıkarsın. (Bir sorun varsa yüksek hızda sıkıntı çıkmasın diye) Geri çekme içinde ben 3mm ve 100mm/sn değerlerini kullanıyorum.

***Geri çekme nedir?
Parçanın bir bölümünden diğer bölümüne veya bir parçadan diğer parçaya giderken belli bir miktar filamentin geri çekilmesi durumudur, böylece aradaki mesafede boş yere filament akmaz, bu açık olursa baskı kalitesi artar.

***Simplify programına ayarlar nereden giriliyor?
Sol altta "Edit Processing Settings" yazan yere tıklayarak girebilirsin.

***Simplify programında parçanın yönünü nasıl ayarlarım?
Parçaya 2 kez tıkla sol tarafta yeni bir bölüm açılacak, orada dönmesini istediğin eksene istediğin dereceyi gir.

*** Simplify programında parçayı döndürünce tablanın içine giriyor?
Sol kısımda "Center and Arrange" yazan butona tıkla parçalar düzelir ve hizalanır.
"Mesele Türkiye’nin şeftali yerine motor üretmek istemesiydi.."
Prof. Dr. Necmettin Erbakan
http://www.konyahmet.blogspot.com.tr/
http://www.facebook.com/Konyahmet3DYazici

Yorumlar

• Tablaya yapisma sorunu icin ozellikle abs icin cam uzerine sac spreyi tavsiye ederim
  • hacibothacibot Abbas Geliştiricisi
    4 numara saç spreyi.
  • vargelcivargelci Yeni Üye
    Arkadaşlar merhaba,
    ben de kendi yazıcımı yapmaya çalışıyorum. Arduino mega 2560 ve reprap1,4 kullanıyorum. minebea marka stepper motor kullanıyorum. elektronik kartlrı topladım, arduino server ı da kurdum ve configuration.h üzerinden birkaç ayar yaparak step motoru manuel çalıtırmayı denedim ama linkteki videodaki gibi bir tepkime alamadım. videodaki parçaların aynısını kullanıyorum. bu sorunu nasıl çözebilirim?
    link: https://www.youtube.com/watch?v=ObGzVoIfVkU

teşekkürler şimdiden
    Motor Kablolarını yaptın mı ? Minebea için paylaşmıştım forumda.
    hacibot yazdı: »
    Motor Kablolarını yaptın mı ? Minebea için paylaşmıştım forumda.

Motor kablolarını sadece yerlerine taktım :) başka bir işlem yapmam gerekiyor muydu? gerekiyorsa ne(ler) yapmam gerektiğini nereden bulabilirim?
    Teşekkürler.
    Nasıl taktin işte minebea için kablo sırası paylaşmıştım. Ramps için Forumda var.
  • Yazı için teşekkürler. Ufak düzeltmeler eklemek isterim. Step sürücülerin altındakiler jumper kablo değil, kısa devre köprüsü/pini. Bir de z eksenindeki motorların kablolarını sökmeden elinizle çevirmeyiniz. Kontrolsüzce oluşan akım karta zarar verebilir.

Sent from my iPhone using Tapatalk
    Yardımlarınız için teşekkürler arkadaşlar.
    Elektronik eğitmeni bir komşum ile bağlantıları kontrol ettik. kablo bağlantılarında bir sorun göremedik. lcd ekrandan manuel olarak hareket verdiğimizde sürücü aktif oluyor ve pulse verdiğini akım ölçer ile görebiliyoruz. kabloları da kontrol ettik herhangi bir kopukluk yok ancak motor halen dönmüyor. marlin yazılım üzerinde lcd ekranı kullanabilmem için ısıtıcı min. sıcaklıkları 0 derece yaptım ve bikaç basit ayar yapmıştım. acaba farklı bir işlem daya mı yapmam gerekiyor. bu arada aynı sürücüye 2 - 3 farklı motor taktık ama hiç biri çalışmadı. şu an için sadece motor sürücüleri ve lcd takılı karta. diğer elemanları takmadım. (end switch, ısıtmalı tabla, transistör vs vs) neyi yanlış yada eksik yapıyor olabilirim? yardımcı olabilirseniz sevinirm.
    Minebea motor kullanıyorsun. Ramps için renk sıralaması önemli sana gelen kabloyu paylaşır mısın
    Ramps_Baglantim.jpg

Bağlantı denemelerim resimdeki gibidir. umarım yardımcı olabilmeniz için yeterlidir. daha fazla resim malesef yanımda yok :(
    motor tarafı renkleri nedir minebeada sıra ile takmayı dene. 1234- 1234

şuan elimde bir minebea var Sarı kırmızı mavi turuncu ramps tarafıda aynı sarı kırmızı mavi turuncu.
    Merhaba,

Kablo bağlantılarım resimdeki gibi. bir de video çektim aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.
    bu konunun baş yazısında daha önce dikkat etmediğim bikısmı farkettim. yazılım olarak bende marlin kullanıyorum ve denemelerimde termistorleri takmadım. bu nedenlede motorlar dönmüyor olabilir mi? çünkü videoda da görebilirsiniz, basit bir program SD kart ile çalıştırdığımda motorlar aslında çalışacak gibi, yerlerinde titriyor, ses çıkartıyor ama dönmüyorlar. :( sürücü üzerindeki potansiyometre ile de denedim ama banamısın demedi.20160205_014853.jpg20160205_014859.jpg

http://www.vargelci.net/download/video.zip
    Kahverengi kırmızı mavi sarı denedin mi ? Bu arada video 490mb ofiste indirip pazartesi bakabilirim.
  • Hocam test için ilk etapta marlin değil de, rampstest.ino dosyası var. Onu yükleyip Step motorların/sürücülerin ayarlarını yapın. Google'da aratırsanız bulursunuz. Bulamazsanız haber verin eve gelince yükleyeyim.

• Videoları da YouTube'a yüklerseniz büyük kolaylık olur.

Serkan Yıldırım ve Hacibot arkadaşlarım.
    ilginiz için çok teşekkürler. Önerilerinizi en kısa sürede deneyerek sonuçları paylaşacağım.
    videoyu youtube a da yüklüyorum, linkini atarım yükleme tamamlanınca.
    teşekkürler. tekrar.
    videoyu youtube a yükledim.

https://www.youtube.com/watch?v=fg8c-FAdCNo

adresinde görebilirsiniz.
    Motor modeli nedir? bence kabloda sıkıntı var .Minebealarda genelde sıra ile olur. Kimden aldıysan o biliyordur kablo sırasını.
  • Hocam şu firmware'i yükleyin(Ekte), tüm motor kablolarını da sökün. Yükledikten sonra Led'ler sırayla yanar. Sizde tek tek X-Y-Z-E sürücülerinin motor pinlerine bağlantısından emin olduğunuz bir motoru bağlayıp bakın. motor kablolarını 1A1B2A2B diye düşünmeyin. Soldan sağa, veya sağdan sola sıralı şekilde yerleştirin. En fazla ters yöne döner.
  • Bir de neden sık sorulan sorulardayız ? Taşınsa ya mesajlar yeni bir konuya ? Bu konu da kapatılsa, arada güncellense.
  • dgsbsbgdgsbsbg Administrator
    haklisin yoruma kapatigorum burayı
Bu tartışma kapatıldı.

3d Yazici Destek

| 3d Yazıcının kalbi burada atıyor
3d Yazıcı Destek© 2017 | 3d yazıcılar hakkında herşeyi bulabilceğiniz, ücretsiz yardımlaşma ve dayanışma forumudur.